• $28,9454
  • €31,2317
  • 1864.57
  • 7913.76
11 Ağustos 2023 Cuma

Gezi'den Akbelen'e ağaç sembolü

Türkiye bir süredir Akbelen'de yapılan eylemleri anlamaya çalışıyor. Eylemcilere destek için giden CHP heyeti bile eylemcilerden tepki gördü. TBMM Genel Kurulu, Muğla'nın Milas ilçesi Akbelen'deki maden çalışmalarına ilişkin CHP'nin verdiği genel görüşme önergesi için 8 Ağustos'ta olağanüstü toplandı.

Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinde 3 bin 100 işçi istihdam ediliyor. Bin megavatlık santraller Türkiye'nin elektrik üretiminin yüzde 2,5'ini karşılıyor. Üretimin yüzde 100 yerli kömürle yapıldığı santraller Güney Ege'nin elektrik ihtiyacının yüzde 60'ını karşılıyor. Yaklaşık 40 yıldır üretim yapılan santraller için yeni maden sahaları açılırken ağaç kesildiği iddiasıyla eylemler yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede yapılmak istenenleri şu sözlerle özetledi: "Santralımızın kaynağını azalttığı için kömürle faaliyetine devam etmesi gerekiyor. Avrupa'nın hiçbir yerinde kömürle üretimin artırılmasına karşı çıkılmazken, Türkiye'de ağaç sevgisi adında provokatif eylemler yapılmaktadır. Çevreci görünümlü marjinallere aldırmıyor, sadece işimize bakıyoruz."

TBMM'nin Akbelen'i görüşmek için toplandığı gün Meclis önünde bir eylem vardı. Kamuoyu ve medyadan gerektiği ilgiyi görmeyen eylem dikkat çekiciydi. Eylemlere neden olan termik santrallerde örgütlü olan Tes-İş Sendikası yaptığı basın açıklamasıyla Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin faaliyetine devam etmesi gerektiğini ifade etti. Bir tarafta konuyla ilgisi olmayan çok sayıda aktör termik santral faaliyetlerinin durdurulması için eylem yaparken diğer tarafta meselenin en önemli taraflarından biri olan sendika faaliyetlerinin devam etmesi için basın açıklaması yaptı.

TBMM önünde yapılan açıklamaya Tes-İş Sendikası genel merkez yöneticileri, şubeleri ile bölge muhtarları da katıldı. Tes-İş Genel Başkanı İrfan Kabaloğlu yaptığı açıklamada: "Bizler 40 yıldır bu santrallerde çalışıp üretime katkı veren emekçi kardeşlerimizle Türkiye enerjisine ivme katmak için elimizden geleni yapıyoruz. Ama maalesef son dönemlerde çevreciler üretimin engellenmesi için ellerinden geleni yapıyorlar." ifadelerini kullandı. Milas Muhtarlar Birliği Başkanı Ersoy Yılmaz ise eylemcilere tepki gösteren konuşmasında: "Köylülerimiz hem madende hem santralde çalışıyor hem de topraklarını işliyorlar. Bizim yaşamlarımızı bilmeyen insanların başta sosyal medya üzerinden kaderimizi tayin etmeye çalışmalarından son derece rahatsızız, hatta bıktık." dedi.

Santrallerde çalışan işçilerin sendikası ile bölgenin muhtarlarının yaptığı açıklamalarda dikkat çeken husus üretimi engellemeye çalışan çevrelere gösterdikleri tepkiler. Bu tepkilerde haksız değiller. Zira eyleme marjinal grupların yanı sıra terör elebaşları da destek veriyor. PKK elebaşlarından Duran Kalkan'ın Akbelen eylemlerini selamlaması bu eylemlere ağaç sevgisi gerekçesiyle katılanların mevcut durumlarını sorgulamalarına neden oldu. Terörist elebaşı Kalkan, Akbelen eylemlerini, Gezi kalkışmasına benzeterek "Akbelen'de büyük bir direniş var. Selamlıyoruz. Önemli direnişlerden Gezi de ormanı, ağacı korumakla başladı." ifadelerini kullanıyor. Görüldüğü gibi sadece marjinal sol örgütler değil eli kanlı terör örgütü PKK elebaşları bile bu eylemleri kullanmak istiyor.

Marjinal örgütler kitlesel eylemleri kendilerini göstermek için fırsat görürler. İyi niyetlerle başlayan eylemlerin üstüne çökerler. Gezi kalkışmasında çevre duyarlılığı gerekçesiyle başlayan eylemler, 'kadrolu eylemcilerin' devreye girmesiyle meşru hükümeti gayri meşru yöntemlerle yıkmaya dönüşmüştü. Ağaç sevgisi gerekçesiyle eylemlere katılanlar marjinal sol örgütlerin bu eylemleri propagandaları için araçsallaştırmasına fırsat vermemeli.

<p> İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 'Teröristlerin kırsalda kış aylarında eylem yapmak amacıyla sakla

12 ilde terör operasyonu

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''