• $31,1266
  • €33,8174
  • 2032.55
  • 9362.77
24 Kasım 2023 Cuma

Filistinli sendikacılardan çağrı

Filistin Genel Sendikalar Federasyonu (FGSF), 16 Kasım 2023 tarihinde dünya sendikalarına derhal ateşkes, insani yardım, boykot ve grev çağrısı yaptı. Çağrı metninde Gazze'de yaşanan soykırım için dünya sendikalarından destek istendi.

Yaşanan savaş suçları ve katliamlara yönelik olarak ITUC, ETUC, PSI ve EPSU gibi uluslararası sendikalardan güçlü bir ses çıkmadı. Türkiye'nin terör örgütleriyle mücadelesini bile insan hakları maskesiyle eleştiren uluslararası sendikalar, Gazze'de yaşanan insanlık dramına karşı üç maymunu oynuyor. PKK'nın çukur eylemlerinde ülkemizin teröristlerle mücadelesini sivillere karşı yapılıyormuş gibi tüm dünyaya kirli propaganda yapan ve dünya sendikalarını Türkiye'ye tepki göstermeye davet eden uluslararası sendikalar, 15 bini aşan çocuk, kadın ve sivilin katledilmesine karşı sessizliğe gömüldüler.

Sessiz olmalarının sebebi uluslararası sendikaların finansmanını sağlayanların emperyalist ülkeler olması bu sendikaların yönetimlerini emperyalist ülkelerin belirlemesi. ABD ve Avrupalı ülkelerin yönetimlerinin çoğunluğu İsrail katliamlarını desteklediği için uluslararası sendikalarda, Gazze katliamı ve işgaline karşı ses çıkaramıyorlar.

Katledilen Filistinlilerin sayısı 15 bini aştı. Soykırıma tabi tutulanların çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşuyor. Ayrıca 202 sağlık çalışanı, 93 Birleşmiş Milletler çalışanı, 50 gazeteci katledildi. Hastaneler ve sağlık ocakları bombardıman nedeniyle kapandı. Fırınlar bombalandı. Elektrik, su, yakıt ve iletişim gibi temel ihtiyaçlar İsrail tarafından kesildi.

İsrail'de çalışan işçilerden bazıları işlerine giderken bazıları da işten eve dönerken işgalciler tarafından katledildi. Bu işçilerin sayısı 100'ü çoktan geçti. İsrail yaklaşık 4 bin işçiyi gözaltına aldı. Bunları rehine takaslarında kullanacağı tahmin ediliyor. İsrail, savaş suçlarının ve insanlık suçlarının hem sayısını hem de çeşitliliğini artırıyor.

FGSF, bu nedenlerle dünya sendikalarını 29 Kasım gününde "Filistin İşçileriyle Dayanışma Günü" olarak etkinlikler yapmaya davet ediyor. 29 Kasım'da temel slogan olarak "Özgür Filistin" belirlendi. Uluslararası sendikaların yapması gereken çağrıyı Filistinli sendikalar yapıyor. Ukrayna konusunda çok hassas olan ve sürekli çağrı yapan uluslararası sendikalar Gazze'yi görmezden gelmeye devam ediyorlar. Filistinli sendikacılar, ayrıca gemi ve liman işçilerini işgalci İsrail makamlarına giden tüm mühimmat ve silahların yüklenmesini, taşınmasını reddetmeye ve iş bırakmaya çağırıyor. Türk sendikaları 29 Kasım günü yapılacak "Özgür Filistin" eylemlerine güçlü destek vermesi gerekir.

Bu konuda Türkiye sendikalarının Filistin konusunda iyi bir sınav verdiklerini söylemek mümkün. Zira sendikalarımızın neredeyse tamamı İsrail'in katliamlarına karşı açıklamalar ve eylemler yaptılar. Yaşanan soykırımı göremezden gelen ITUC, ETUC, PSI ve EPSU gibi uluslararası sendikaların Gazze konusunda harekete geçmesini sağlamak için ayrıca mektup gönderdiler. Türkiye'deki terör eylemleri davalarını bile takip edecek kadar sözde insan hakları duyarlılığı yüksek olan uluslararası sendikaların Gazze'de yaşanan insanlık dramı karşısında tüm dünyayı ayağa kaldırmaları gerekirdi. Gazze'de yaşananlar bir kez daha gösterdi ki uluslararası sendikal kuruluşların politikalarını emekçiler değil emperyalist ülkelerin çıkarları belirliyor.

<p>Kaza, akşam saatlerinde Kazımdirik Mahallesi 169 Sokak Küçükpark mevkiinde meydana geldi. İddiaya

İzmir'de korkunç kaza! Motosiklet kaldırımda yürüyenlerin arasına daldı

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı açıldı... 15 gün ücretsiz olacak

Elazığ Palu'da maden ocağında göçük meydana geldi! 4 işçinin göçük altında kaldığı bildirildi

Türkiye'nin yerli savaş uçağı! KAAN ''görünmez'' olacak!