• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
1 Mayıs 2023 Pazartesi

Emekçilerin beklentileri ve 1 Mayıs

Bugün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü.

Kamu işçilerinin temel gündemi toplu iş sözleşmeleri.

Memurların beklentisi ise maaşlarına ilave bir artış yapılması.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı bugün yapılacak Memur-Sen genel kurulunda memurlara müjdeler vereceği konuşuluyor.

Türk-İş Başkanlar Kurulu, 1 Mayıs için Adana'da olacak. Masada kamu çerçeve protokolü var. Ayrıca Adana'da mitingin ardından depremden etkilenen illere tırlarla yardım malzemesi gönderilecek. 1 Mayıs sendikaların öncülüğünde ülkemizin dört bir yanında basın açıklamalarıyla kutlanacak.

Dünyada 1 Mayıs'ı ortaya çıkaran temel neden çalışma sürelerinin azaltılması talebidir. 1 Mayıs 1886 tarihinde Amerikan işçileri günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma süresinin, günlük 8 saate indirilmesi talebiyle iş bırakıyor. 4 Mayıs 1886 Haymarket Meydanı'nda yapılan mitingin dağılması esnasında meydana gelen olaylarda işçiler ve polisler hayatını kaybediyor. 1889'da Paris'te toplanan 2. Enternasyonal'de alınan kararla 1 Mayıs uluslararası nitelik kazanıyor. 1 Mayıs, Amerika'da doğmuş olmasına rağmen orada Emek Günü olarak eylülün ilk pazartesi resmi olarak kutlanıyor. 1 Mayıs, zamanla Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından da kabul görerek dünyanın birçok ülkesinde emekçilerin bayramı olarak kabul görüyor.

1 Mayıs'a kendi tarihimiz açısından baktığımızda şöyle bir tablo ortaya çıkıyor.

Osmanlı döneminde kutlanan 1 Mayıs, İnönü Hükümetince yasaklanmıştı. Hatta Nazım Hikmet, 1925 yılında 1 Mayıs broşürü yayınlayanlar arasında yer aldığı için, İstiklal Mahkemelerinde yargılanmış ve hapis cezası almıştı. Menderes döneminde yeniden serbestleşen 1 Mayıs, 27 Mayıs darbesiyle tekrar yasaklanmıştır. 1975-1978 arası kutlanmış ancak 12 Eylül darbesiyle yasak gelmiştir. Özal'la birlikte açık alanlarda kutlanmaya başlanmış ve nihayet 2009 yılında Erdoğan Hükümeti tarafından resmi tatil yapılmıştır.

1923'te İzmir İktisat Kongresi'nde 1 Mayıs'ın işçi bayramı olarak kanunen kabul edilmesi talebini 86 yıl sonra Erdoğan Hükümeti gerçekleştirdi.

Türkiye'de teoride ve algıda emekçilere sol partilerin daha yakın olduğu söylenir. Oysa icraatlarda ve gerçekte sağ partilerin emekçilere daha yakın olduğunu görüyoruz. Sadece 1 Mayıs ile ilgili sürece bakmamız bile bu durumu gösterir.

27 Mayıs darbesinden tam 26 gün önce, 1 Mayıs 1960 tarihinde radyodan işçilerin 1 Mayıs'ını tebrik eden ilk Başbakan, Menderes'tir. Menderes işçilere şöyle seslenmiştir: "Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı, işçi kardeşlerimize elemsiz, kedersiz birçok bayramlar idrak etmelerini ve onların refah ve saadetini temenni ederken, bu çerçevede kendilerine her zaman yardımcı olmanın en aziz emelimi teşkil ettiğini ifade etmek isterim."

Ülkemizde uzun yıllar 1 Mayıs'ı kutlamak, komünistlik olarak görüldü.

Sol örgütlerin ve ideolojik sendikaların 1 Mayıs'ı araçsallaştırması nedeniyle geniş halk kitleleri ile işçi kitlesinin önemli bir bölümü uzun yıllar 1 Mayıs alanlarına mesafeli durdu. 1 Mayıslarda alanlarda kızıl bayraklar taşınması ve marjinal sol örgütlerin 1 Mayıs alanlarını propaganda aracı olarak görmesi de mesafeli durmada etkili oldu.

1 Mayıs ve meydanlar belli bir dönemden sonra sol örgütlerin vesayetinden kurtarıldı. İdeolojik gerekçelerle 1 Mayıs'ı propaganda amacıyla kullanmak isteyenlerin sayısı oldukça azaldı. Günümüzde emekçilerin önemli bir kesimi ülkemizin her şehrinde 1 Mayıs'ı birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde kutluyor.

Hayatını alın teriyle sürdüren ve insan onurunu yaraşır bir hayat mücadelesi veren tüm emekçilerin 1 Mayıs'ı kutlu olsun.

<p>Öz vatanında mülteci doğdu. 29 Ekim 1962 yılında Gazze'nin  güneyinde, Han Yunus Mülteci Kampında

HAMAS'IN GAZZE SORUMLUSU YAHYA SİNVAR KİMDİR?

Kaçırıp 4 saat boyunca işkence ettiler! Kadına uygunsuz görüntüleriyle şantaj yaptı iddiası

Tarım Kredi marketlerinde hangi ürünler indirimde? İşte 18 - 24 Mayıs fiyatları

Şarkıcı Berdan Mardini dünyaya satıyor! Bir kilosu 14 bin euro