• $32,1904
  • €34,9749
  • 2509.41
  • 10895.3
22 Nisan 2024 Pazartesi

Emekçiler dayanışma, marjinaller çatışma istiyor

1 Mayıs 'Emek ve Dayanışma Günü' emekçiler için önemli bir tarih. Sorunlarının, taleplerinin ve beklentilerinin dile getirildiği sembolik bir gün. Çalışanlar açısından birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs, ülkemizde bir kesim tarafından kaos ve çatışma ortamı oluşturulması için kullanılıyor.

1 Mayıs'ı tartışma zeminine çekmek için çeşitli bahaneler buluyorlar...1 Mayıs'ta ille de şu alanda olacağız tartışması başlatıyorlar. 1 Mayıs kutlama alanlarında çatışma görüntüleri oluşturarak veya yasa dışı eylemler yaparak dayanışma gününü gölgeliyorlar. Belli kesimler dayanışma görüntüsünün değil çatışma görüntülerinin öne çıkmasını bilerek organize ediyorlar. Sonra da ülkemizde sanki 1 Mayıs'ı yasaklayan bir siyasi irade varmış gibi içeride ve yurt dışında bir algı oluşturuyorlar.

Bu algı ve olumsuz görüntüler nedeniyle uzun yıllar milletimizin önemli bir bölümü 1 Mayıs'a mesafeli durdu. Sonra ezberler bozuldu ve sol örgütlerin propaganda aracı olan 1 Mayıs tüm emekçilerin dayanışma günü oldu. Bir başka anlatımla 1 Mayıs, sol örgütlerin vesayetinden kurtarılarak tüm emekçilerin günü oldu.

Tarihsel süreç içinde 1 Mayıs nasıl tüm emekçilerin günü haline geldi?

Öncelikle şunu ifade edelim toplumsal algının tersine 1 Mayıs sağ/muhafazakâr iktidarlar tarafından kitlesel kutlamalara açılmış ve resmi tatil yapılmıştır.

Bizde ilk 1 Mayıs 1909'da Osmanlı döneminde kutlanıyor.

Cumhuriyetin ilan edildiği 1923'te 1 Mayıs'ın kutlanması yasaklanıyor. İnönü Hükümeti tarafından 1925'te çıkarılan Takrir-i Sükun Kanunu durum daha da kötüleşiyor.

Merhum Menderes'le birlikte 1 Mayıs tatil yapılıyor. 1 Mayıs 1960 tarihinde 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı radyodan ilk kutlayan Başbakan Menderes oluyor.

27 Mayıs darbesi ve sonrasında kutlamalar yeniden yasaklanıyor.

1975 yılından 12 Eylül darbesine kadar yeniden kutlanıyor.

1977 yılında 34 emekçinin katledildiği kanlı 1 Mayıs olayları yaşanıyor.

1979 yılında yasak geliyor ve 12 Eylül darbesiyle yasaklar sertleşiyor.

Rahmetli Özal'la birlikte açık alanlarda kutlanmaya başlanıyor.

2009 yılında Erdoğan Başbakanlığındaki Ak Parti Hükümeti tarafından 1 Mayıs resmi tatil yapılıyor.

2010 yılında ise 32 yıl sonra Taksim Meydanı kitlesel kutlamalara yine Erdoğan Hükümeti tarafından açılıyor.

1923'te İzmir İktisat Kongresi'nde 1 Mayıs'ın işçi bayramı yapılması talebi 86 yıl sonra karşılık buluyor. Emekçiler açısından 1 Mayıs'ın resmi tatil yapılması tarihi bir düzenleme olarak tarihe geçmiştir. Toplumda sol siyasi hareketlerin emeğe yakın olduğu, sağ siyasi hareketlerin ise emeğe uzak olduğu algısı var. Oysa sadece 1 Mayıs açısından baktığımızda bile pratikte bu algının tam tersi olduğunu görürüz.

1 Mayıs'ta belli çevreler sürekli yasaklar olduğu algısını oluşturmak istemesine rağmen gerçek ortadadır. Erdoğan ve Hükümetleri 1 Mayıs'ı resmi tatil yaparak ezberleri bozmuştur.

<p>Fransa'da Rouen Açıkhava Festivali'nde sahne alan sanatçı Sinan Akçıl, binlerce insanın katıldığı

Sinan Akçıl soykırımcı Netanyahu'ya seslendi

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Mayıs 2024)