• $28,9454
  • €31,5942
  • 1896.64
  • 7948.6
28 Temmuz 2023 Cuma

Deprem bölgesinde istihdamın korunması

6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız deprem 11 ilimizde ve ilçelerinde büyük bir yıkıma neden oldu. Devlet ve millet el ele vererek ilk günden bugüne kadar bu büyük acının yaralarını sarmak için seferber olduk. Bölgede hayatın normale dönmesi için başta imar faaliyetleri olmak üzere hayatın her alanında tedbirler devreye alındı. Hızla başlayan inşa faaliyetlerinin yanı sıra çalışma hayatı, sosyal güvenlik ve istihdamın korunmasına yönelik düzenlemeler de yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesine yönelik çalışmaların hız kesmeden devam etmesini sağlıyor. Bölgenin çalışma hayatına yönelik olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da özel çalışmalar yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Temmuz günü yaptığı Millete Sesleniş konuşmasında şunları söylemişti: "Depremin istihdama etkisini en aza indirmek amacıyla başlatılan kısa çalışma ödeneğini 3 ay süreyle uzatıyoruz. Daha önce 110 bin çalışanın faydalandığı ödenekten 115 bin insanımızın istifade etmesini sağlayacağız. Toplum Yararına Programlarımızı açma hazırlıklarımız, başta deprem bölgemiz olmak üzere, ülkemiz genelinde devam ediyor."

Devletimiz depremin ilk gününden bugüne depremin yıkıcı etkilerini gidermek için imar-inşa faaliyetlerinin yanı sıra bölgede hayatın normale dönmesini sağlayacak diğer tedbirleri de alıyor. Deprem bölgesinde OHAL süresince istisnai haller dışında işten çıkarmalar yasaklanmıştı. Bölgeye yönelik olarak Kısa Çalışma Ödeneği ile Kısa Çalışma Ödeneği almaya şartları tutmayan işçilere ise Nakdi Ücret Desteği verilmişti. Depremin etkilerini azaltmak için çocuk, engelli, kadın ve yaşlılara sunulan hizmetler için 20 bin 700 kişilik Toplum Yararına Program kontenjanı tahsis edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, süresi dolan Kısa Çalışma Ödeneğinin 3 ay süreyle uzatılacağını ve Toplum Yararına Programları açılacağını ifade etti.

Kısa çalışma uygulaması istihdamın korunmasında önemli araçlardan biridir. Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle çalışılmayan sürelerde işçilere gelir desteği sağlanarak istihdamın korunması sağlanır. Bu kapsamda afet bölgesinde uygulamanın 3 ay süreyle uzatılması önemlidir. Dün itibariyle yeni bir düzenleme daha yapıldı. Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep'in İslâhiye ve Nurdağı ilçelerindeki işverenlerin mevcut prim borçları, mücbir sebep düzenlemesi kapsamında 29 Aralık 2023 tarihine kadar ertelendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, afet bölgesindeki illere giderek yerinde tespitler yapıyor. Ayrıca bakanlıkta depremden etkilenen 11 ilin milletvekilleri, belediye başkanları ve AK Parti il başkanları ile toplantılar gerçekleştirerek bölgenin ihtiyaç ve taleplerini dinliyor. Toplantıların ana gündeminde depremlerden etkilenen illerde çalışma hayatı, sosyal güvenlik ve istihdama dair meseleler var. Bakan Işıkhan toplantıların amacını şu sözlerle özetliyor: "Özellikle sizin yaşamış olduğunuz, vatandaşlarımızın, işverenlerimizin, esnafımızın, size iletmiş olduğu bazı temel ihtiyaçlar olabilir, sorunlar olabilir. Bunları ben dinlemek isterim. Ekibimle birlikte sizi can kulağıyla dinleyip, inşallah bu toplantıların sonunda bir rapor hazırlamayı ve çalışmalarımızla birlikte Sayın Cumhurbaşkanımıza arz etmeyi planlıyoruz." Toplantılardan çıkacak teklifler bölgenin normale dönmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Yaraları sarmaya ve hayatı normale çevirmeye yönelik atılan bu adımlar son derece önemlidir.

Bölgede istihdamın korunmasına yönelik adımların yanı sıra istihdamın artırılmasını sağlayacak adımların sürdürülmesi de gerekir. Bu kapsamda iş insanlarının bölgede istihdam oluşturacak yatırımlar yapmasının teşvik edilmesi ve büyük şirketlerin yatırım planlamalarına bölge illerini almasının sağlanması gerekir.

<p> Zonguldak açıklarında batan kuru yük gemisinin kayıp 7 kişilik mürettebatını arama çalışmaları 1

Batan geminin kayıp personelleri aranıyor

İşgalci İsrail Gazze Şeridi'ne yardımları engelliyor

Dikkat: 300 bin TL ile 350 bin TL arası! Bu otomobiller adeta kapış kapış gidiyor…

Büyük Merdiven'' 1 Aralık'ta ziyaretçilere açılacak... Antik Mısır eserleri sergilenecek