• $28,8965
  • €31,7024
  • 1899.24
  • 8021.72
5 Haziran 2023 Pazartesi

Çalışma hayatında masada neler var?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yeniden kazanan Recep Tayyip Erdoğan, mazbatasını TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli'nin elinden aldı. 3 Haziran Cumartesi günü ise TBMM'de gerçekleşen yemin töreninin ardından göreve başlama töreni yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan bu tarihi törene biz de şahitlik ettik. Ülkemizin her kesiminden temsilciler vardı. Yurt dışından ise 50'si devlet ve hükümet başkanı olmak üzere, toplam 81 ülkeden 100'e yakın yabancı konuk vardı. Türk devletlerinin bütün devlet başkanlarının törene katılması önemli bir mesaj olarak algılandı. Törende komünist liderler Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro ile Küba Başbakanı Cruz da vardı. Rusya Devlet Duması Başkanı da, Ukrayna Meclis Başkanı da vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yabancı heyetlerin başkanlarıyla selamlaşırken kendisine gösterilen ilgi onun dünya lideri olarak kabul edildiğini gösteriyordu. Bu durumun ülkemizle ilişkilerde önemli avantajlarını önümüzdeki günlerde de göreceğiz.

Bu törenin ardından 3 Haziran Cumartesi akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabinesini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk kabinesi tarihe en başarılı kabinelerden biri olarak geçti. Yeni kabinede yer alan isimlere bakıldığında bayrağın daha yukarıya çıkarma hedefinin olduğu görülüyor. Yeni dönemde ekonomi ağırlıklı çalışmaların daha sıkı bir koordinasyon çerçevesinde yürütülmesi muhtemeldir. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Ticaret Bakanı Ömer Bolat gibi isimlerin olması ekonomide sıkı koordinasyonla çalışılacağı mesajı olarak algılandı.

Çalışma hayatına yönelik olarak geçen dönem hayata geçirilen büyük icraatlar yeni dönemde de önemli beklentiler oluşturdu. Asgari ücrete temmuz ayında yapılacak ilave artış, memurlara ve tüm emeklilere yine temmuz ayında yapılacak artışlar ülke ekonomisiyle de yakından ilgili. Bu nedenle ekonomi koordinasyonunda önemli bir aktör olarak yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da yer alacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın masasındaki konuları üç başlıkta toplamak mümkün. Geçmiş dönemde çalışmaları yapılmış ancak seçimler nedeniyle yetiştirilememiş olan meseleler, AK Parti seçim beyannamesinde yer verilen vaatler ile maaş artışları ve işgücü piyasaları gibi alanlarda devam eden çalışmalar. Temmuz ayında memur ve emeklilerine yapılacak maaş artışlarından çok kısa süre sonra 1 Ağustos'ta başlayacak 7'nci dönem memur toplu sözleşme müzakereleri en önemli gündemlerden birisi olacak. Zira bu toplu sözleşme yaklaşık 4 milyon aktif çalışan memurun yanı sıra 2 milyonu aşan memur emeklisiyle birlikte toplamda 6 milyondan fazla kişiyi ilgilendiriyor. 2024 ve 2025 yıllarını kapsayacak toplu sözleşme kamu çalışanları açısından büyük önem taşıyor.

Çalışma hayatı bakımından kısa vadede masada çözüm bekleyen başka meselelerde var. SSK ve Bağkur emekli maaşlarında en düşük rakam nisan ayında 5 bin 500 liradan 7bin 500 liraya çıkarılmıştı. Bu kapsamda 7 bin 500 lira üzerinde alan emeklilere ilişkin olarak Cumhurbaşkanımız çalışma talimatı vermişti. Bu hususta en öncelikli konulardan.

11 Mayıs günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyük bir müjde olarak en düşük memur maaşının 12 bin liradan 22 bin liraya yükseltileceğini söylemişti. Temmuz ayında yansıyacak bu maaş artışının diğer memurlara nasıl yansıyacağına ilişkin çalışmanın da kısa sürede başlaması gerekiyor.

Taşeronlar, küçük esnafların emeklilik prim gün sayısının 7200 güne indirilmesi, işgücü piyasalarındaki hedeflere ulaşılması gibi konular da masada olan meseleler.

<p></p><p>Çanakkale'nin Yenice ilçesinde sağanak nedeniyle İncesu ve Başaklar derelerinin taşması so

Çanakkale'de şiddetli yağışlar nedeniyle dereler taştı

Böyle balık tutma yöntemi görmediniz! İzleyenler gözlerine inanamadı

Edin Dzeko'dan itiraf! ''Fenerbahçe'ye gelmemin en büyük nedeni...''

İstanbul Arnavutköy'de İETT durağında dehşet! Oğlunun ölüm yıl dönümünde eski dünürüne kurşun yağdırdı