• $28,9012
  • €31,7024
  • 1899
  • 8010.39
6 Ekim 2023 Cuma

Anayasada başörtüsü güvencesine karşı ittifak

Kadınlara yönelik olarak ayrımcılığının en önemli uygulama alanlarından biri başörtüsü yasağıdır. Eğitimde, çalışma hayatında ve siyasette uygulanan başörtüsü yasağı uzun yıllar ülkemizde gereksiz tartışmalara neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararlı tutumu ve kadınların medeni mücadelesi sayesinde ülkemizde başörtüsü yasakları kaldırıldı. Ülkemiz büyük bir ayıptan ve kadınlara yönelik ayrımcılıktan kurtuldu.

Türkiye'de yönetmeliklerde yer alan yasakların kaldırılması ile başörtüsüne özgürlük getirilmişti. Ülkemizde yasakçı bazı kesimlerin siyasi güç elde ettiklerinde yasakları yeniden hortlatacaklarına dair işaretler görüyoruz. Bu nedenle AK Parti yeni anayasa çalışmalarında aile kurumunu koruyacak ve başörtüsüne güvence getirecek bir düzenleme yapılması savunuyor. Başörtüsüne anayasal bir güvence getirilmesi fikri, seçimlerden önce CHP'nin başörtüsü ile ilgili yasa teklifi ortaya atmasından sonra gündeme gelmişti. Gerçi CHP'nin başörtüsüne özgürlük diye ortaya koyduğu kanun teklifinde başörtüsü geçmediği gibi, yasak bile getirebilecek bir metin ortaya çıkmıştı. Daha sonra CHP, anayasa değişikliğine karşı olduğunu ifade etmişti.

CHP, Yeşil Sol/HDP, EMEP ve TİP üyesi kadın milletvekilleri 3 Ekim'de TBMM'de yaptıkları ortak basın açıklamasında ise başörtüsüyle ilgili anayasa değişikliğine karşı olduklarını açıkladılar. Bir kadın platformunu TBMM'de ağırlayan kadın milletvekilleri anayasada aile kurumu ve başörtüsü düzenlemesine karşı çıkarken LGBT gibi sapkın akımları savundular.

TBMM'deki toplantıya katılan kadın platformundan bir avukat sapkın evlilikleri savunan şu açıklamayı yaptı: "LGBT evliliklerini engelleyeceğiz diyerek bütün bir topluma LGBT varoluşuna karşı en temel insan haklarına aykırı şekilde nefret suçu işlenmekte." Bir kadın milletvekili ise "Kimse LGBT ve kadın haklarını tartışmaya açabileceğini düşünmesin" ifadelerini kullandı. İlginçtir kadın haklarını savundukları söyleyenler Anayasa'da başörtüsüne güvence getirecek düzenlemeye karşı olduklarını söylüyorlar. Sapkın akımlara bile özgürlükçü! yaklaşanlar söz konusu başörtüsü olunca yasakçı oluyorlar. Sapkın akımları bile destekleyecek durumdalar ancak başörtüsüne yine tahammülsüzler.

Bir başka kadın milletvekili de CHP, Yeşil Sol/HDP, EMEP ve TİP arasında bir ittifak kurulduğu ilan ederek şunları söyledi: "Biz bir ittifakın ilanı için buradayız. Erkek akla karşı kadın ittifakı için buradayız. Erkek akıllara sesleniyoruz bu sefer karşınızda en büyük kadın ittifakı var. Biz yeniden erkeğin reis olarak konumlandırıldığı LGBT'lerin düşmanlaştırıldığı bu düzeni kabul etmeyeceğiz."

Ülkemizde başörtüsü yasağının uzun yıllar savunucusu olmuş kesimlerin kurduğu bu ittifakı tanıyoruz. İçinde bulundukları çelişkinin farkında bile değiller. Kadın haklarını savunduklarını iddia ederken bile başörtüsü yasağını savunuyorlar. Sapkın akımları savunurken başörtüsüne özgürlük getirilmesine karşı olduklarını söylüyorlar. Kadın hakları, özgürlük, çağdaşlık konusunda mangalda kül bırakmayan bu kesimlerin başörtüsüne özgürlük gündeme geldiğinde bir anda yasakçı olmaları yaman çelişkidir. Dillerinden hiç düşürmedikleri kadın hakları ve kadınlara özgürlük cümleleri başörtüsü söz konusu olduğunda birden 'karşıyız'a dönüşüyor. Özgürlük maskesi altında sapkın akımları destekleyerek aile kurumunu çökertmeye çalışıyorlar. Bu ittifaka karşı verilecek en iyi cevap başörtüsünü güvence altına alacak ve aile kurumu sapkın akımlardan koruyacak yeni bir anayasa yapmaktır.

<p>Maçın oynanacağı Right to Dream Park'ta ilk 15 dakikası basına açık olan antrenman, teknik direkt

Fenerbahçe'nin rakibi Nordsjaelland'ın sahasında karlar temizlendi! İşte o anlar...

Böyle balık tutma yöntemi görmediniz! İzleyenler gözlerine inanamadı

Edin Dzeko'dan itiraf! ''Fenerbahçe'ye gelmemin en büyük nedeni...''

İstanbul Arnavutköy'de İETT durağında dehşet! Oğlunun ölüm yıl dönümünde eski dünürüne kurşun yağdırdı