• $32,3607
  • €34,4602
  • 2438.65
  • 9814.19
21 Nisan 2023 Cuma

AK Parti Seçim Beyannamesi'nde İstihdam

Bismillah...

Ülkemizin en köklü gazetelerinden biri olan Akşam Gazetesi ailesine katılmaktan büyük memnuniyet duydum. Bu imkânı veren gazete yöneticilerine teşekkür ediyorum. Çalışma hayatı, emek meseleleri, sendikal hareket ve sosyal politika konularında bugün ilk yazımızla siz kıymetli okurlarımızla buluşuyoruz.

Türkiye 14 Mayıs'ta tarihi bir seçime gidiyor. Partiler seçim beyannamelerinde milletimize vaatlerini açıklıyor. AK Parti seçim beyannamesinde yer alan istihdama yönelik vaatleri değerlendirelim.

Beyannamede istihdam politikalarına doğrudan bir başlık açılmasının yanı sıra farklı bölümlerde de geniş biçimde yer verilmiş. Vaatleri şu üç temel başlıkta toplamak mümkün: Kadın ve genç istihdamına özel önem vermek, ülkenin büyüme politikalarıyla 5 yılda 6 milyon yeni istihdam oluşturmak ve işsizlik oranını yüzde 7 seviyesine geriletmek. Elbette çok sayıda başka vaatlerde sıralanmış. Bu vaatlerin gerçekleşme ihtimalini değerlendirmek için AK Parti döneminde bu konularda gösterilen performansa bakmak gerek.

SON 17 YILDA 11 MİLYON 395 BİN İSTİHDAM

TÜİK temel işgücü istatistiklerine göre 2005 yılında 19 milyon 357 bin olan istihdam sayısı 2022 yılı itibarıyla 30 milyon 752 bin kişiye yükseldi. Aylık işgücü istatistiklerinde ise istihdam sayısı bazı aylarda 32 milyona çok yaklaştı. Türkiye 17 yılda 11 milyon 395 bin ilave istihdam oluşturdu. Türkiye'nin genç bir nüfus olması nedeniyle her yıl yaklaşık olarak 700-750 bin kişi işgücü piyasalarına emeğini arz ediyor. Ülkemizde hükümetlerin öncelikle bu büyük kitleye iş bulması gerekiyor. İşsizliği düşürmek için ise bu emek arzının üzerinde yeni istihdam oluşturmak gerekiyor. Ülkemizde her muhtara bir özel kalem atayarak işsizlik sorununu çözeceğini zanneden bir zihniyet var. Türkiye'de yaklaşık 50 bin 278 muhtar bulunuyor. Türkiye'nin bir yılda oluşturduğu ortalama istihdam sayısı, muhtarlara atanacak personelin yaklaşık 14 katı kadar. Dolayısıyla genç ve dinamik bir işgücüne sahip olan Türkiye'nin işsizlik sorunu bu tür yaklaşımlarla çözülemez.

KADIN İSTİHDAMI İKİ KATTAN FAZLA ARTTI

Türkiye kadın istihdamında ise çok daha büyük bir başarı gösterdi. Kadınlarda 2005 yılında 4 milyon 773 bin olan istihdam sayısı 2022 yılı itibarıyla 9 milyon 935 bin kişiye yükseldi. Buna göre son 17 yılda kadınlarda istihdam artış sayısı 5 milyon 162 bin kişi oldu. Bu sonucun ortaya çıkmasında kadınların işgücüne katılmasını kolaylaştıran ve istihdamını sağlayan yasal düzenlemeler, teşvikler ve istihdam politikalarının önemli etkisi olduğunu söylemek mümkün. Kadınlar için uygulanan istihdam politikaları ve teşvikler genç işsizliği azaltmak için de uygulanıyor.

BEŞ YILDA 6 MİLYON YENİ İSTİHDAM MÜMKÜN MÜ?

Ülkemizin 20 yıllık istihdam performansını değerlendirdiğimizde seçim beyannamesinde vaat edilen 5 yılda 6 milyon yeni istihdam oluşturmak hedefini ulaşılabilir. Türkiye, küresel salgın döneminde Nisan 2020'den Aralık 2022'ye kadar yaklaşık 6 milyon ilave istihdam artışı sağlayarak istihdam artışında OECD ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı. Zor bir dönemde yaklaşık 2,5 yıllık sürede büyüme odaklı ekonomi modeliyle gerçekleşen 6 milyonluk istihdam rakamlarını, önümüzdeki beş yıllık yeni dönemde de yakalamak mümkün görünüyor.

İşsizlikte hedeflenen yüzde 7 seviyeleri için özellikle özel politika gerektiren gruplardan genç işsizliğine ve kadınlara yönelik önemli politikalar yürütmek gerekir. Türkiye olarak Gezi kalkışmasının yapıldığı 2013 Mayıs döneminde işsizliği yüzde 8,8 oranlarına geriletmiştik. Bugün Türkiye'nin büyüme odaklı ekonomi performansıyla işsizlikte tekli rakamları yeniden görmemiz de imkan dahilindedir.

<p>Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) Başkanı Sinan Burhan, Filistin'de bugüne kadar 140 gazetecin

Sultanahmet Meydanı'nda Gazze'de öldürülen gazeteciler anılacak

İstanbul'da insan trafiği!

Hasankeyf'te bayram tatili yoğunluğu

Kapış kapış gidiyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…