• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
14 Temmuz 2023 Cuma

15 Temmuz ve Türkiye Yüzyılı

15 Temmuz darbe girişiminin yapıldığı karanlık gecenin aydınlık bir sabaha dönüştürülmesinin üzerinden 7 yıl geçti. FETÖ'cü hainlerin başlattığı kalkışma milletimizin korkusuzca mücadelesiyle bastırıldı. Darbecileri durdurmanın ülkemiz için önemli bir dönüm noktası olduğunu her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Darbecilerinin temel hedeflerinin Türkiye'yi işgal etmek, emperyalist devletlerin uydusu haline getirmek ve milli bağımsızlığa götürecek atılımların önüne kesmek olduğunu anlıyoruz. Milletimiz vatan, bayrak, ezan ve dini değerleri uğruna ölümü göze alarak bu alçak hedeflerin gerçekleşmesine fırsat vermedi.

Kalkışmanın bastırılmasını sağlayan çok sayıda sebep sayılabilir. Ancak bunların en başında şüphesiz Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın liderliği ile milletimizin azmini gösterebiliriz. Salaların kalplerde oluşturduğu inşirah, evimiz kira ama memleket bizim diyenlerin fedakârlığı, millet olmanın verdiği dayanışma ve geçmiş darbelerde yaşanan acıların travmaları darbenin durdurulmasındaki diğer etkenlerdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın darbe girişimindeki liderliğine dair özel bir parantez açmak gerekir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Doç. Dr. Hüseyin Aydın'ın yazdığı "Asırlık Gece: Belgeler ve Deliller Işığında 15 Temmuz Darbe Girişimi" isimli eserinde bu konuda dahil olmak üzere özel bilgiler var. Eser, darbe girişimini ve faillerini karartmaya yönelik girişimleri boşa çıkaracak delillerle dolu. Kitapta Erdoğan'ın darbe girişimine karşı mücadele azmine ve inancının verdiği tevekküllü tutumuna dair örnekler var. Mesela hava yoluyla İstanbul'a gitmeye dair endişeleri olanlara karşı Erdoğan, "O kısmı takdir-i ilahidir. Kararımı verdim, İstanbul'a varacağız ve bu ayaklanmayı durduracağız" cevabını veriyor. Erdoğan darbe girişimiyle ilgili yaptığı bir telefon görüşmesinde sesini yükselterek karşısındakine "Onların tankları varsa bizim de imanımız var. Direnin. Gerekiyorsa öleceğiz, hepimiz birlikte öleceğiz" diyor. Cesaret, kararlılık ve Allah'a teslimiyet.

Şanlı direnişin gelecek nesillere aktarılması için İletişim Başkanlığı önemli çalışmalar yapıyor. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, etkinliklerle ilgili bir açıklama yaptı. Buna göre 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü'nün 7. yıldönümü etkinlikleri "Türkiye Yüzyılı'nın Kahramanları" temasıyla yapılacak. Etkinliklerde 15 Temmuz mücadelesi ve Türkiye Yüzyıl'ının kahramanlarının hikâyeleri anlatılacak. İsveç, Almanya, Bosna Hersek, Fransa, Belçika ve Sırbistan'da "15 Temmuz Demokrasi Zaferi Paneli" düzenlenecek. Panellerde FETÖ ile birlikte milletimizin direnişi ve devletimizin mücadelesi de anlatılacak. New York Times Meydanı'nda ise LED ekranlarında İngilizce sunumlar gösterilerek FETÖ'nün karanlık yapılanması anlatılacak.

Tarih yazımının tarih yapmak kadar önemli bir mesele olduğu unutmayalım. Milletimizin kadim tarihi mücadelesinde önemli bir yere tekabül eden 15 Temmuz şanlı direnişinin hak ettiği ölçüde eserlere dönüştürüldüğü söyleyemeyiz. Bu konuda İletişim Başkanlığı gibi kurumlarımızın önemli çabaları olduğunu görüyoruz. Ancak daha fazla akademik yayınlar, filmler, sanat eserleri, kitaplar, hatıratlar, müzik eserleri ve benzeri çok sayıda çalışma yapılmalıdır. Milletimizin cesareti ve FETÖ'cü hainlerin ihaneti gelecek nesillere her türlü vasıta kullanılarak aktarılmalıdır. Böyle bir çaba o gün kazanılan mücadele kadar önemlidir. Bu sadece devlet kurumlarının görevi değildir. Sivil toplumun, sendikaların, meslek örgütlerinin, dernek ve vakıfların da görevidir.

Şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize sağlık ve afiyet diliyoruz.

<p>İşgalci İsrail ile Hamas arasında sona eren insani aranın ardından İsrail ordusu Gazze Şeridi'ne

Gazze'ye 100 tırlık ilk yardım konvoyu ulaştı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi