• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
13 Ocak 2022 Perşembe

Riyakarlığı bırakın Enes Kara'nın faturasını Kemal Bey'e ödetin

B.

Cemaatlerin siyaset ile ilişkisini konuşmak hiç de kolay değil.

Dışarıdan yaratılan bir imaj ile tüm cemaatlerin Ak Parti'nin oy deposu olduğu izlenimini oluşturan muhalefet, esasen cemaatlerin oyunu önemli oranda kendisine çekmiş durumda.

Belki de en konforlu oy kaynağıdır Millet İttifakı'nın bazı cemaatler.

Bu durumun sebeplerini detaylıca konuşmak lazım; bu yazının ölçeğini aşar.

Antalya'da Süleymancılar cemaatine ait bir yurtta çıkan yangının bütün siyasal faturasının Ak Parti'ye, Erdoğan'a kesildiğini; mezkur cemaatin ise ilk seçimlerde İyi Parti'yi destekleme kararını bağlılarına nasıl dayattığını hatırlayacaksınızdır.

Ortalığa yayılan ses kaydını da anımsayacaksınız "Ak Parti'ye oy verirsen ahirette üstazımız sana şefaat etmez..."

Şefaat haktır, iman ederim; ancak hazretin şefaatini temellük ederek siyaset yapmak batıldır. Yapanlara da teşne olanlara da hayret ederim.

Her neyse, dileyen dilediğine rey verir karışmam. Aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür seçmeni ile bizleri aydınlık Türkiye'ye taşıyacak olan Millet İttifakı'nın, bir yandan HDP'nin kaleşnikof gölgesindeki tulum oylarına, diğer yandan cemaatlerin şefaat şantajlı oylarına teşne olarak bu işi yapmasını tarihe not düşelim.

En konforlu oy kaynağı cemaatler dedik, zira bütün siyasi faturasını Ak Parti'ye yükleyip, oy anlamında bütün siyasi kazancını kendinize çekebileceğiniz, üstelik tulum halinde oy alabildiğiniz yapılardan bahsediyoruz. Kemal Bey, evladınız bile bu kadar hayırlı değildir size; neticede onun mesuliyeti size aittir. Allah vermesin bir hata etse sizin yüzünüz kızarır. Sizi destekleyen cemaatler öyle mi ya? Hatası Ak Parti'yi mahcup ediyor, neticede muhafazakar dindar vitrinli bir parti, oyu ise size geliyor.

Hal böyle olunca bütün bütün de incitmeyelim demiş Kemal Bey cemaatleri ve resmi tivitır hesabından şu tivitleri atmış:

"Gençlerimizle ilgili canımızı yakan olgular söz konusu olunca, paylaşacağımız içeriklerde hepimiz sorumlu davranmak zorundayız. Bana kızanları anlıyorum ama etik sebeplerden dolayı paylaşım yapmayacağım. Zamanı gelince gereken yapılacaktır. Tepkileri anlıyor ve saygı duyuyorum. Bu tarz haberleri paylaşmakla ilgili bilimsel makaleler söz konusudur. Oluşan öfkeyi politik puana döndürme adına, bilimin uyarılarına kulak asmamayı doğru bulmuyorum."

Evet açık açık konuşalım, Enes yavrumuzun intihar ettiği ev, artık CHP'nin yayın organına dönüşen Yeni Asya Gazetesi'nin cemaatinin bir dershanesi.

Hani şu Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz'ün, CHP'nin Çanakkale'deki kampına katılarak Münazarat okuduğu gazete var ya, o!

Beyanat ve Tenvirler kitabını alarak Bediüzzaman'ın CHP hakkındaki kanaatlerini de okuyabilirdi. İlişkileri zaten yeterince anlaşılmaz ve karışık.

O Kazım Güleçyüz'ün Yeni Asya'nın internet sitesinde bugün bir videosu yayınlandı. Efendim, münferit hadise üzerinden cemaatlere yüklenilmemeliymiş.

Biz yüklenmiyoruz ki iki gözüm, teşnesi olduğun Halk Partisi kitlesi yükleniyor.

Sanırım bu ricayı Kemal Kılıçdaroğlu'na da iletmiş ve yukarıdaki tivit atılmış.

Neticede 15 Temmuz sonrası FETÖ'ye kalkan olmakla başlayan yatkınlık, doğal oy deposu Yeni Asya cemaatine de teşmil edilmiş.

Bu cemaatin siyasal faturasını yıllarca Demirel ödedi, lakin oyunu da aldı... Çiller ödedi, fakat oyunu aldı... Şimdilerde ise bütün faturayı Erdoğan'a ödetmeye çalışıyorlar; cemaatin oyları ise DP üzerinden CHP'ye gidiyor... Riyakarlığı bırakın ve bir siyasal fatura çıkacaksa, hadise karşısında üç maymunu oynayan Kılıçdaroğlu'na çıkartın...

Azıcık dürüst olun ve Enes'in intiharının siyasal mesuliyetini, oy uğruna her türlü siyasi rüşveti veren Kılıçdaroğlu'na kesin. Kazım Güleçyüz'e sorun. Bize niye soruyorsunuz?

Benim zaten bir cemaat mensubiyetim yok. Merhum kuzunun ruhuna okur, affı için Cenab-ı Hakk'a dilenirim.

Rahmeten vasia...

Tavzih: Son gelen bilgiler ışığında Enes Kara'nın intihar ettiği evin Yeni Asya cemaatine ait olmadığı, bir başka gruba ait olduğunu öğrenmiş bulunuyorum. Bu sebeple bu bilgiyi tashih etmek zarureti doğmuştur. Buna mukabil yazıdaki genel eleştirimin arkasında olduğumu ve Yeni Asya Cemaati başta olmak üzere bir takım başka cemaatlerin de siyasal sorumluluğunun, kendilerini angaje ettikleri siyasal yapılarda olduğunu vurgulamak isterim. Enes Kara hadisesi özelinde ilk etapta edindiğimiz yanlış malumat sebebiyle okurlarımızdan özür dilerim.

Anne, bebek ve çocuk festivali kapılarını açtı

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor