• $ 7,8129
  • € 9,269
  • 483.4
  • 1211.51
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Otuz Ağustos tutarlılıktır

Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı’na izci olmanın şartlarını sordum.

Hasan lider şu şekilde sıraladı:

Vatanına, milletine, devletine bağlı olmak; temel ahlaki değerlere sahip olmak, diğerkâm olmak, toplumsal değerlere sahip çıkmak…

“Bunların haricindeki bütün şartlar furuattır” dedi Hasan lider.

Sivil savunma eğitimi de, Tifake arama kurtarma eğitimleri de, doğa eğitimleri de furuattır. Öncelikli olan iyi insanı ve iyi vatan evladını yetiştirmektir.

Bu amaçla düzenledikleri 57. Alay yürüyüşüne katılan yavru kurtlara bu vatanın ne şartlarda bize emanet edildiğini, şehadetin ne yüce bir değer olduğunu, kendi yaşlarındaki dedelerinin vatanları uğruna nasıl gözlerini biler kırpmadan can verdiklerini her yıl bizzat anlatıyor Türkiye izciliğinin bir numarası.

Kamplarına katılan genç izcilere gözleri gibi baktıklarını anlatırken, her birinin vatan evladı olduğunun altını çiziyor.

Dolayısıyla bir izci kampına giren her yavru kurt doğa ile irtibat kurmadan önce kendisi ile ve vatanı ile irtibat kurmayı öğreniyor.

İzcilik Federasyonu, 250 bine yakın mevcudu ile Türkiye’nin en aktif federasyonu.

İBB’nin İmamoğlu idaresine geçmesi sonrasında Belediye, izcilik federasyonuna yaptığı ayni yardımı kesti.

Söz konusu yardım, 57. Alay yürüyüşüne katılan 10 bin gencin ulaşım, ekipman ve beslenme gereksinimlerini karşılamak gibi hizmetlerle sınırlı ve katiyen nakdi olmayan yardımlardan ibaretti.

İzcilik federasyonuna “kendi felsefemize göre izcilik yapacağız” diyerek federasyon ile bağını kopartan İBB yönetimi, kulüplerine bağlı olarak faaliyet yürüten 35 bin işçinin açıkta kalmasına sebebiyet verdi.

Oysa izciliğin cihanşümul tek bir felsefesi vardır, sizi federasyondan kopartacak paralel bir felsefeniz olamaz. Hele İmamoğlu gibi büyük düşünür sınıfına girmesi mümkün olmayan bir siyasetçinin asla olamaz!

Peki neyi olur?

Kapasitesinin çok üstünde siyasi hırsları ve paralel ajandaları olur.

Pandemi tedbirleri dolayısıyla 30 Ağustos törenlerinin yapılamayacak olmasına CHP’li belediyeler yapacakları büyük şenlikler ile tepki verecek ve cumhuriyete sahip çıkacakmış.

Kimin cumhuriyetini kimden koruduklarını bir türlü anlayamadığımız bu süreçte hala cumhuriyetin öz çocuklarını cumhuriyet karşıtı olarak sunan bir akıl var.

Gençlerimize Büyük Taaruz’un, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin, Sakarya’nın Dumplupınar’ın, Çanakkale’nin ruhunu aşılayan; gelecek kuşaklara bu ruhun aktarılması görevini kendine yük edinmiş kurumları sırf siyasi saiklerle desteksiz bırakan bir siyasal akıl, 30 Ağustos’ta fener sallayıp, şampanya patlatarak Cumhuriyetimize, hem de bizim rağmımıza sahip çıkacak!

Evet, Cumhuriyetimizin kurucu babası Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün elinde rakı kadehi pozları vardır; fakat Atatürk İstiklal Harbi’ni Kocatepe’deki o unutulmaz pozlardaki gibi yönetmişti. Rakı sofrasında değil.

30 Ağustos’a sahip çıkma iddiasındakiler Cumhuriyet’e bir eğlence kültürü ile sahip çıkılabileceğini sanıyor ve buna göre bir vaveyla kopartıyor.

Bunu yaparken, Cumhuriyet’in kurucu ruhunu gençlerimize aktaran kurum ve kimselere düşmanlık etmekte bir beis görmüyorlar.

En mantıklı sorudur:

Fener alaylarınızla, içi boş nutuklarınızla, hamaset yüklü üç beş tivitinizle kaç genci Başkomutanlık Meydan Muharebesinde Gazi’nin arkasında saf tutmaya ikna edebilirsiniz?

Hasan Lider’in ve onun dava arkadaşlarının çocuklara birkaç haftada aşıladığı milli ruhu, manevi değerleri aşılayabilirsiniz?

İçi boş siyasi nutuklarla Cumhuriyet’in çocuklarını cumhuriyet karşıtı ilan edenlerin HDP ile birlikte halay çekerek 30 Ağustos kutlamalarının hikayesini bir başkası yazsın.

Ben İstiklal Harbi’nin sertâcı olan ve Yunan’ı İzmir’de denize dökmemizle sonuçlanan o kutlu savaşın, bu milletin en tutarlı ve en gönülden bağımsızlık talebi olduğundan bahsetmek istedim.

30 Ağustos günü meydanda duran asker yalpalamadı, zikzak yapmadı, kimseye hamaset satmadı, tutarlı oldu, canını ortaya koydu.

Elbette sizden bu kadarını beklemiyoruz, ne haddimize becerinizin üzerinde performans talep etmek?

Azıcık tutarlı olun yeter!  

Taceddin Kutay Diğer Yazıları

Nezaket perdesi

14.08.2020

Rektör

10.08.2020

Belagat

05.08.2020

8.Boğaziçi Film festivali başlıyor

8.Boğaziçi Film festivali başlıyor

Adnan Oktar'ın evlerinden 150 milyon yıllık, 10 milyon dolar değerinde f

Adnan Oktar'ın evlerinden 150 milyon yıllık, 10 milyon dolar değerinde fosiller çıktı

Belgesellerde görmeye alışık olmadığınız do&

Belgesellerde görmeye alışık olmadığınız doğanın acımasız yüzü

Türkiye'nin en yüksek barajı olacak: Yusufeli Barajı'nın gö

Türkiye'nin en yüksek barajı olacak: Yusufeli Barajı'nın gövde yüksekliğinde son 34 metre