• $28,9174
  • €31,3099
  • 1883.16
  • 8087.24
4 Eylül 2023 Pazartesi

Ömer Tuğrul İnançersiz Geçen Bir Yıl

B.

Günümüz Müslümanlarının en çok muhtaç olduğu şeyler nelerdir diye sorulsa, bu devri yaşayan bir kimse olarak şu beş şeyi sayarım: tevhid (birlik), cesaret, muhabbet, diğerkamlık ve adab-ı muaşeret.

Müslüman ahaliyi nerede bir sorun ile uğraşır görsek, arka planında bu beş şeyden birisinin yahut birkaçının eksikliğini görürüz. Bu beş hasleti şahsında cem etmiş bir büyük Adam, bundan tam bir yıl önce, 4 Eylül 2022 günü sabaha karşı terk-i alem-i fenâ etti. Kendisine olan muhabbetimiz ve medyuniyetimizle ondan öğrendiklerimizi yaşamaya gayret ediyoruz.

Tuğrul bey, neşeli, merhametli ve celalli bir zattı. Ağzından en çok çıkmış kelime hangisidir diye sorulsa, bila tereddüt 'Tevhid'tir derim. On bir sene evvel bir Ağustos günü Avusturya'nın St. Johann im Pongau kasabasındaki camide bulunmuştuk. Alelusul cemaate iktida ettik, namazımızı kıldık. O sırada cemaate katılmayan bir grup kenarda bekledi, namazı eda etmemiz akabinde kendileri cemaat oluşturup namaza durdu. Şakaklarında damarları belirginleşecek kadar sinirlendi, bu manzarayı gören Tuğrul bey "işte hal-i perişaniyetimizin sebebi budur!" buyurdu "enselerinden tutup kapının önüne koymak vardı ya!... Efendimiz'in ümmeti olduğunu söyleyenler namazda dahi tevhidi sağlayamazken, Kudüs önlerinde nasıl buluşacaklar?". Celal çok yakışırdı kendisine ve çevresindekiler kedi gibi pusardı. Belki de en çok o pusma halini özledim.

Çok cesur zattı. Kınayanın kınamasından korkmaz, dünyevi menfaat hesaplarına girmez, hakikat bildiği neyse dim dik ayakta tutardı. Gezi'nin en karışık günlerinde ağzı karaların kendisine yönelik saldırıları esnasında "sakın beni müdafaa etmeye kalkışmayın!" deyişi kulaklarımda. Haddimiz değildi doğrusu onu müdafaa etmek, kendi kendisini izah ederdi. Cümlesine de yeterdi ve yetti. Bendeniz, homofobik olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan tek devlet memuru olarak tarihe geçtim. Malumunuz Türk-Alman Üniversitesinde görev yapmaktayım, hal böyle olunca Alman matbuatı da o dönemde yoğun biçimde üstüme geliyor. Homofobik, antisemitik, ırkçı... Ne varsa ve yoksa doğru yanlış demeden yazıyorlar. Alman Parlamentosunda konu oldum. Merkel, Alman Bilim Bakanlığına, Bilim Bakanlığı YÖK'e, YÖK bize... Can sıkıcı elbette. "Yine sensin beni bir lahza şifayab edecek" diyerek Tuğrul beyi aradım "Efendim, benim bunlar oluyor diye geri adım atacak, izzet-i İslamiye'den sarf-ı nazar edecek halim yok. Lakin canım da sıkıldı olanlara" dediğimde "Karnına taş mı bağladın? Taif'te çocuklarca mı taşlandın? Muhammed ümmetiyiz. Bu ne ki? Dik dur! Hakikat neyse söyle, hakkı savun kendini müdafaa etme. Kendini müdafaa edersen nefis mücadelesi olur." Buyurmuştu. Hasıl-ı kelam cesareti de mektebinde tahsil etmek nasip oldu.

Çok muhabbetliydi. "Efendimiz (ASM)" derken gözleri nemlenir, dudakları titrerdi. Muhabbetini izhar etmekten çekinmezdi. Evladı yaşındaki dostu Ali Bahadır'a "seni şok seviyorum" derken "ben sana hayran, sen cama tırman muhabbet olmaz. Muhabbet aşikare olur" sözünü bizzat beyan etmişti.

Diğerkamdı. Bu bahiste kendisinden gördüğümüz şeyleri anlatmak mahremini faş etmek olur. Fakat o mütevazi yaşantısı içinde binlerce kişinin derdi ile dertlenip, maddi manevi destgiri olduğu yakınında bulunanların hep malumudur. Fildişi bir kulesi yoktu ki dert sahibinden haberdar olmasın, gönlü öyle rakikti ki malumu olan derde koşmasın... Mümkün değildi.

Ve adab-ı muaşereti en iyi bilen ve tatbik eden, çevresindekileri eğiten bir zattı. "Cami'den çıkarken ayakkabı öyle pat diye yere atılmaz"dan tutun, "hanımefendinin yaşlısı olmaz, kıdemlisi olur" a kadar sürekli yol yordam bilmezliklerimizi isim vermeden törpüleyen bir modern zaman mürebbisiydi. İsmail Hakkı Bursevi (k.s) hazretlerinden müdevver maddi, Hz. Pir Muhammed Nureddin-i Cerrahi (k.s) hazretlerinden müdevver manevi emanetini bihakkın temsil etti, bizlere de talim etti. Ders alamayan kendi eşekliği ile kaldı. Sayesinde bizler de şu dünyada bir Adam gördük.

Gitti ve ardında boş kalan yerlerde şimdi yeller esiyor... Allah ebedi ayrılık vermesin.

<p></p><p></p>Merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan 5,1 büyüklüğünde deprem anı güvenlik ka

Deprem esnasında istifini bozmadan çayını yudumladı!

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti