• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
5 Ekim 2023 Perşembe

Muhafazakâr yaranmacılığın tedavisi yoktur

B.

Dindar demiyorum, Sahib-i Şeriat Efendimiz'i incitmekten çekinirim. Mütedeyyin de demiyorum. Süleha-i salihini, ricâlullahı incitmekten çekinirim.

Batı'ya ait bir kavram: MUHAFAZAKÂR... Giydir giydirebildiğin kadar.

Şimdi efendim, İsmail Saymaz ve şürekasının TOGG ziyareti pek çok gönlü kırmış. Kırılanlara kızasım, "kendinize gelin" diyesim geldiği için yazdım bu yazıyı.

Biz kapı kulları, değersizler, fikrine değer verilmeyenler bu değersizliği kurşun askerliğimize borçlu değiliz! Onursuz, gurursuz, satılık adamlar sınıfında olduğumuz için de gelmiyor başımıza bu muameleler. Çünkü başkaları ne zannedersin zannettsin, zaten bu işi para için yapmıyor, oradan buradan para da almıyoruz. Bir kaşemiz yok, fiyat pazarlığı yapmıyoruz. Paramızı veren dilediğini söyletemiyor bize. Bizim yumuşak karnımız, bütün değerlendirme sistemimizin inanç üzerine bina edilmiş olmasıdır. Ne de olsa, değerler sistemimiz, imanı aklın önüne koyan karakterdedir. Bu sebepledir ki, yanımızda yöremizde ve namusunu dert bildiğimiz mahallemize temayüz eden ve aslında çok da itibar edilmeyecek adamların muteber olduklarına inanmayı tercih ederiz. Zira bizim çok kötü bir hususiyetimiz var: Bizim gidecek başka bir mahallemiz yok; Allah da nasip etmesin!

Elbette daldaki kuşun kafesteki kuştan kıymetli olduğunu zannedenler, hüsn-ü zan edeceğim diye hakikate takla attırıp, bile bile lades diyen ve zaman zaman göz göre göre aldatılan, üstelik bundan da mutlu olan bizlere Kül Kedisi muamelesi yapar. Kazanılmış lejyonerlerin ve her an bir başka yere gitmesi mümkün olanlar elbette daha kıymetli olacaktır bu değerlendirme skalasına itibar edenler için. Zira bu değerlendirmeyi yapanlar, istimal değerine önem verir, zatın kıymetine değil!

Bakınız, yaşı ben ve benim üzerimde olanların çok iyi bildiği bir hakikat var, bu da şudur: Bizim mahallenin 80'ler ve 90'lar boyunca entegre olabilmek için kendini paraladığı o cenahın tek bir nigahı, sizin sadakatinizden de muhabbetinizden de kıymetlidir. İflah olmaz bir yaranmacılık, tedavi olunmaz bir aşağılık kompleksidir bu mahallenin sırtında çarmıh gibi taşıdığı. "Razıyım, zelil olayım; yeter ki sen zelil et!" diye bir his vardır içlerinde. Şükür elhamdülillah, kuyruğum tava sapı gibidir. Evropa'da hakikisini görüp teveccüh etmediğimiz zihniyetin yerli malı yan sanayiine serfürû eder miyim? E eden varmış... Ne yapalım? Küçük burjuva özentisi işte. İşi gücü bırakıp onu mu tedavi edelim Allah aşkına? Allah ıslah etsin. Sınıf atlamak için kendini paralıyor garibim. Ne yapalım, öyle kodlamış sınıf atlamayı zihninde. Onlara yaranınca bir başka şey olacağını zannediyor. Oysa onlar Samiye'nin kedisi gibidir; severken aldatıp birden kaçan, okşarken apansız pençe atan,

bir kadının gururunu taşıyan, sürmeli gözlerinden riya akan Samiye'nin kedisi...

Gelelim TOGG mevzuuna, özel teşebbüs, adamın malı. Dilerse gaz döker, yakar bize ne? E ama onlar sövüyordu, biz onlara karşı da müdafaa ediyorduk. Oldu mu ya? Oldu. Hem de çok iyi oldu. Biz yerlinin ve millinin hatırına, bu vatanın hatırına, nasibi daimi hüsran kesilmiş çilekeş milletin hatırına ve illa ki Erdoğan'ın ve kavgasının hatırına müdafaa ettik. Bana "davanı tarif et" deseler bu dört hatırı sayarım. Benim ne TOGG'um var ne almaya niyetim. Bana ne TOGG'dan? O bir alamet, bir âlem.

Şimdi bu sonu gelmez yaranmacılıktan incinip sitem eden arkadaşlara şunu söyler ve bitiririm. Mahalle bizim, gece bekçisi bize sert davranmış ne gam? Muhtar bizim, bakkal bizim, manav bizim; küçükken top oynadığımız arsaya yapılan kaloriferli apartmana taşınan beyaz yakalı bizi hor görmüş kime ne? Bize ne ya hu bize ne? Yahya Kemal'in Kocamustafapaşa'da "Serviliklerde sükûn, yolda sükûn, evde sükûn. Bu taraf sanki bu halkıyla ezelden meskûn. Bir afîf âile sessizliği var evlerde; örtüyor farkı asâletle çekilmiş perde" deyişini işitmişiz, mahallemizin bundan güzel tarifi mi var? Bu mahalledeki yaranmacılık, istiğna unutulunca sari hale gelen sonradan çıkma hastalık. Ezelden aşinası değiliz. Bir gün elbet geçer...

<p> İsrail'in saldırıları aralıksız sürüyor. İsrail Deyr Belah'ta birçok binanın bulunduğu büyük bir

İşgalci İsrail'in saldırıları hız kesmiyor

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi