• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
15 Haziran 2023 Perşembe

Kaybetmeyi sindirin!

B.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde çalışan işçilere seçim sonrası anlamsız bir mobbing uyguluyor. Malumunuz, Kılıçdaroğlu'nun bir süre öncesine kadar oynadığı demokrat amca piyesi, yerini sınırlı sorumlu şaşkın muktedir piyesine terk etti. Demokrasinin, özgürlüğün, kişilik haklarının, fikir ve vicdan hürriyetinin bunlar için bir anlam ifade etmediğini gerçi bizler çoktandır söylüyorduk, fakat seçimin geçmesi ile bir süre zapt edebildikleri asıl yüzlerini fütursuzca sergilemeye başladılar.

Sosyal medyada dolaşıp duran bir Lütfü Savaş videosu var, sizler de görmüşsünüzdür. "Oy vermiyorsunuz hizmet bekliyorsunuz. Oy verirseniz hizmet getiririm, vermezseniz getirmem" diyor Savaş. Neticede kentsel dönüşüme karşı ortaya koyduğu sorumsuzca tutumun faturası karşımızda duruyor. Siyaseti ve hizmeti bir ticaret olarak görürseniz eğer, alma verme dengesini tesis etmeye çalışırsınız. Fakat siyasetin ve hizmetin esas mahiyeti bu değildir.

Adana Büyükşehir Belediyesi'nden de benzer duyumlar aldık seçim öncesinde. Gözümle görmedim fakat Adana'da yaşayan dostlar verdiği oyun resmini çekip göndermezlerse işlerinden kovulmakla tehdit edilen işçilerin hikayelerini anlattılar geçtiğimiz günlerde.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 28 Mayıs sonrası bünyesinde çalışan işçilerin sosyal medya ve WhatsApp durum paylaşımlarını tek tek inceleyerek fişlemiş ve Erdoğan taraftarı yorum yapan personele sürgün, temizlik işlerinde görevlendirme, fiziki takatini aşacak işlere koşma gibi kendilerince cezalar vermiş. Söz konusu mobbingin, iş akdinin 14/8 maddesine istinaden yapıldığını beyan ediyor Büyükşehir yetkilileri. Madde şöyle "Devlete duyulan itibar ve güven duygularını sarsacak, idarenin (ego / bugsaş) tarafsızlığına ve dürüstlüğüne gölge düşürecek her türlü siyasi içerikli sosyal medya paylaşımlardan uzak durulacaktır".

Bu maddeye istinaden Erdoğan'ın zaferini kutlayan, siyaseten Cumhur İttifakı tarafında olduğunu belli eden çalışanlara 16 gündür mobbing uyguluyor Ankara Büyükşehir Belediyesi. Elbette elimizdeki veriler, Kılıçdaroğlu ve CHP güzellemesi yapan pek çok çalışanın olduğunu ve bunların ödüllendirildiğini de ortaya koyuyor. Sizin anlayacağınız hikaye bir siyasal tarafsızlık ve objektiflik hikayesi değil; aksine kendisinden olmayanları sindirmek ve iş ortamını onlara zehir etmek hikayesi. Belki de siyasetin gereği budur. Şimdiye kadar Ak Partili belediyeler yanlış yapmıştır, her görüşten çalışanı mobbing yapmadan çalıştırarak. Bunun muhasebesini vicdanınıza ve görgünüze havale ederim. Lâkin tartışmadan açıkça ortaya koyacağımız hakikat şudur: Bunların 80 milyonu kucaklamak, herkesin cumhurbaşkanı olmak, kaybolan demokrasiyi geri getirmek gibi söylemleri köprünün çıkışına kadar ihtiyaç duydukları argümanlardan başka bir şey değilmiş.

Malumun ilamı... Biz zaten biliyor, böyle olduklarını söylüyorduk; söyledikçe de kötü niyetli troller oluyorduk. Hayır bahsettiğimiz sadece hakikatti zira biz kırk yıllık Yanni'nin Kâni olmayacağını biliyorduk. Özü despot olan demokratik taklidi yapmakla demokrat olmaz ve nitekim olamıyor. O halde alâ meleinnas aynı sakızı çiğneyip durmayalım zira tadı kaçtı. Bir delikanlı talebiyle bu meseleye son verelim: Hiç mızıkçılık etmeyin, kaybettiniz! Hem de öyle kabahati başkalarına yıktığınız şekilde değil bizzat siz beceremediğiniz, başaramadığınız, toplumun hafızasında muteber olmadığınız için kaybettiniz! Bu hakikatle barışın, bu gerçeğiz sindirin ve işçinin, emekçinin, fıkaranın ekmeğinden elinizi çekin! Çakma sosyal demokrat olmayın! Sosyal demokrasi emekle kavgalı jakobenlerin ideolojisi değildir!

<p>Ankara ile İstanbul arasında ulaşımı sağlayan D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde sis etkili o

Bolu Dağı'nda yoğun sis! Görüş mesafesi düştü

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!