• $28,8855
  • €31,6222
  • 1893.17
  • 7948.6
7 Temmuz 2023 Cuma

Kavganın Hüviyeti V: Hüviyet ve Mahiyet

B.

Hayır, mahiyet diyecekken kazara hüviyet demiş değilim. Bu kavganın bir adı, ana-baba adı, doğum yeri ve tarihi var. Hüviyetini kendimizce beyan etme gayretimiz, diyar diyar dolanan bu heyulanın pasaportunda yazanları az çok ortaya koyabilmek niyetiyledir.

"Sınıf kavgasıdır" dedik, "Doğulu bir sömürü tipi değildir, Antik Yunan'dan müdevverdir" dedik, "Bir başka kültüre yahut medeniyete yönelmiş değildir, insaniyetin çeperinden taştığına inanılan insanımsılara yönelmiştir" dedik. Köleleştirmenin ekonomik gereklerinden bahsettik... Gelelim nihayetine:

Paris'in semaları bir polis cinayeti neticesinde geceleri kararmaz oldu. Kalanlar, gidenin ardından saf saf oldu, mevzilere geçti. Herkes hüviyetince bir mevzi buldu. Genci öldüren polis için toplanan yardımlar, öldürülen gencin ailesi için toplanan yardımların yedi katı! Patriciler, kölelere karşı mahallesini koruyor. Sınıf dengesi bir bozulursa Fransa'da zambağa sinek konacak; bunun herkes farkında. Menekşe reçelinin, Chateau bilmemneresi şarabının, Boulangerie mamülatının bilcümlesinin tadı kaçacak; yumurta veren horoz yumurta vermez olacak. Horoz yumurtlar mıymış demeyin, Cezayir'in çöllerine attıkları atom bombalarını Fransız horozuna bir an için koklatsalar emzirir bile!

Nihayetinde ölen köle öldüren efendiyse eğer bunun davasını gütmek paradigmayı değiştirir. Kölenin vasfı değişirse eğer ekonomik düzen bozulur, zemin kayar.

Ölen köleyi bir kez olsun normal insan sınıfında değerlendirip mucibince muamele etmeye başlarsanız eğer, Nijer'e, Senegal'e, Fas'a, Tunus'a, Cezayir'e ülke muamelesi yapmak durumunda kalırsınız. Elektrik üretemez olur Fransa. İtalya Başbakanı'nın bile diline düşmüşken Fransa'nın Nijer'e olan enerji bağımlılığı ve bunu bir sömürü sistemi haline getirmiş olması; insan hakları gibi önemsiz mevzulara kurban edilebilir mi bu çıkar hiç?

Ölenin öldüğüyle kalması gerekir. Köle köleliğini bilmelidir. Madem böyledir, roller böyle dağıtılmıştır, kabuller bu kadar keskinleşmiştir; o halde rica ederim şu soruyu birlikte cevaplayalım: Fransa'da yaşananlar bir Spartaküs siyahını değildir de nedir?

Ben bence adını koydum bu kavganın, doğduğu topraklardan ve nesebinden bahsettim. Kavganın mahiyeti işin teknik taraflarıdır. Bunlara girmeyeceğim. Fakat şunu beyan etmeden mevzuyu kapatmak istemiyorum:

Şu sıralar beni en ziyade hayrete düşüren şey, yaşadığımız kavgaların, karşılaştığımız fikirlerin, bize yenilik diye sunulan hemen her şeyin, aslında antik bir arketipi var. Bunlar yeniden ve yenilenerek karşımıza geliyor. Bu durumda mutmain olabiliriz, zira safımız hiç değişmemiş. Hâlâ aynı mevzide yer alıyoruz.

<p></p><p>Trabzon'un Karadeniz kıyısındaki ilçesi Beşikdüzü'nde, dört gün önce dalgalara kapılarak k

Trabzon'da fırtınada kaybolan 2 öğrenci için arama çalışmaları durdu

İşgalci İsrail Gazze Şeridi'ne yardımları engelliyor

Dikkat: 300 bin TL ile 350 bin TL arası! Bu otomobiller adeta kapış kapış gidiyor…

Büyük Merdiven'' 1 Aralık'ta ziyaretçilere açılacak... Antik Mısır eserleri sergilenecek