• $32,4077
  • €34,5817
  • 2449.3
  • 9759.04
1 Şubat 2022 Salı

İmamoğlu balığı niye yediyse Kılıçdaroğlu Hilton'da ondan kaldı

B.

Malumunuz, "Millet İttifakı'nın Aday Krizi" diye bir başlık var, televizyonlar bir süredir biteviye bunu konuşup duruyor.

Kemal Bey çok heyecanlı. Olabilir doğaldır. Önceleri hayal dahi edemeyeceği bir şeye, Erdoğan ile bire bir yarışmaya kendisini ciddi ciddi hazırlıyor. Heyecanlanması oldukça normal!

Ancak herkesin bildiği gibi, bu Kılıçdaroğlu'na bırakılmış bir karar değil. Kendisi her ne kadar büyük hevesi taşısa da ikna etmesi gereken karar mercileri ve Ekrem İmamoğlu'nun yüzünde rabbi yessir gören bir Akşener var.

Haklı olarak Kılıçdaroğlu gündemde kalmak, gündemi belirleyecek işler yapmak ve vitrinin önünde ağırlığını hissettirerek bu süreçte popülarite kazanmak istiyor.

Son bir ayda yaptıklarına bakalım. TÜİK'i bastı, hakaret etti, Milli Eğitim Bakanlığı'nın kapısına dayandı. Mütemadiyen gündemin ana karakteri olmayı başardı Kılıçdaroğlu. Doğrusu yavaş yavaş siyaseti öğrendiğine dair bir kanaat belirdi bende bile.

Acaba dedim, gündemi bu kadar belirlemeyi başaran Kılıçdaroğlu gerçekten, bir de CHP'nin genel başkanlık koltuğunda oturuyor ya iyi kötü 10 yıldan fazladır, sanırım karşısındaki direnci kıracak ve aday olacak. Başaracak dedim.

Kılıçdaroğlu'nun bu bir aylık çalışmasına çabalamasına, yüksek performans ortaya koymasına karşın adaylık konusundaki en önemli rakibi İmamoğlu ne yaptı peki?

Hiçbir şey yapmadı.

Kar kürenecekti küremedi, tuz atılacaktı atmadı, yani elbette atmıştır balığa ama yollara atmadı; gördüğümüz o.

Tamam, İmamoğlu koltuğunun hak ettiği ölçüde zeki bir kimse olmayabilir; fakat inanın bana her doğal felakette bir şekilde tenezzüh edecek kadar da kafası çalışmayan birisi değildir.

O halde ister inanın ister inanmayın bu alenen İmamoğlu'nun taktiğidir.

Bakınız bir balıkçıya gitti ve İstanbul kara teslim oldu. Bırakınız yolda kalan vatandaşları, evine dönemeyen hamile kadınları; Kılıçdaroğlu'nun bir aylık çabası boşa gitti.

Bir haftadır iyi kötü İmamoğlu'nu konuşuyoruz. Yeniden vitrinin önüne çıkmayı başardı.

Kılıçdaroğlu karşı hamle olarak ne yaptı peki?

Hilton'dan resim verdi ve kendisini Cumhur İttifakı taraftarlarının diline meze etti.

Kimlik siyasetinin bu kadar belirleyici olduğu ve ideolojilerden ziyade sosyolojilere hitap edilen bir ortamda Millet İttifakı'nın adayı Cumhur İttifakı seçmeninden en fazla tepkiyi çeken de olacak gibi duruyor.

İnanın İmamoğlu seçmeninden yana hiçbir endişe taşımıyor her seferinde biraz daha ileri gidişi ve kendisine sosyal medyada daha yüksek sesle tepki gösterilmesini sağlayışı bu taktikten dolayı.

Kılıçdaroğlu da bu taktiği keşfetmiş olacak ki gençlik kollarına Hilton'un kral dairesinden bir resim servis ettirerek gündemin ana maddesi olmayı başardı ve dün herkes Kılıçdaroğlu'nun kaldığı odanın fiyatından bahsetti.

Sizin anlayacağınız Millet İttifakı'nda şu sıralar hakim olan akım en çok eleştiri ve hakareti hak edebilme üzerine kurulu bir taktiktir.

Benim içime sinmez, midem kaldırmaz ancak adamlar siyaset oyununu kendi kurallarına göre oynuyor.

Erdoğan Zigana Tüneli'ni açmış, 30 yılda Bolu Tüneli'ni bitiremeyen memlekette her yıl 30 tünel açmış falanmış da filanmış.... Zaten benzeri şeyler yapamayacağız o halde karşıtlarımızın hakaretini daha fazla işiterek taraftarlarımızın bize sahip çıkmasını sağlayalım diyor birileri.

Bizler de karşıdan sayıp sövüp onların kendi içindeki adaylık denkleminin dengesini küfürlere koyduğumuz ağırlıkla bizzat değiştiriyoruz farkında değiliz.

Biz de ne diyelim?

Hayırlı işler.

<p>Popstar Bayhan yarışmaya katıldığı dönemde büyük ses getirmiş, daha sonra da şarkıcılığı hiç bıra

Bayhan'dan Frank Sinatra yorumu

Piknikçiler Dicle Nehri kıyısını çöplüğe çevirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2024)

Filistinliler Gazze'nin kuzeyine dönüyor!