• $13,3502
  • €15,0638
  • 763.212
  • 1809.65
11 Eylül 2020 Cuma

Bir cümle ile her şeyi özetledi

Hayat kompleks problemlerin birbirleri ile kesiştiği, çoğu zaman herhangi bir sorunun direkt bir cevabını bulmaktan aciz kaldığınız girift bir süreçtir.

Başınıza gelen pek çok hadiseyi anlamlandırmaya mecaliniz yetmez; zira kafanıza dank eden bir hakikat dizinizin bağını çözüverir: mezkûr sorunun tek bir sebebi olmadığı gibi çözümü de o kadar basit değildir!

Mübalağa etmeden söylüyorum, kesretten kinaye yapmıyorum yani, milyonlarca hatta milyarlarca etken tesir ediyor yaşadığımız en basit hadiseye.

Öyle dehşet verici muhteşem bir manzaradır ve biraz olsun düşününce ürperirsiniz. Bu sırdandır ki, Allah'ı en çok tanıyan ondan en çok korkan oluyor.

Nasıl nihayetsiz bir ilişkiler yumağını, yapılagelmiş bütün logaritmik hesaplamaların kat kat fevkinde bir karmaşıklık ile aksamadan yürüten bir Allah ve onun tevzin ettiği bir hayatın -haydi bunu da ecnebice söyleyelim- hayretler uyandıran multikausalitesi.

Çantasına üç kablo koyarak iki sokak öteye yürüse, birbiriyle iç içe geçen kabloları çözmek için on beş dakika mücadele etmek zorunda kalan bizler için idraki zor bir şey.

Aklımızın almadığı yerde tevakkuf ederiz. Susar ve "ben anlamadım ama sendendir" deriz.

Bizim aklımızın almaması, nizam-ı alemi basit kılmaz, bizim cehlimizi ortaya koyar.

Kılıçdaroğlu'nun pandemi hakkındaki o iki cümlelik manifestosunu okuyunca tüylerim diken diken oldu: "Yayılmasını engelleyeceksiniz, yayılmışsa tedavi edeceksiniz. Bu kadar basit"...

Önünü arkasını da izledim, kimse kesip biçmemiş, kırpmamış videoyu.

Hiçbir kompleksitesi olmayan, iki boyutlu bir düzlem üzerine kurulu tek bilinmeyenli denklem gibi bir şey hayat Kılıçdaroğlu için. Esasen Kılıçdaroğlu için değil sadece, ikna etmekle mükellef olduğu kitlesi için de hayat bu kadar basit bir süreç.

Kılıçdaroğlu tek cümle ile aslında bizlere öyle bir formül verdi ki "Atatürk olmasaydı baban yorgo olurdu" basitliğinin de, Erol Mütercimler'in başvurduğu "siz sapıksınız" basitliğinin de, İsmail Saymaz'ın artık bir metod haline getirdiği arkası boş basitliğin de, "bütün kurumları kapatın kurtulun" saçmalığın da matematiksel izahını yaptı bize...

Cahil bir kitle ve bu kitlenin ihtiyacı olan tek bilinmeyenli basit denklem çözümleri...

Kılıçdaroğlu örneğin aile danışmanı olsa, boşanmakta olan çifte mutluluk formülü olarak şunu önerirdi "kavga etmeyeceksiniz, ederseniz de barışacaksınız. Bu kadar basit."

Ve bu danışman memleketin en kalburüstü İzmir'in dağlarında çiçekler açar evlilik danışmanı olurdu.

Zira hiçbir nedensellik zahmet vermezdi muhataplarına, olasılıklar üzerine gitmezdi. Neticede hiç bir sonuç da elde edemezdi ancak müşterisini memnun ederdi, zira yormazdı. Sonuçta şu cümle kurulurdu "Kılıçdaroğlu'na bile gittik ama boşandık"

Boşanırsın tabii.

Kılıçdaroğlu'na teşekkür edelim

Memlekette yaşanan pek çok tartışmanın asıl sebebinin bu basitlik ve basitlik talebi olduğunu gözümüze gözümüze soktuğu için.

Dahası son derece entelektüel ve iyi eğitimli zannettiğimiz insanların aslında yegane talebinin basit bir şey olduğunu bizlere gösterdiği için.

Fazla da ciddiye almamak gerekiyor anlayacağınız...

<p>Coronavirüsün en çok mutasyona uğramış versiyonu olan ve 30'dan fazla mutasyonun tespit edildiği

Çok mutasyonlu yeni Covid-19 varyantı: Omicron

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor