• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
12 Ocak 2021 Salı

Bilinmesi gerekmeyenlerin bilinmemesi gereği üstüne

Hayaliyle müteselli olduğu kadından çok uzakta, bir mahzende, katlanmak zorunda kaldığı birkaç yıllık mahpusluğun ardından tüberküloz illetine yenik düşerek can veren bir İspanyol korsanın, eline geçirdiği sivri bir nesne ile duvara şu satırları yazdığını okumuştum:

“SANIRIM ÖLÜYORUM, FAKAT AYAKTA DURMAMI SAĞLAYAN, AYNI LİMANDA DEĞİŞMEDEN DURDUĞUNU DÜŞLEMEMDİR”

Bilmem kaç yıllık hasretin akabinde, kendisinden haberdar olması muhal, hatta belki de bizzat muhayyel bir kadına bu satırları yazarak ölen bir korsan…

Hadisenin her detayı, sessiz bir hürmetle boyun bükmek yerine yorumlama hevesine kapılanları, nihayetsiz sandıkları takatlerinin fevkinde karmaşalara sürükleyecektir.

Bazen sukut etmeli, tevakkuf etmeli, “eyvallah” demeli…

Böyle yapmadınız mı? Siz bilirsiniz. Haydi, başlayın anlamaya, anlamlandırmaya çalışmaya:

Onun bunun gemisini yağmalamakla maruf bir korsanın bu kadar rakik bir kalbe sahip olup olmadığından başlarsınız önce… O kadının kaç zaman orada değişmeden, dönüşmeden kendisini bekleyeceğine gerçekten itimad edip etmediğini sorgularsınız sonra. Akabinde, muhtemelen muhayyilesinin kendisine bir oyun oynayıp oynamadığını sorarsınız. Neticede şu noktaya varırsınız: Velev ki öyledir, yine de ölüm kapısında dimdik, cesur mu cesur durabilen bu adama bu gücü kuvveti veren hayal, ne de güzel bir hayaldir!

Hiçbir analiz yapmadan zaten bulunduğunuz noktaya varırsınız yani.

İşte onu diyorum ben de. Kimseye faydası olmayan analizler yaparak, hikâyenin üzerinizde meydana getireceği bütün tesiri kaçırmadan “Allah böyle bir hakikati lütfetmediyse de, ihsan buyurduğu hayal ile korsan kuluna çok şey bahşetmiştir” diyebilmeyi öneriyorum. İnanın, çok daha anlamlı bir şey yapmış olacaksınız.

Her şeyden evvel, o her yere girip çıkma heveslisi aklınıza ve analiz hevesinize bir dur diyecek, huzurunuzu bozacak nice garaipten mahfuz olacaksınız.

Selamet der kenar est” demişler. Çılgınca çağlayan nehre girmenin âlemi yoktur. En fazla ayağınızı sokabilir, bir tenezzühlük keyfine varabilirsiniz. Fazlası takatinizi aşacaktır. Boğulursunuz.

Hayretle takip ediyorum çevremde konuşulanları. Efendim birkaç haftalık suyumuz kalmışmış, Korona çekik gözlünün oyunuymuş, Biden küreselcilerin adamıymış…

En makul mukabelede bulunarak şunu diyorum: Bütün bunlardan sana ne?

Rical-i devlet çeksin gamını kederini efendi! Devletlu musun? Sana ne?

Her halükarda yapman gerekenleri yap.

“Akan nehirde abdest alsan dahi israf etme” ferman buyuran Peygamber’e ümmet ol ve musluğu kıs. Temizliğe, mesafeye riayet et. Ecnebiye karşı devletinin yanında ol. Fazlasından sana ne?

Bulunduğum an bana ne gibi mükellefiyetler teklif etmektedir diye dönüp baktığımda, ona buna tecessüs etmek gibi bir teklif ile gelen bir hayat olmadığını görüyorum.

Küçük adam olmaktan yana bu tedehhüş nedendir?

Kimsenin bilmediği sırlara mahrem olup da ne gibi bir tatmine erişeceksin?

Neticede müteveffa korsan da bilmesi gerekenleri bilmediği için mesudane can vermiş, terk-i dünya etmişti.

Belki de sevdiği, kendisinden çok önce terk-i dünya etmişti. Yahut değişmediğini umduğu o kadın, hatırasındaki zarafetten çoktandır uzaklaşmış, hayalindeki kadına hiç benzemeyen birine dönüşmüştü. Yahut bir başka korsanın mahremi oluvermişti… Korsan bu ihtimallerin her birinden bihaber olarak mutlu, umutlu ve güçlü bir şekilde öldü.

Ölüm arifesinde kendisine umut veren bir cehaletten bahsediyoruz. Ki bu, mutlak bir cehalet de değildir. Lüzumsuz malumattan beri olmaktır altı üstü.

Haddimi aşmamı mazur görsün dostlarım ve bir tavsiye ile bitirmeme müsaade etsinler bugünkü fıkramı…

“İktisat edin, tutumlu olun” derken büyükler, yalnız maddi bir tutumluluk halini kastetmediklerine yakinim var. Aksine; heveslerinizi, gücünüzü, takatinizi, moralinizi dahi muktesit kullanmakla mükellefsiniz.

Yoksa maksuda ermeden zebun olursunuz.

Yapmayın.

Sonra meyus olan yine siz olursunuz.  

<p>Bu anlamlı etkinlik, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı'nın katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca,

3.Çocuk Girişimciler Kermesi Filistinli Çocuklara Destek İçin Gerçekleşti

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı