• $32,5325
  • €34,8737
  • 2486.82
  • 9553.64
14 Mart 2024 Perşembe

Antalya'nın favorisi Tütüncü'nün gündemi ne?

B.

Hakan Tütüncü, taraflı tarafsız hemen herkesin kendisinden övgüyle bahsettiği on beş yıllık Kepez Belediye Başkanlığı macerasının ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına soyundu. İstanbul konuşmaktan bir türlü konuşmaya fırsat bulamadığımız, maalesef ihmal ettiğimiz yerlerin başında geliyor Antalya. Lakin, konuşulmayı belki de en çok hak eden şehirlerimizin başında geliyor; zira kamuoyu araştırmaları, Cumhur İttifakı adayı Tütüncü'nün ipi göğüslemeye çok yakın olduğunu ortaya koyuyor. Bu, Antalya için önemli bir dönüşümün arifesinde olduğumuz anlamına geliyor. Peki, Tütüncü'nün gündeminde neler var?

Evvela, şöhreti Antalya sınırlarını aşan meşhur trafik sorunu var. Antalya'nın yaşadığı en büyük problem ulaşım ve trafik. Muhittin Böcek yönetiminde beş yılda bu konunun çözümü için hiçbir adım atılmadı ve tek kuruş yatırım yapılmadı. Özellikle sabah ve akşam saatleri, trafiği Antalyalı için kâbusa çeviriyor. 20 dakikalık mesafeler, plansızlık ve yeni bağlantı yollarına duyulan ihtiyaç sebebiyle 2 saat sürebiliyor. Buna karşın ABB Başkanı Böcek, bu soruna yönelik en ufak çözüm önerisi sunmuyor. Buna mukabil, Cumhur İttifakı adayı Hakan Tütüncü, 22 yeni katlı kavşak, 14 yeni ana arter, 5 yeni etap raylı sistemi gibi projeler vaat ederek Antalya'nın trafik sorunu için bir şeyler söylüyor. Tütüncü'nün bu vaatleri Antalyalı tarafından kabul görmüşe benziyor; zira Tütüncü, Kepez Belediye Başkanı iken, Büyükşehir Belediyesi'nin yapması gereken pek çok arteri yapmasıyla tanınıyor.

Tütüncü'nün gündemindeki ikinci mühim konu, şehrin bir süredir alarm veren altyapısı. Son yıllarda artan nüfus ve yaz aylarında turizm merkezi olması, Antalya'yı daha donanımlı bir altyapıya sahip olmaya mecbur kılıyor. Buna karşın mevcut altyapı, 16 milyon turisti ağırlayacak seviyede değil. Kışın yağması muhtemel yağmur ise, Antalya için ayrı bir korku vesilesi; zira güneşin şehrinde yaşanan su baskınları artık vaka-i adiye haline gelmiş durumda. Yaşanan son yağmurda alt geçitte mahsur kalan araçta bir kişinin boğularak can vermesi durumun vahametini ortaya koyuyor. Hakan Tütüncü, trafik projelerine entegre altyapı projeleri geliştirerek, şehrin drenaj altyapısının yenileneceğini; böylelikle trafik sorununu ve altyapı sorununu eşzamanlı olarak çözeceklerini vaat ederek seçmenden yine artı puan almayı başardı.

Antalya'nın simgesi olan ve aralıksız 60 yıldır düzenlenen Altın Portakal Film Festivali'nin 60'ıncısı geçtiğimiz yıl düzenlenemedi. FETÖ propagandası yaptığı gerekçesiyle "Kanun Hükmü" isimli belgeselin yol açtığı durum, festivalin üç kere ilan, iki kere de iptal edilmesine edilmesine sahne olduğumuz kaosu doğurdu. Bu süreçte, Böcek bir televizyon programına katılarak "60. Antalya Altın Portakal Film Festivali 2023 yılında düzenlenecek bu bir Muhittin Böcek sözüdür" demiş, ancak bu sözü tutamamıştı. Altın Portakal'ın 60'ıncısının yapılamaması gerek festival gerek Antalya için büyük prestij kaybına sebep oldu. Hakan Tütüncü bu konuda oldukça öfkeli; zira fatura şehrin imajına kesiliyor. En önemli vaatleri arasına "Altın Portakal'ın değerinin artırılması"nı koyan Tütüncü'nün bu konuda ne kadar kararlı olduğu gözle görülüyor.

CHP-DEM-İYİ Parti arasında yaşanan gerilimin Hakan Tütüncü'yü favori kıldığı Antalya seçimlerinin gündemi elbette bunlardan ibaret değil. Şehir, önümüzdeki dönemde kendi sürecini kendisi belirleyecek. Lakin görünen, Antalya'yı yakın vadede büyük bir dönüşümün beklediği.

<p>Son günlerde Hızlı Destek Kuvvetleri'nin Abdulfettah  el-Burhan komutasındaki ordu karşısında böl

İran'ın Sudan'da ne işi var?

Bursa'da define faciası! 1 kişi öldü, 2 kişi kayıp

İzmir'de iki fabrikada yangın: Kontrol altına alındı

Geri sayım başladı! Türkiye Mars yolculuğu simülatörünü devreye aldı