• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
23 Ekim 2023 Pazartesi

Anlamak istiyorsanız okuyun

B.

Kaknüs Yayınları'nın Türkçeye kazandırdığı Kevin MacDonald'ın Eleştiri Kültürü isimli eseri, yazarın bir Yahudi medeniyeti olarak adlandırdığı 20. Yüzyıl'ın şifrelerini çözmeye çalışan bir eser. Varlığımız nasıl oldu da bir başka milletin varlığına armağan oldu, bunu anlamaya çabalıyor MacDonald. Eser ve yazarı, böyle bir içeriğe sahip olduğu için elbette antisemitik olmakla itham edilmiş. Beklenmedik şey değil doğrusu. Öte yandan özenli bir dil ile kaleme alınmış bu kitabın antisemitizmle uzak yakın alakası yok. Artık hepimizin malumu, İsrail ve İsrail'in çevresindeki radyasyon halesini sorgulamak hiçbirimizin haddi değil bu kabule göre. Dilediği gibi kan akıtıp dilediği gibi toprak işgal edebilen bir devleti ve bu devletin ardındaki aklı sorgulamaya çalıştığınız anda ırkçılıkla yahut antisemitizmle itham ediliveriyorsunuz. İşte, dün Berlin'de, İsrail çocukları öldürürken İsrail'e destek yürüyüşü yapıldı ve Cumhurbaşkanı Steinmeier, antisemitizme geçit vermeyeceklerinden dem vurdu. Müphem bir şey bu kavram. Size durup dururken Nazi diyebilirler, antisemitik ilan edebilirler. Tutarlı olmak zorunda da değiller. Yafta makinesi onların ellerinde. MacDonald bu baskıya direnerek sorgulamasını yapmış.

Eserin ilk yüz sayfası uzunca, ancak besleyici bir önsözden oluşuyor. Geleneksel dünyaya ait kurumların, geleneklerin, ilişki biçimlerinin yıkılarak yerine yeni bir dünya inşa edilmesinin ve bu yeni dünyanın yeni elitlerinin, İsrail'in çıkarı yaşamak gibi bir vazifesi olduğunun gayet vazıh şekilde anlaşılabileceği bir önsöz bu. Batı'nın cahil toplumları nasıl oluyor da kendilerinin olmayan savaşlara çocuklarını yollayarak hem katil-zalim hem maktul-kurban olabiliyor; yine bu önsözde anlayabiliyorsunuz.

Sosyal bilimlerin ve ideolojilerin yine İsrail'in çıkarlarına hizmet edecek şekilde nasıl tasarlandı ve ister istemez gentile düşünce şeklinin bu çıkarları uygun şekilde yeniden yapılandırıldığını da çok güzel örneklerle ortaya koyuyor MacDonald.

700 sayfalık bir kitap; bir köşe yazısında uzun uzun iktibas edebilmemin imkanı yok. Ancak eğer sizler de yaşadığımız dünyanın nasıl olup da bu kadar standartsız, yahut standardı insanlığa rağmen bir dünya olduğunu düşünüp duruyorsanız ve Fazıl Say gibi Batı'yı düşünce özgürlüğü olan bir yer ve gelişmiş medeniyet merkezi zannederek hayal kırıklığına uğramışsanız, bu kitabı okuyunuz. Okursanız nasıl bir körleştirme ve köleleştirme ile karşı karşıya bulunduğumuzu anlarsınız.

<p>Bu anlamlı etkinlik, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı'nın katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca,

3.Çocuk Girişimciler Kermesi Filistinli Çocuklara Destek İçin Gerçekleşti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor