• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
24 Şubat 2022 Perşembe

2023'ün Haziran'ı hesap edilebilir değildir

B.

Rene Descartes ile başlayan ve bizi doğruya götürecek olan yegane şeyin akıl olduğunu, her türden tercihimizi akla uygun olarak yapacağımızı varsayan anlayışı Carl Schmitt reddeder. Schmitt, siyasal süreçlerde karar alma hadisesinin akıldan başka onlarca değişken tarafından etkilendiğini öne sürer.

Yani eldeki verileri göz önünde bulundurarak bir analiz yapmanın ve akli olarak varılacak noktanın x yahut y olduğunu önermek siyasal bir karar alma sürecinde mümkün değildir der Schmitt.

Öyledir.

Siyasal tarihimiz bu önermeyi tasdik edecek onlarca hadiseye şahitlik etmiştir ve bizler de siyasal karar alma süreçlerimizde aklî ve mantıkî olmakla katiyen sınırlamayız kendimizi.

Dileyen kendi muhasebesini kendisi yapsın.

Şimdi 2023 seçimleri ile alakalı yapılan analizlere bir bakıyorum da herkes sanki bir kesinlikten, bir katiyetten bahseder gibi bahsediyor 2023 senaryolarından ve neticelerinden. Cumhur İttifakı'nın ve Millet İttifakı'nın seçime giderken ortaya koyacağı stratejilerden ve bunun seçmende bulacağı karşılıktan o kadar emin bahsediyor ki pek çok kimse.

Mümkün değildir efendim mümkün değildir!

O güne kadarki hissiyatı ne olacak insanların bilemezsiniz... Fenerbahçe'nin, Galatasaray'ın, Beşiktaş'ın durumu böyle mi olacak bilemezsiniz... O sabah hanımefendi beyefendi ile tartışacak mı tartışmayacak mı bilemezsiniz... Ezcümle bilemeyeceğiniz milyonlarca ihtimal müdahil olacak aslında 2023 seçimlerine ve siz şimdiden neredeyse bir buçuk sene varken daha seçime, medyumane bir istikbal bilicilikle gelecekten haber veriyorsunuz.

Yanlıştır. Yapmamanızı öneririm.

Şimdi bu yazıyı yazmama sebebiyet veren hadiselerin en önemlisi iki gündür çevremde konuşulan en önemli konunun Rusya-Ukrayna krizi olması ve benim buna hayret ediyor olmamdır.

Onlarca gündem maddemiz varken, biz bütün dünyanın da gözlerini diktiği bu krize bakarak gündemimizi meşgul ediyoruz. Oysa bir süre öncesine kadar bambaşka şeylerden bahsediyorduk.

Bunu görünce aklıma geldi Carl Schmitt'in savı.

Hakikaten hiç kimse hayatla ilgili temel beklentileri üzerine bir sabit gündem oluşturamıyor ülkemizde.

Gün sonunda dış etkenler o kadar müessirdir ki, bizler farklı hissiyatların bizlere tesir etmesi ile karar mekanizmalarımızı işletiriz.

Bir bakalım 2023'e kadar bize daha neler, kimler, nasıl ve ne surette tesir edecek?

Ve bizler, bu tesirlerden azade olarak birtakım tercihlerde bulunamayacak olan bizler, acaba o gün en fazla hangi tesir edicinin tesiriyle kararımızı vereceğiz hep birlikte bakıp göreceğiz.

Bu sebeple sizler ne yapar, ne eder, nasıl düşünürsünüz bilmem ama ben bütün büyük analizleri sağımdan ve solumdan esen yele bırakmış, mevcut an ile alakadar bir kardeşiniz olarak sizlere de geçiniz diyorum.

Saatli Maarif Takvimi 2023 yılını gösterir, aylardan haziran olur, yirmi ikisi olur, hava ısınır, hararet basar ve bir akşam vakti oturur yarın yapılacak olan seçimle ilgili bir analiz yaparız, işte o gün belki birtakım şeyler bizlere anlamlı emareler sunar; ancak bugünden yapılan analizlerin hiçbirisine hakikaten kıymet vermemenizi salık veririm.

Bu da benim haddimi aşan büyük analizim olsun.

Vesselam.

<p>Dünya Doğa Koruma Birliği tarafından nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listes

Dağ keçileri Palu Kalesi'nde görüldü

ÖSYM'nin dünyadan izole sınav merkezi kapılarını ilk kez açtı

İstanbul Gaziosmanpaşa'da toprak kayması! 30 ev tahliye edildi

Antalya'da otel çalışanlarını taşıyan servis devrildi! 19 kişi yaralı