• $32,5996
  • €34,824
  • 2506.53
  • 9693.46
7 Mart 2024 Perşembe

200 yıllık genelevi kapatan başkan: Haydar Ali Yıldız

B.

Madem beş yılın ardından, yerel yönetimlerin yeniden belirleneceği bir seçime gidiyoruz, müsaade edin sizlerle geride bıraktığımız beş yılın; beni en çok heyecanlandıran, kendisine ve gerçekleştirenlerine en çok dua ettiğim hizmetini aktarayım.

Dr. Rıza Nur "Hayat ve Hatıratım" isimli eserinin ilk cildinde, Sultan Abdülhamid'in iktidar devrine tesadüf eden talebelik yıllarını detaylı şekilde anlatır. Haydarpaşa'da bulunan Tıbbiye'de talebedir ve hemen hepsi siyasal muhalif olan talebeler bir yandan ihtilal hayalleri kurarken diğer yandan işretten geri durmamaktadır. Haftanın izin gününde, Şirket-i Hayriyye vapuruna binerek sulu illa ki Galata umumhanelerinde almaktadır bu talebeler. Umumhanenin, yani genelevin adının mektep oluşu te o devirlerden müdevver. Adı çıkmış bir defa muhitin; "Karaköy'e gidiyorum" diyene bıyık altından tebessüm etmek, kimi zaman ağır şakalara muhatap etmek modalanmış. Elektrik malzemesi lazım halbuki adama. Bu semtte ikamet etmenin, esnaflık yapmanın itibarınıza kimi zaman ciddi faturası çıkabilirdi. Her şeyi boşverin, Tophane'nin mazbut sakinleri, kapılarının önünden geçen biabdest mektep müdavimlerine sabretmek zorunda kalırlardı. Böyle bir mezbelelik. Adı üstünde, iki yüz yıllık bir mazisi var Karaköy Genelevi'nin. Rejim değişti, iktidarlar değişti, ihtilaller, harpler-darpler görüldü bu mezbelelik değişmedi. En ar edilesi de, 6. Filo'nun conilerinin bir 15 Temmuz günü karaya çıkmaları akabinde soluğu burada almalarıydı. Müslüman kızlarını conilere burada peşkeş çekti Allahsızlar!

Her neyse geçiniz. Her devrin ayakta kalmayı başarmış genelevi Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız'a dayanamadı. Artık mazi sigasıyla bahsedeceğiz kendisinden "bir zamanlar şöyleydi" diyeceğiz. Zira Yıldız, Büyük Beyoğlu dönüşümü kapsamında, Zürafa, Alageyik ve Kadem sokaklarında bulunan genelev işletmelerini kapattı! Ardından, yaklaşık 50 binanın bulunduğu bu sokaklardaki mülk sahipleriyle karşılıklı iyi niyet anlaşması yaparak bu binaları mülkiyet sahipleriyle beraber yıktı. Çok yakında, bu sokaklarda yaşanacak sosyokültürel dönüşüme şahit olacak, bambaşka bir atmosferle karşılaşacağız.

Adı geçen sokaklarda yapılacak dönüşüme öncülük etmesi amacıyla içinde benim de yer aldığım bir kurul oluşturuldu. Bu kurulda mimarlar, akademisyenler, şehir plancıları, yazar ve sanatçılar yer alıyor. Kuruldan çıkacak kararlara göre yapılacak planlama uyarınca, mezkur sokaklar Beyoğlu'nun ruhuna uygun Kültür-Sanat, Moda ve Turizm aksı olarak yeniden dizayn edilecek. Özetle Haydar Ali Yıldız , "Karaköy Genelevi'ni ortadan kaldıran Belediye Başkanı" olarak tarihe geçti. Ar etmiş Başkan Bey umumhane muhitinin belediyesini idare etmekten; "bu ayıp bu muhite yakışmıyor" demiş. "Ezanlar okunurken iki yüz metre ötede Ümmet-i Muhammed'in kızları burada sermaye edilemez, biz de mes'ul oluruz" diye düşünmüş. Allah razı olsun. Dedim ya, ilk günden beri çok dua ediyorum. Sayın Başkan'ın teveccühleriyle bir parçası olmaktan gurur duyduğum bu proje, bir muhitin namını, itibarını kurtaracak. Çamura düşmekle sakıt olmayan altın misali, yunacak, yıkanacak bu semt ve bir nesil sonra hiç kimse hatırlamayacak burada yaşanan rezaili.

Zavendikli Hocaefendi hazretlerinin torununa da bu yaraşırdı. Minnetle Haydar Ali Yıldız, binler minnetle!

<p>İsmail Haniye 29 Ocak 1962'de Gazze Şeridi'ndeki Elşati mülteci kampında dünyaya geldi. Ailesi 19

HAMAS'IN SİYASİ LİDERİ HANİYE KİMDİR?

Tokat'ta kırılmanın olduğu fay hattı görüntülendi

Ejder meyvesinin faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli?

Filistinliler kıtlıkla sınanıyor!