• $9,603
  • €11,2119
  • 558.188
  • 1479.52
26 Şubat 2016 Cuma

Yüzleşme zamanı

Mustafa Denizli’nin rövanş maçındaki futbolcu, sistem ve oyun planı tercihlerine bakınca, "ilk maçta olması gereken buydu" diyesi geldi insanın. Sabırlı, dengeli, alışılmış pozisyonlar ve anlaşılabilir strateji. İlk maçta sahadaki oyuncuları dahi şaşırtan bol stoperli defansif takım istediğini alamamıştı.

Donk – Chedjou – Selçuk’tan oluşan "durdurmaya dönük" orta saha kurgusu yer almakta bile zorlandı ve Galatasaray’ın merkezi epey açık verdi. Miadı dolmuş, doymuş ve takım bütünlüğünden ziyade bireysel kaygıların ana belirleyici olduğu kadrolarda, ki mevcut Galatasaray kadrosu tam olarak buna tekabül ediyor, radikal oyuncu ve strateji değişiklikleri dağılmaya neden olabiliyor, zira ilk maçta da olan buydu.

Rövanştaki Donk – Selçuk – Sneijder üçlüsü ve onlara yaklaşan Yasin – Sabri kenarları daha derli topluydu, en azından neredeyse pozisyon vermeden geçti ilk yarıyı. Tabi ki Lazio’nun skor avantajıyla daha sabırlı ve kontrollü oynamasının da bunda payı vardı.

Ancak ilk maç için çok daha uygun bir düzen olduğu da açıktı. Hücumda etkisiz geçen ilk yarıda gol atma zorunluluğu ile de çok telaşa kapılmadı Galatasaray. Çok belliydi ki Mustafa Denizli gol yemeden maçı götürmeyi ana strateji yapmıştı. O da ilk yarıda tuttu. Ama sadece o kadar, ilk yarıda tuttu.

57’de Matri’nin şutu direkten dışarı çıktı belki ama arkasından 2 dakika arayla 2 gol buldu Lazio. Galatasaray’ın muhtemelen dağılmasını hemen gelen Yasin’in golü önledi. Son yarım saate tur umudunu taşıdı Galatasaray. Ancak 3 gol ve 1 direkten dönen topun da içinde olduğu 6-7 dakika sanki hiç yaşanmamış gibi maç yine kendi rutinine, düşük temposuna döner gibi oldu.

O durgunluk da, ta ki yaşayan efsane, Miroslav Klose’nin oyuna girişine kadarmış. Uyarı mahiyetindeki ilk pozisyonunun arkasından yine yan topta golünü attı. Bu dakikalarda Galatasaray karşılık veremediği gibi, verecek takati bile yoktu sahada. Lazio’yu hiç zorlayamadı, herhangi bir anda turu çevirebilme ihtimalini dahi yaratamadı.

Süper Lig’de koptuğu şampiyonluk yarışının ardından, UEFA Avrupa Ligi’ne de veda eden Galatasaray, artık tam anlamıyla ekonomik ve sportif sorunlarıyla baş başa kaldı. Zira bundan sonra tutunabileceği güçlü bir argümanı yok elinde. Bu da şu anlama geliyor ki; her yönüyle, ama gerçekten her yönüyle, Galatasaray için yüzleşme zamanı!

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi

Kuraklık nedeniyle Van Gölü'nde yeni adacıklar ortaya çıktı