• $13,5201
  • €15,2765
  • 802.804
  • 1973.04
24 Mart 2016 Perşembe

Milli takım için yeni dönem

Türkiye’nin EURO2016’daki ilk maçına 80 gün kaldı. İspanya, Hırvatistan ve Çek Cumhuriyeti’yle birlikte D Grubu’ndan çıkma mücadelesi verecek. Turnuvanın zor gruplarından. İlk defa 24 takımın yer alacağı turnuvada gruplardan çıkma şansı her takımın için arttı tabi ki. İlk ikilerin haricinde 6 grubun en iyi 4 grup üçüncüsü de üst tura yükselecek.
Elemelerde diğer gruplardaki de dahil olmak üzere son maçlardaki olağanüstü kombinasyonlar, sonuçlar çok yardımcı olmuş ve Milli takım en iyi üçüncü kontenjanını sihirli bir şekilde kapmıştı. Şimdi artık yeni bir süreç başlıyor. Yeni formatının da etkisiyle en keyifli Avrupa Şampiyonası olmaya aday turnuvaya hazırlanırken Milli takımın durumuna bakmak gerek.

Muhteşem geri dönüşleriyle harika 2008 yazını biraz daha iyi hatırlamak gerekirse, elendiği Almanya yarı finali haricinde tüm maçlarda kötü oynadığı, özellikle de Çek ve İsviçre maçlarında farktan Jan Koller ve Hakan Yakıngillerin beceriksizliğiyle kurtulmuştu. Ancak aslolan ve akılda kalan gerçekten unutulmaz geri dönüşler oldu.

Net olarak söylemek gerekiyor ki; bu yaz Fransa’da oyun gücü ve kalitesi olarak 2008’in çok üzerine çıkmak gerekiyor. Ancak hemen ekleyelim; bunu sağlayacak, o seviyeyi oynayabilecek oyuncu grubuna büyük ölçüde sahip Türkiye.
Artık Barcelona’da düzenli oynayan Arda’dan sorunlu dönemi geride bırakmış Hakan Çalhanoğlu’na, gittikçe olgunlaşan Oğuzhan’dan mevkisinde ustalaşan Mehmet Topal’a, Milli takım oyuncuları olmaya başlayan Volkan Şen’den Kerim Frei’ya, önemli tecrübeye ulaşan Selçuk’tan Caner ve Gökhan Gönül’e, geri dönen Nuri Şahin’den yeni katılan Yunus Mallı’ya kadar önemli ve gerçekçi bir potansiyele sahip oyuncu grubu. Burak Yılmaz’ı ve cezası olmasına rağmen Gökhan Töre’yi de eklemek gerekiyor tabi ki. Gittikçe güven veren Volkan Babacan’ı da.

Geçen yıl bu günlerdeki Hollanda deplasmanıyla başlayan takım bütünlüğü ve oyun kalitesinde artış önemli. Kadronun ana omurgasındaki mini jenerasyonun kariyer ve yaş ortalaması tam yerinde. Beraber oynama beceresi, oyun planı, disiplini ve kalitesi arttıkça keyifli bir Avrupa Şampiyonası’na Türkiye’nin katkısı büyük olabilir.

Ancak iki pozisyonda yetersizlik, daha doğrusu takımın geri kalanından altta kalma söz konusu. Onlar da santrfor ve stoper. Burak, Cenk, Umut ya da istisnai durumlardaki santrforsuz “sıfırlı” tercih Türkiye için yeterli olmayabilir. Orta saha ve kanat oyuncu grubunun özelliklerine bakınca Muhammet Demir en uygun alternatif gibi görünüyor.

Ancak tercih edilmiyor henüz. Stopere baktığımızda ise Apay Özalan – Bülent Korkmaz ikilisinden beri sorun olan bölge. Serdar Aziz, Hakan Balta, zaman zaman Mehmet Topal, Ahmet Çalık ve son olarak katılan Çağlar Söyüncü… Kaan Ayhan, Ömer Toprak ve Semih’i tekrar katılır mı bilinmez! Ancak mevcut oyuncu havuzunun sorunlu olduğu ortada.
Burada Çağlar’ı ayırmak lazım. Yaz transfer döneminin en büyük ismi olacağının da ötesinde, oyuncu özellikleri, hamle becerisi (sadece ilk hamle değil, ikinci ve üçüncü hamle becerisi çok yüksek), oyun görüşü, topla teması, yüksek dikkat ve konsantrasyon avantajıyla milli takımın oyuncu havuzundaki en iyi stoper.

Evet, aynen öyle: en iyi stoper! Ligine, takımına aldanmadan bir durum bu. EURO2016 kadrosunda olması değil, 11’de olmaması sürpriz sayılabilecek bir oyuncu. Milli takımın stoperdeki zafiyetini bir nebze de giderebilecek en önemli aday.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar