• $9,4463
  • €11,0212
  • 540.604
  • 1455.42
19 Şubat 2016 Cuma

Eski formüller işe yaramadı

Ryan Donk - Aurelien Chedjou – Selçuk İnan orta üçlüsü Mustafa Denizli’nin Beşiktaş’ın başındayken Manchester United ile oynanan Şampiyonlar Ligi Grup maçına çıktığı Michael Fink – İbrahim Toraman - Fabian Ernst tercihini hatırlattı. Hatta o 2009’un sonundaki maçta Sabri ve İsmail Köybaşı’nın kullanışı da aynıydı. O gün deplasmanda Beşiktaş tek hücumcu orta saha adamı, Rodrigo Tello ile 1-0 kazandı.

Zaten Mustafa Denizli Galatasaray’ın başına geldiğinden beri eski kozlarını (numaralarını) oynuyor devamlı. Eskiden 1-2 tanesiyle algıyı toptan değiştirirken, bu defa durmadan sıraladığı iddialı ve hoş aforizmaları hiç mi hiç etki etmiyor. Etmediği gibi daha 20’nci maçını (8’i kupa) bile oynamadan istifa haberleri çıkmaya başladı.

Lazio maçı da böyle bir hamleydi Denizli için. Güçlü önlemler, disiplinli, sabırlı oyun ve nihayetinde işler iyi giderse atıp-kazanmak. Tek ya da puan maçları için nispeten anlaşılabilir bir strateji. Akan oyunda Donk’un ceza sahası içinde topla buluşması ve golü sağ açık Sabri’nin atması bu stratejinin hücum kısmında tutan kısımdı. Ama daha ilk 10 dakikada 2 şut imkanı verdi, oldukça uzun bir takımla sahada olmasına rağmen yan topta da golü yedi.

Yani savunmada strateji tutmadı. 20’den sonra oyunu olduğu gibi rakibine kaptırdı Galatasaray. Her yan top tehlike oldu, orta sahada yer alma ve paylaşımda da ciddi sıkıntılar yaşandı, fazlasıyla da şut yedi. Düzenden, uyumdan, organizasyondan uzak bir yapı vardı. Bu arada ilk yarıda Lukas Podolski’nin pozisyonu da net penaltıydı.

Verilen pozisyonlardan olmalı ki ikinci yarıya Galatasaray daha kontrollü ve daha iyi yer tutmaya çalıştı. Ön tarafta ise kapılan toplarda Selçuk, Donk ya da Sneijder ile bireysel çıkışlar aradı. En uçtaki Podolski de tam anlamıyla kayboldu, yalnız kaldı.

Her topu alanı diğerleri izledi, hareketsiz, boşa çıkmayan oyuncu grubu vardı. Umut’un son dakikalardaki kafa vuruşu neredeyse tek etkili pozisyon oldu sarı kırmızılılar adına. Sahadaki dağınık ve takım olma halinden uzak görüntüye göre alınan sonuç iyi sayılır.

Hele de verilen pozisyonları düşününce. Ancak bundan sonrası, en azından rövanş için Mustafa hocanın artık yeni bir şeyler yapması gerekiyor.

Zira eski formüller işe yaramıyor. Hele de nitelik, kariyer ve seviye olarak erimekte olan bu oyuncu grubunda işe yaramıyor.

<p> </p>

Arabeskin 'Babası' kim?

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu