• $8,5313
  • €10,094
  • 493.9
  • 1431.78
17 Ağustos 2013 Cumartesi

Yarım porsiyon ye, yarım porsiyon ol…

Simge Çıtak
Simge Çıtak
YAZARIN SAYFASI

Sağlıklı ve formda kalabilmenin formülünü, her hafta köşesine taşıyan Uzman Diyetisyen Simge Çıtak, bu hafta da en temel bilgiyi yine tekrarlıyor ve maddelerle açıklıyor. ‘Her lokmadan sonra çatal bıçağınızı bırakın’ bu maddelerden biri...

Ne kadar diyet yazısı okuduysanız muhakkak benzer bilgilerle karşılaşıyorsunuz… Televizyonda, dergilerde, gazetelerde, hatta danıştığınız diyetisyenler de hep aynı şeyi söylüyor. Beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmekten, az yemek yemekle barışmaktan başka şansınız yok. Öğreniyoruz ama öğrenmek yetmiyor. Uygulamakta şart. 

İşin sırrı basit! Diyet yaparken sevdiğiniz yiyeceklerden kendinizi mahrum bırakıp, normalde de hiç yemediğiniz, yemek istemediğiniz şeyleri ‘mecburi hizmet’ gibi yeme halini bırakmalısınız. 
Mesela; diyet yaptığınız için çok sevdiğiniz mantı yemek yerine, nefret ettiğiniz brokoliye mahkum etmeyin kendinizi. Çünkü kurduğunuz yemek düzeni bir ömür boyu sürdürülebilir olmalı. Mantı seviyorsanız, zayıflarken de mantı yiyebilmelisiniz. Buradaki kilit nokta; birkaç tabak mantı yemek yerine, yarım porsiyon mantıda kalabilmekte… Bunu başarabilmeniz için önereceğim maddeleri uygulayıp uygulayama-dığınızı lütfen kontrol edin.

MİDEM KÜÇÜLDÜ DAHA FAZLA YİYEMİYORUM

- Dışarıda yemek yiyeceğiniz zaman ortak yemek zevkine sahip olduğunuz arkadaşınızla çıkın ve yemekleri paylaşın. 
- Mutlaka yarım porsiyon alıp alamayacağınızı garsona sorun. Alamıyorsanız, yarısını paketletip evinize götürün.
- Evde küçük tabaklar kullanın.
- Çok çiğneyin ve her lokmadan sonra çatal bıçağınızı bırakın.
- Her içecek siparişinizin yanında, mutlaka su siparişi de verin. Böylelikle sıvı ihtiyacınızı suyla giderip diğer içeceği sadece tadı için çok az tüketebilirsiniz.
- Sevdiğiniz bir tatlıyı yemek istediğinizde yarısını tüketip, yarısını ertesi gün tüketebileceğiniz konusunda kendinizi telkin edin.
- İnsanların ısrarına ve kendinize dur demek için; “Midem küçüldü ve daha fazla yiyemiyorum” deyin. Emin olun yarım porsiyon yemeye başladığınızda mideniz küçülmeye başlayacak. 
- Eğer yarım porsiyonla doyamayacağınıza dair endişeniz varsa, sadece on dakika durun. Emin olun zaten yiyemeyeceksiniz.

<p class='MsoNormal'>Komşusunun telefonuna ulaşamadıklarını belirten ünlü  komedyen Gökbakar evdeki

Şahan Gökbakar komşusunun evinin yandığını duyurdu

Iğdır'da yıkılan cezaevinin yerine yapılan sosyal yaşam alanı ilgi görüyor

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Uludağ'da yangın ihtimaline karşı helikopterli denetimler artırıldı