• $15,9114
  • €16,8508
  • 942.719
  • 2383.28
10 Temmuz 2011 Pazar

Sağlıklı beslenmede ikinci raunt

Hem danışanım hem de iş arkadaşım olan Psikolog Teri Kandiyoti'nin yolladığı mektubu, sizin de benzer süreçler yaşadığınızı düşünerek paylaşmak istedim. Hedefinize varmak için ihtiyacınız olan tek şey kendinizsiniz.

Sevgili Simge,
Seninle 20 ay önce başlayan 'doğru beslenme' yolculuğumla ilgili son zamanlarda yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum. Birkaç ay önce çok sevdiğim teyzem vefat etti. O zaman zarfında ben pek de zorlanmadan, yılların eskitemediği, 'üzüntü+hamur işi ve tatlı= rahatlama' formülüme geri döndüm. Bir hafta boyunca gözümün önünde duran kurabiye ve böreklerle yoldan çıkmak benim için pek de zor olmadı. Zira ben de yoldan çıkmaya hazırdım. Akabinde gittikçe daralan pantolonlar ve yeniden başlayan 'kendimle kavgam'...
-Yapamadım.
-Toparlayamıyorum.
-Bak bu daha önce de olmuştu.
-Hedefime varamadan pes ettim.
-İnsanlar yan gözle bakıp 'kih, kih, bak işte yapamadı' diyecekler.
Kendimle kavga sürecimde tek kazancım tartıda hızla artan kilolarım oldu.
Aslında bu daha önce de yaşadığım ve sonu 'başarısızlık' etiketiyle biten ve beni kiloları fazlasıyla geri almaya götüren tanıdık bir süreçti.
Kilo vermeye karar verilir. Bir hedef belirlenir. Bir program uygulanır. Yolun yarısından çoğu kat edilir. Mazeret yaratacak bir şey olur. Program dışı beslenme başlar. Kilo artmaya başlar. Kendimle kavgam başlar.
'Gene başaramadım ve ben başarısızım' ile ümitsizlik koridorundan şişmanlık kapısına hızla gidilirdi.
Gönlümün istediği, eski beslenme programına dönmek olsa da içimde başarısızlığın yaydığı hüznü yok etmek için bildiğim tek yol olan ne bulursan ye durumunda takılı kalırdım.
Bir süre önce yeni bir bilinçle uyandım. Kendimden beklentim hep bu maratonu bir solukta koşup sona varmaktı. Oysa ben oldukça uzun koşup 35 kilo verip bunun 5-6 kilosunu geri aldım diye kendimi dövmeye başlamıştım.
Bunu bir başarısızlık olarak görmekten vazgeçip 35 kiloluk başarımı paketleyip üstüne 'Birinci Raunt' yazıp etiketledim. Molayı pek iyi değerlendiremediysem de artık 'İkinci Raunt'a geçtim ve yeni bir başlangıç noktam var.
Şimdi her şeye tamamen yeniden başlıyorum. Yeni bir hedefim var. Bu yaşayacağım süreç için heyecan duyuyorum. Geriye dönüp baktığımda 'Ben bunu daha önce başarmıştım şimdi de başaracağım' diyorum. Kendi geçmişime bakarak, kendimi örnek alarak, ezilerek değil özgüvenle yeniden yola çıkıyorum.
Ben bir maraton koşucusuyum, daha önce uzun bir yol kat ettim, bu yolu biliyor ve tanıyorum. Antrenmanlıyım.
Oysa ben senelerce geriye bakıp hep utanç duymuştum.
Çoğu zaman düştüğümde düştüğüm noktada takılı kalırdım. Artık geride kalmış başarılarımı hatırlayarak çabuk toparlanmayı ve yoluma devam etmeyi seçiyorum.
Simdi kendimi daha güçlü hissediyorum. Gücümü, nerelerde ve nasıl dağıldığımı fark etmek; nasıl yoldan çıktığıma bakmak; hayatımda olabileceklere karşı önlem almanın mümkün olmadığı hallerde destek almak ve maddi manevi yardım istemekle kazandım.
Üstelik yeni bir beslenme uzmanına ihtiyacım yok. Çünkü kısa bir süre önce doğru bir rehberle doğru bir yere varmıştım. Birden fark ettim ki ben her kilo verip geri aldığımda, yeni bir yolun hayalini kurup yeni bir diyetisyenin peşine düşerdim. Oysa senin de hep söylediğin gibi yol bir tane. O da doğru beslenme. Bu nedenle bazen uygulayamasam da doğru beslenmeyi biliyorsam, kendi uzmanımı içimde taşıyorum demektir.
Bana doğru beslenmeyi öğrettiğin için sana çok teşekkür ederim. Herkesin öğrenip kendi sistemini kurması bence en doğrusu. Bu nedenle 'Beslenme Okulu' fikri beni çok heyecanlandırıyor. Sonbaharı iple çekiyorum.
Sevgiler
Teri

Sevgili Teri,
Seni o kadar iyi anlıyorum ki... Kilo verme sürecinde zaman zaman dağılmanın normal olduğunu, insanın eski alışkanlıklarına kolaylıkla dönebildiğini birçok danışanımla deneyimledim. Burada önemli olan tek gerçek, kişinin kendine dönerek neden böyle olduğunu değil, 'nasıl düzelirim'i sorgulamasıdır. Hepimizin zayıf ve güçlü yanları var. Zayıf yanlarımızı fark ederek, kabul etmek güçlü yanlarımızla motive olarak her türlü zorluğu aşmak bizi başarıya götürür. Hayatta her şey bakış açısı! Bardağın dolu kısmına ya da boş kısmına bakmak senin seçimin. Dolu kısmına bakmayı seçtiğin için 'ikinci raund'un daha kolay olacağını inanıyorum. Yaşadığın bu tecrübenin sana kattıklarıyla 'Beslenme Okulu'nda daha da faydalı olacağımıza inanıyorum.
Sevgiler...
Simge

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister