• $13,4139
  • €15,1608
  • 792.017
  • 1924.64
28 Ağustos 2011 Pazar

Ramazan Bayramı'nı kilo almadan nasıl atlatabiliriz?

Birkaç basit kuralı atlamazsanız, Ramazan Bayramı kilo almadan, şeker gibi geçecektir. Öncelikle kendinizi ve midenizin sesini dinleyin, oruçla dinlenen metabolizmanıza zulmetmeyin...

Ramazan'ın ağustosa denk gelmesi ve oruç tutulan sürenin geçtiğimiz yıllara göre daha uzun olması birçoğumuzun beslenme düzeninin değişmesine sebep oldu. Bir aylık orucun ardından başlayacak bayram tatili uzun süren açlığın ardından beslenme düzenimizin tekrar değişmesine neden olacağı için özellikle bu dönemde yediklerimize çok daha fazla dikkat etmemizi gerektirmektedir.
Oruç tutan birçok kişinin psikolojik olarak bayramda aşırı yemek yeme eğilimine girmesi, metabolizmanın bozulmasına ve buna bağlı olarak gaz, hazımsızlık ve mide bulantısı gibi şikayetlerin artmasına yol açacaktır. Tüm bu olumsuz durumlardan etkilenmemek için eski yemek yeme alışkanlıklarına yavaş yavaş geçmeniz gerekir.
Birbirinden lezzetli tatlıların ve ikramların yapıldığı Ramazan Bayramı'nda kilo almamak için bazı küçük ama etkili önlemler alabilirsiniz...

1- Güne hafif bir kahvaltı ile başlayın. Bayram nedeniyle aile ziyaretleri sırasında genelde öğünler şaşabilir. Her gidilen yerde ikram edilen tatlılar birçok öğünün arada kaynamasına neden olduğu için iyi bir günlük beslenme planı yapın.

2- Tek tip beslenmekten kaçının. Et, sebze, süt ve tahıl grubu yiyeceklerden sadece birer çeşit yemek hazırlayın ve hepsinden ölçülü tüketin. Bayram menülerinizi dengeli oluşturmaya gayret edin.

3- Bol sıvı tüketin. Ramazan aylarında su tüketiminin az olmasından dolayı vücutta oluşabilen su kaybının yerine konulabilmesi için su ve sulu gıdaların tüketimine önem verin. Sıvı gereksinmenizi su, taze meyve suyu, ayran gibi sağlıklı içeceklerle karşılayın. Çay-kahve tüketimine dikkat etmeye çalışın. 

4- İkramlara dikkat edin. Ziyarete gittiğiniz bir evde tatlı yediyseniz bir sonrakinde sadece içecek ikramlarını kabul edin. Her gittiğiniz evde yemeniz gerektiğini düşünüyorsanız küçük porsiyonlarda yemeyi seçin veya ikramlara hayır demeyi öğrenin.

5- Akşam hafif yemeğe özen gösterin. Gün içinde çok yediyseniz akşam sadece yoğurt ve meyve tüketin, bu öğününüzü hafif geçirin.

6- Hareket etmeyi unutmayın. Bayram ziyaretlerinizi, mesafeler yakınsa yürüyerek yapın. Her gün 30-60 dakika tempolu yürüyerek hem bağırsak hareketlerinizi düzenler hem de yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca fazla kalori aldığınızda da yakmak için fırsat yaratmış olursunuz.

7- Bayram ziyaretlerine aç gitmeyin. Cezbeden ikramlarla baştan çıkmamak için bayram ziyaretlerine veya gezmeye aç gitmeyin. Bayramda ara öğünlerinizi şeker ve çikolatayla geçiştirmeyin, yoğurt ve meyve yemeyi ihmal etmeyin. Misafirinize baklava-kadayıf gibi karbonhidrat değeri yüksek tatlılar yerine daha hafif sütlü tatlılar hazırlamayı tercih edin.

8- Az ve sık yiyin. Bedeninizin eski düzenine dönmesi için bayramın ilk günlerinde az ve sık aralıklarla sebze ve meyveye yemeye özen gösterin. Kızartma ve yağlı yiyeceklerden olabildiğince uzak durun.

9- Tatlılara dikkat edin. Bilinçsizce tüketilen tatlı ve çikolataların mide yanması ve bağırsak bozuklukları gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olduğu bayramlarda, kilonuzu korumanın en doğru yolu bir sonraki öğünü sadeleştirmek olacaktır. Uzun bir açlık döneminden çıktıktan sonra dinlenmiş olan bir mideye fazla karbonhidrat yüklenmesi kan şekerinin aniden yükselmesine neden olur. Aniden yükselen kan şekeri, aniden düşer. Bu da halsizliğe, isteksizliğe ve hızlı kilo alımına neden olur. Tansiyonda da değişiklikler yapar çünkü fazla şeker damarlarda oksitlenmeye yol açar. Damarların yapısını bozar. Fazla şekerin vücuda hiçbir yararı yoktur, sadece enerji verir. Fazla enerji de, vücudumuzda kilo olarak depolanır.
"yemek.jpg"
GEREKSİZ KALORİYE İHTİYAÇ YOK
En güzeli misafirlerinize meyve tabağı hazırlamanız!
Özellikle kalp ve şeker hastaları, tansiyonu ve mide rahatsızlıkları olan kişiler yeme içmelerine çok daha dikkat etmeli. Yapılan ikramlara hayır demesini bilmeli, hatta şeker hastaları ara öğünlerini bir kaba koyup yanlarına almalılar.

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor

Bu besinleri birlikte tüketirken dikkat!! Zararını bir bilseniz....