• $15,9631
  • €17,0448
  • 951.474
  • 2380.9
17 Temmuz 2011 Pazar

Motive ol ki, sonsuza kadar sürsün!

Sağlıklı beslenmede motivasyonun önemini geçen hafta yazmıştım... Kendi kendinize motivasyonunuzu nasıl arttıracağınızı bilmelisiniz. Bu nedenle bu hafta da nisan ayında yayınlanan 'Acil Kilo Veriyorum' isimli kitabımdan motivasyonla ilgili bölümü paylaşıyorum sizinle.

 'Acil Kilo Veriyorum' isimli kitabımda gerçek bir danışanımın -Adı Ece- beslenme hikayesinden yola çıkarak bu süreçte yaşadığı tüm zorlukları okuyucularla paylaşmıştım. Aşağıda onun günlüğünden bazı sayfalar ve onun nasıl motive olduğuyla ilgili bölüm okuyacaksınız, sizin de çok işinize yarayacak...

Nasıl oluyor pek de fark etmiyorum ama zayıfladım, zararlı alışkanlıkları bıraktım (yalan söyleme Ece, azalttın sadece). Ama hani derler ya merdivenleri üçer beşer çıkıyorum diye; yok öyle bir şey hala asansöre biniyorum : hayatımda hiç olmadığım kadar hafifim kelimenin tam anlamıyla ama arada motivasyonum dağılıyor biraz yani o Bordo Ece'nin görüntüsü bazen silikleşiyor, sesi duyulmaz oluyor. Ama bu zamanların dışında neşeyle sekiyorum yaşam alanlarımın dört bir yanında.
Geçen hafta neydi öyle adeta depresyona girmiştim sanki, şimdi gülüyorum ama iki hafta önce her şey bitti demiştim ve bütün bu süreci bir anda siliverecektim. (Bunu nasıl yapacaksam artık bir oturuşta 100 inek mi yiyecektim?). Ama Simge'nin geçen hafta uyguladığı teknikler çok işime yaradı. 'Yıkılmadım ayaktayım' klişe cümlesini birebir yaşadım. İyi yaptığım bir şeyi düşünmek çok iyi geldi, hem bu haftamı planlamama yardımcı oldu hem de kendimi bir böcek gibi hissetmeyi bıraktım. Kalorifer böceğinden yine bir kelebeğe terfi ettim bu hafta.
Çoğu yeme alışkanlığım rutinleşmeye başladı ve o yüzden akşam yatarken pişmanlık, sabah kalkarken de korku yok hayatımda. Ben de gün boyu her şeye bir çatal atabiliyorum :.
Kendime ne kadar kötü davranmışım. Önce kendini sevmeyi öğretmeli herkese, oysa hepimiz ana kucağından devlet sıralarına bir atılıyoruz sonra saçma hedeflerle koş Allah koş; kendimizi sevmeyi, kendi ideallerimizi oluşturmayı, kendi kadınlarımızı yaşamayı unutuyoruz.
Ama işte ben artık bunları hatırladım, hem daha hareketliyim, verimliyim hem de daha çok düşünceliyim, sakinim.
Bunların da tek nedeni diyet mi? Haha başlangıcı evet, diyet :

Hepimiz beynimizde her alanı etiketlendiririz. Her konuda dosyalar açarız kendimize ve onlara etiketlediğimiz bilgileri koyarız. Ece'nin bana geldiğinde beslenmeyle ilgili dosyası o kadar boştu ki, pek çok etiket önceden dosyalanmamıştı ve bu yüzden inançları kolay değişiyordu. Onun için güvendiği birinden doğruları dinlemek yeterliydi. Ece'nin inançlarının çoğunu uzmanlığım güvencesinde yok etmiştik. Ama hala Ece'nin uygulamada sorunları vardı. Hala zihninde çocukluğundan kalma yanlış etiketlemeler az da olsa vardı.
NASIL YAPABİLİRİZ? Ece'nin bir başka büyük problemi de çok zor motive olmaktı. Programını bir süre uyguluyor bir süre sonra yediklerini yazmayı bile bırakıp, yaşamındaki başka bir soruna odaklanıyordu. Bu yüzden onunla bir motivasyon çalışması yaptık.
S: Şimdi senden kendini evde elbiselerinle, rahat rahat oturduğunu düşünmeni istiyorum. Gözünün önüne geldi mi?
E: Evet.
S:Peki şimdi de senden elbiselerinle duşa girmeni istiyorum. Girer misin? Kendini girerken gördün mü?
E: Yani çok zor oluştu ama girdim duşa evet.
S: Peki şimdi de Ece duşa girmeni emrediyorum dedim. Girdin mi?
E: Daha da uzun sürdü gözümün önüne gelmesi, girmek istemiyorum sanırım.
S: Demek ki bu seni zorladı. Emrettiğim için giremedin. Şimdi de sana, duşa girmenin senin için çok iyi olacağını söylüyorum, girer misin?
E: Giriyorum evet.
S: Şimdi de şunu dinle, Ece elbiselerinle duşa girmenin sana çok hızlı kilo verdireceğini düşünüyorum. Girdin mi?
E: Çok zor oldu bu da ama girdim.
S: En kolay girmeni sağlayan cümle hangisi?
E: 'Elbiselerle duşa girmek senin için iyi olacak,' cümlesi.
İşte bu Ece'nin motivasyon cümlesiydi. Emir ve benzeri davranışlar onu çok demotive ediyordu ama Ece'ye onun için iyi olacağını söylemek çok hızlı motive ediyordu.
Siz de kendinize bir şey yaptırmak istiyorsanız kendinizi böyle cümlelerle motive edebilirsiniz.

Kaç randevu oldu, hepsinde de bu kadar şaşırır mı bir insan? Demek benim motive olduğum kalıp buymuş: Senin için iyi olacağını düşünüyorum. Ay ne kadar zarifmişim, ne kadar duygusalmışım ben de haberim yokmuş. Artık kendimi daha çok dinliyorum diyorum ama tabii bağlantı kopalı bir 30 yıl olduğu için bedenimin sesini zihnim hala duymuyor, her halde... Kulağıma şimdiye kadar hiç böyle dokunaklı bir cümle gelmemişti. Ahh bilinçaltı ahh sen neler saklıyorsun.
Bu arada kendimi biraz daha şımartayım dedim, haftalardır çok güzel sözümü dinliyor. Vee aklıma hiç yiyecek gelmedi : yani gerçekten bu ödül mevzuunu unutmuşum. Bu hafta çok kilo verdim haydi bir dilim pasta yiyeyim diyemiyorum. Çünkü zaten yiyorum :...

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor