• $13,4391
  • €15,2253
  • 794.901
  • 2014.21
12 Mayıs 2012 Cumartesi

Kilo, algımızı nasıl etkiliyor?

Glamour dergisinin 1.800 kadınla yaptığı anketin sonuçları çok çarpıcı: Kilolu kadınları şapşal, döküntü buluyormuşuz; zayıf kadınlarıysa kötü niyetli, sevimsiz ve şeytan...  Zayıflamak isterken zayıfların böyle olduğuna inanırsak nasıl kilo verebiliriz ki?

ABD'den Gamour Dergisi 18-40 yaş arası 1.800 kadına bir anket uygulamış. Ankette, kilolu ve zayıf kadınları tarif eden bir kelime söylemeleri istenmiş. Bu anketin sonuçlarına göre katılımcılar fazla kilolu kadınları, zayıf kadınlardan   6 kat daha fazla yavaş buluyor. 7 kat daha fazla disiplinsiz, 9 kat daha fazla şapşal, 11 kat daha fazla tembel...
Aynı katılımcılar zayıf kadını tanımlarken, 2 kat fazla kötü niyetli, sinsi veya içten pazarlıklı bulmuşlar. Ayrıca 4 kat daha bencil, 8 kat da daha kibirli...
Kilolu bir kadın da, başka bir kilolu kadın için şapşal tanımını kullanıyor ve aynı şekilde zayıf kadınlar da diğer zayıf kadınları zalim olarak görüyor. Bu tanımlar kadınlar arasında kilonun ne anlam ifade ettiğinin en iyi göstergesi. Sonuç; kadınlar önce beden ölçülerine göre yargılanıyor.

YENİ BİR KAVRAM: KİLO UTANCI

1.800 kişiyle yapılan bu anket dünya üzerindeki çoğu kadını kapsamadığı için abartılı bir sonuç olarak görülebilir. Ancak anket yadsınamaz bir gerçeği destekliyor, kilonun bir kadının algılanmasında büyük önemi var; bazı durumlarda bu algılama duygusal ve maddi açıdan kadınlara zarar verebiliyor.
Manchester Üniversitesi de yaptığı bir çalışmayla; aşırı kilolu bir kadının normal kilodaki bir kadına göre daha düşük maaş ve daha az liderlik fırsatı olan işlere girebildiğini göstermişti.
Her hafta gazete, dergi ve televizyonlarda binlerce 'photoshoplu', mükemmel vücuda sahip insanların fotoğraflarını görüyoruz. Sonra çocuk, kadın ve erkekler kendi görüntülerinden utanıyor. 'Kilo utanması' diye yeni bir olgu oluştu. Hiç kimse aynadaki görüntüsünden hoşnut değil. Böyle olunca da insanların kiloyla ilgili yargısı olmasına şaşmamalı...
Tüketim kültürünün paradoksu şudur ki; biz tüketmeliyiz. Çünkü ekonomimiz buna bağlı. Ancak bu durum kilo algımızla ters düşüyor. Bir taraftan tüketmek zorundayız. Ama bir taraftan da ideal ölçülerde olmalıyız. Zamanımızın insanı bu sıkışmışlık duygusunu yaşıyor. Kilo hor görülüyor. Çünkü açgözlülük ve acizlik olarak yorumlanıyor.
Şeytani kişiler tarih boyunca zayıf tasvir edildi. Zayıf kadınların olumsuz görülmesindeki en büyük etken budur şüphesiz. Kadınlar ve cinsiyet üzerine araştırma yapan, 'Kilo Utancı' kitabının yazarı doktor Amy Farrell diyor ki; 'Zayıf kadınlar sadece kilo olarak zayıf görünmüyor aynı zamanda duygusal anlamda da zayıf bulunuyor.'

ZAYIFLAMA PARADOKSU

Çoğu katılımcının kilolu kadınlar için tanımladığı olumlu kelime 'verici'yken, zayıf kadınlar söz konusu olduğunda aynı kelimenin eksikliği eleştiri konusu edilmiş. Bu zayıf kadınlar için bir etiket. Fakat aynı zamanda Batı kültürlerinde özellikle zayıf kadınlar çekici bulunuyor. Bu da başka bir paradoks aslında.
Bu sadece zayıfın şişmanla savaşı değil, tüm kadınlar arasında süren bir savaş. Çünkü zayıf kadın zayıf kadını güvenilmez buluyor, şişman kadınınsa şişman kadına karşı olumsuz algısı var. Problem, kiloyla ilgili geliştirdiğimiz inançlar. Kilo vermek isterken aynı zamanda zayıf kadınların zalim ve kibirli olduğuna inanıyorsak sizce gerçekten zayıf olmak ister miyiz?
Kilo vermeyi çok isteyen bir danışanım, zayıflarsa kadın arkadaşlarının artık onu sevmeyeceğini söylemişti. Başka bir danışanım ise zayıf kadınların erkeklere çok acı çektirdiğini belirtmişti.
Bunları düşünürken sizce bu insanlar gerçekten zayıflayabilirler mi? Kilolu bir kadının, zayıf kadınlarla ilgili olumsuz inançları varken, zayıf kadınların bencil olduğunu düşünürken, kim zayıf olmak ister?
"simge.20120511203222.jpg"

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında