• $13,5817
  • €15,3049
  • 794.522
  • 1951.17
9 Ocak 2011 Pazar

Keşke sihirli bir değneğim olsaydı...

Danışanlarım bir gecede zayıflamak istiyor, ben de sihirli değneğimle onlara dokunmak ve istediklerini yerine getirmek. Ancak bu dünyada işler böyle yürümüyor. İsteklerimize kararlılıkla ve sabırla yürümek gerekiyor.
Her iki cephede de kararlılık ve sabrın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hatta düşünmüyor, biliyorum! Her iki cephe derken, beslenme uzmanı olarak bizler ve danışanlar olarak sizleri kastediyorum!

NEDEN BESLENME UZMANI SABIRLI OLMALI?
Başarıyı, danışanına kilo verdirmek olarak görmek, bazı uzmanların çabuk sonuç alınan ancak uzun vadede işe yaramayan hatta danışanlarına zarar bile verdirebilen çözümler getirmesine neden olabiliyor. Protein ağırlıklı veya şok diyetler olarak da nitelendirilen birtakım yöntemlere başvurabiliyorlar. Sonuç, kısa dönemde kilo verdirmek. Ancak bu yöntemler uzun dönemde kişinin metabolizmasının alt üst olmasına ve artık hiç kilo verememesine neden oluyor. Halbuki gerçek başarı, kişiye hayat boyu uygulayabileceği beslenme alışkanlıklarını kazandırmaktır. Bizlerin yapması gereken en önemli şey, danışanlarımıza beslenme konusunda ve sürecin nasıl olacağına dair gerekli açıklamaları yapmak; neyi neden yapması gerektiği hakkında bilgilendirmek. İkinci ilke ise onu bu yolda desteklemektir. Yani onun bu süreçte ihtiyacı olan motivasyonu ona sağlamak, takdir etmek, onun hayat şartlarına uygun planlamaları yapabilmektir.

DANIŞAN NİÇİN SABIRLI OLMALI?
Önemli olan şu; uyguladığınız programın, zaten yemeniz gerekenler olduğunu bilmeniz. Bir programı uygulamak ceza değildir. Ödül olarak kaçamak yapmayı görmemelisiniz. Kaçamak diye nitelendirdiğiniz besinleri beslenme programınıza yani hayatınıza nasıl adapte edebileceğinizi öğrenmelisiniz. Bunu anlamak ve fark etmek sabır göstermeniz için önemli. Beslenme programınızı uygulamayacaksınız da ne yapacaksınız? Yine çılgınca yemeye mi başlayacaksınız? O zaman gerçekte kimi cezalandırırsınız? Yine kendinizi! O yüzden iyisi mi, uygulamaya devam edin!
Siz sabırsız oldukça, vücudunuz da sizinle inatlaşmaya başlayacaktır. Ne zaman pes ettiğinizi görmek isteyen inatçı bir arkadaş gibi! Bu işi bedeninizle aranızda bir savaşa dönüştürmeyin.
Bu kiloları alan sizsiniz ve verecek olan yine sizsiniz! Bedeninize kızmayın.
Duyduğunuz bir söz veya şu anda okuduklarınız sizde 'İŞTE BU' dedirtebilir ve harekete geçebilirsiniz ama kararlılıkla yürümeye devam etmelisiniz!
Bu bir yolculuk... İstanbul'dan Antalya'ya bir yolculuk diye düşünün. Yolda önünüze bir sürü engel de çıkabilir, çıkmayabilir de. Önemli olan nereye varmak istediğinizi unutmamak! Ve sabır ve kararlılıkla yolda çıkabilecek engelleri aşmak. Bazen bu yolda durakların olabileceğini ama yine de tek bir yol olduğunu bilmek gerekiyor. İsteklerinizle aranızdaki tek engel yine kendinizsiniz!
Sihirli değnek bende değil sizde. Sabrınız, sihriniz. İnsan istediği her şeye yapabilir.

DİYETİSYEN NE İŞE YARAMAZ?
- Şeklinizin ve ağırlığınızın tek sorumlusu sizsiniz. DİYETİSYENİNİZ bu konuda sorumluluğunuzu hafifletmez.
- Kontrol mekanizmanızı beyninizin bir köşesinde saklı duran yerden bir an önce çıkarın zira DİYETİSYENİNİZİ yutup ondaki kontrol mekanizmasını kullanma şansınız yoktur. Onu, sizi kontrol etmesi için kullanamazsınız.
- DİYETİSYEN size kilo verdirtmez. Kiloları siz verirsiniz.
- DİYETİSYENİNİZ elde edeceğiniz başarı ya da başarısızlığınıza ortak olmaz. Siz siz olun, paylaşamayacaksınız madem, bari başarıya oynayın.

DİYETİSYEN NE İŞE YARAR?
- DİYETİSYEN, sizi olmanız gereken, ideal ölçünüzü bulmanız için gerçekçi olarak bilgilendirir.
- DİYETİSYENİNİZ size yetişkin bir kadının, kız çocuğu vücuduna sahip olmasının sağlıklı olmadığını fark ettirip, gerçekçi hedefler koymanızı sağlamaya yardımcı olur.
- DİYETİSYEN sağlıklı beslenmeyi öğrenmeniz için rehberlik eder, beslenme öğretmeniniz olur.
- DİYETİSYENİNİZ her ortamda doğru beslenmenizi sağlayabilmeniz için size doğru seçim yapmayı öğretebilir.
- DİYETİSYEN sağlıklı beslenebilmeniz için doğru yemek pişirme tekniklerini anlatabilir.
- DİYETİSYEN bilgilerini aktarıp sizin, kendi beslenme uzmanınız olmanıza yardım eder.
Not: Diyetisyen ne işe yarar, ne işe yaramaz notları için psikolog Teri Kandiyoti'ye teşekkürler.

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!