• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
14 Temmuz 2012 Cumartesi

Gelinlerin açlık oyunları başladı

Simge Çıtak
Simge Çıtak
YAZARIN SAYFASI

Yazının başlığı biraz garip mi geldi? İnanın konuyu en iyi anlatan cümle bu... Size garip geldiyse şu günlerde bir düğün planınız yok demektir ama olanlar için 'açlık oyunları'nın sonuçlarının çok kötü olacağını hatırlatmalıyız. Şok diyetle iki kilo fazla vermektense sağlıklı ve enerjik bir gelin olmak için yapmanız gerekenleri derledik bu hafta…

Yaklaşık iki hafta önce uzun zamandır görüşmediğim (çünkü yakında evleniyor) arkadaşımla kahve içmek için buluştuk. Aman tanrım! Şaşkınlık içinde kaldım. Bitmiş bir hali vardı. Genelde insanlara 'kilo almışsın' veya 'vermişsin' demem. Bana da söylenmesinden hiç hoşlanmam. Ama kendime hâkim olamadım bu kez. Çok yorgun ve halsiz görünüyordu. Sürekli tansiyonunun düştüğünü anlattı.

Muhteşem gelinliğinin son provası, düğünden bir hafta önce olduğu için, o güne kadar olabildiğince kilo vermeye çalıştığını söyledi.

Arkadaşımın evlilik öncesi yaptığı 'açlık diyetlerini' ilk kez duymuyorum… Kadınlar genellikle düğün öncesi kendi bedeninden memnuniyetsizlik duyarak, en kısa zamanda en çok kiloyu vermeye çalışıp hayalini kurduğu gelinliğin içine girmeye çabalar.

Çünkü hayatımızın bu en önemli günü için çocukluğumuzdan beri hayaller kurmuşuzdur. Her şey muhteşem olmalıdır. Gelinliğimiz, saçımız, makyajımız, ilk dans müziği, balayı planları… Bu liste uzar gider. Aylar öncesinden randevular alınır, aylar öncesinden bakımlar yapılmaya başlanır. Peki, kaçınız düğün gününde bedeninden daha mutlu ve enerjik olmak için listesine bir beslenme ve diyet uzmanından danışmanlık almayı ekledi?

"pinar600.jpg"

Konu mankenimiz, Akşam Hafta Sonu ekibinden Pınar Hiçdurmaz,
yarınki düğünü için ' şok diyetlere' girmedi. FOTOĞRAF: Uygar TAYLAN

SAĞLIKSIZ GÖRÜNENLER
Son anda uygulanmaya çalışılan şok diyet programlarının faturası, stres ve yorgunlukla da birleşince genellikle çok ağır olur.

Nikâh sabahı şişmiş gözler, yüzük girmeyen parmaklar, ödemden kapanmayan gelinlik, bozulmuş bağırsaklar ve şiddetli gaz sancıları, şişmiş ayaklar, çökmüş bir bağışıklık sistemi ve tören sonrası tükenmiş enerji... Hâlbuki korkulu rüya görmemek sizin elinizde.

Nasıl mı? Tabii ki yeterli ve dengeli beslenerek. Öncelikle doğru, gerçekçi ve uygulanabilir hedefler belirleyin. Son anda düğününüzde mutsuz ve yorgun olmamak için nikâh günü hangi kiloda olmak istediğinize önceden karar verin ve bu hedefe yönelik beslenme programı uygulayın.

BİR KİLO İÇİN BİR HAFTA
Vermek istediğiniz her bir kilo için en az bir hafta gerektiğini hatırlayın. Eğer 10 kilo fazlanız varsa en az iki ay öncesinden size uygun beslenme programını uygulamaya başlamalısınız. Yanlış ve şok diyet uygulamaları bağışıklık sisteminize, sinir sisteminize zarar verebilir.

Düğüne hazırlanmak için çok düşük kalorili bir diyet uygulamayın çünkü kilonuzu koruma şansınızı ortadan kaldırarak fazlasıyla geri almanıza neden olabilir. Ayrıca hızlı kilo vermek için düşük kalorili bir diyet uygulamanızla daha sağlıklı ve yavaş kilo verebileceğiniz bir diyet programı uygulamanız arasında en fazla iki kilo olacaktır. Bu kadar fark için metabolizmanızla oynamanıza ve kıtlığa sokmanıza değmez. Bununla beraber düşük kalorili diyetler vücut yağının değil kas ve suyun gitmesine neden olur.

Bu şekilde verilen kilolar sizi formda göstermez. Oysa vücut yağından bilinçli olarak kilo verebilirseniz iki kilo verdiğinizde üç-üç buçuk kilo vermiş gibi görünür, bölgesel incelme kazanırsınız.

NELER YENMELİ, YENMEMELİ?
Düğünden önce özellikle aktivite olarak yüzmeyi tercih edin. Yüzmek bütün vücudunuzu eşit ölçüde çalıştırdığı için bölgesel incelmenize destek olacaktır. Bol su içmeyi de ihmal etmemelisiniz. Çünkü cildinizin güzel olması özellikle düğün gününde çok gerekli.

Evlilik hazırlıklarının yarattığı stresle başa çıkabilmek için bağışıklık sisteminizin güçlü olması gereklidir. Bu dönem uygulanacak beslenme programları sizi sağlıklı kiloya ulaştıracağı gibi aynı zamanda zinde ve enerjik olmanızı da sağlamalıdır. Beslenme programları elbette kişiye özeldir. Ama genel olarak şunlara dikkat edebilirsiniz:

Evlilik öncesi uygulanacak program az yağlı, probiyotik özellikteki fermente süt ve süt ürünleri, yumurta, beyaz et, sızma zeytinyağı ve ceviz, çiğ badem gibi sağlıklı yağları, tam buğday ekmeği ve kuru baklagiller gibi kompleks karbonhidratları, antioksidan özellikteki sebze ve meyveleri içermelidir. Tabii ki tuzu azaltmak önemlidir.

Alerjik reaksiyonlar, deri lezyonları ve bağırsak problemlerini önlemek için, tolere etmekte zorlandığınız, sindirim sisteminizi bozan besinleri düğünden en az bir ay önce beslenme listenizden çıkarın.

10 GÜN KALA
- Alkol tüketiminizi vücudunuzda ödem tutabileceği için kesmelisiniz.
- Bol bol çiğ sebze ve meyve tüketimi cildiniz için gerekli olan vitamin ve mineral desteğini kazandırır, saçlarınızın ve tırnaklarınızın daha güzel görünmesini sağlar.
- Su tüketiminizi arttırın.
- Tuzlu ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.
- Herhangi bir fiziksel aktiviteyi yeterli oranda yapmaya çalışın. (Yürüme, merdiven çıkma, yüzme, jimnastik gibi)
- Bol posalı ve lifli yiyecekleri tercih edin.
- C vitamini kaynaklarını tüketmeye özen gösterin. C vitamininin selülitleri azaltıcı ve oluşumunu engelleyici etkisi vardır. Meyveler de C vitamininden zengin olduğu için beslenme programınızda yer almalıdır. Özellikle limon, kivi, portakal, şeftali, biber ve maydanoz…

KAHVE SUÇLU MU MASUM MU?
Kahve, yıllardır selülitin baş nedenleri arasında gösterildi. Son yıllarda yapılan çalışmalarsa hepimizi şaşırttı. Kahve Bilimsel Araştırma Enstitüsü'nün araştırmasına göre kahvenin selülit yapmak bir yana vücuda daha fazla hareket kazandırarak metabolizmanın yağ yakmasına katkı sağladığı saptanmış. Ayrıca tüm selülit kremlerinin içine mutlaka kafein eklendiğini de hatırlamak gerek.

<p>Okurlarından gelen 'Kullanmış olduğunuz dil, çoğu kez 'ağdalı ve anlaşılması güç' noktasında gele

'Türkçenin inceliklerini kullanmazsak yok olup gidecek'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Binbir derde deva mucize besin siyah turpun faydaları

Ölümsüzlük mantarı olarak biliniyor! Türkiye'de üretilmeye başlandı