• $13,7037
  • €15,5629
  • 786.164
  • 1910.41
26 Ocak 2013 Cumartesi

Doğum sonrası kiloları nasıl verilir?

Doğum sonrası eski bedenine kavuşmak isterken sütünün azalmasından-kesilmesinden korkan annelere, hem zayıflatacak, hem de süt artıracak önerilerimiz var.

Hamilelikte alınan kiloların verilebilmesi için ilk adım düzenli ve doğru emzirmektir. Çünkü emzirme sırasında bazal metabolizma hızı, normal dönemden daha fazladır.
 EMZİRİN
Sık emziren bir anne, günde en az 500 cc süt verir ve bu sayede yaklaşık 500 kilokalori enerji kaybeder. Ancak anneler, “Emziriyorum, sütüm artsın” diyerek aşırı beslenmek yerine, uygun miktarda ve doğru beslenmelidir.
Bu dönemde uygulanan sağlıklı bir beslenme programıyla hem kolay kilo verirsiniz, hem de sütünüzün kalitesi artar. Bu biçimde beslenerek 8-12 ay sonra tam formunuza kavuşursunuz.
 KALSİYUM ALIN
Günde 2-3 porsiyon süt ve süt ürünü tüketmelisiniz.Beslenmeniz  kalsiyumdan fakir olursa, kalsiyum sizin kemiğinizden alınıp süt üretimine katılır.Bu durum sizin ve bebeğinizin gelişimini olumsuz etkiler.
 SEBZE, MEYVE YİYİN
Her öğünde mutlaka sebze ve meyve tüketmeye çalışın.Pişirme şekli vitamin ve mineral içerikleri üzerinde etkilidir. Bu nedenle sebzeler önce yıkanıp sonra mümkün olduğu kadar büyük parçalar halinde pişirilmeli.
 PROTEİNLERE DİKKAT!
Enerjinin yüzde 15’i proteinlerden gelmelidir.Et, tavuk, balık, yumurta ve kurubaklagiller gibi... Ayrıca bu besinler B grubu vitaminleri, demir ve çinko açısından da zengindir.
 DEMİR EKSİLMESİN
Doğum sonrası, demir eksikliği sık görülür. Bu nedenle pekmez, yumurta sarısı gibi besinler günlük beslenme listesine eklenmelidir. Ayrıca bu gıdaları, C vitamini içeren besinlerle tüketirseniz demir emilimi artacaktır. Yiyeceklerle beraber alınan demirin vücutta kullanılmasını önemli ölçüde engelleyen çay tüketimini azaltın.
 FOLİK ASİTE DEVAM
Emzirme döneminde de tıpkı hamileliğinizde olduğu gibi folik asit yönünden zengin besinler tüketmelisiniz.Folik asit en fazla yapraklı yeşil sebzeler, karaciğer, böbrek, yumurta, kabuklu tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, baklagiller ve taze sıkılmış portakal suyunda bulunur.
 İYOT İHTİYACI DA ARTAR
Özellikle guatr vakalarının fazla görüldüğü bölgelerde, bebekte ve annede eksiklik olmaması için iyot gereksinimi mutlaka karşılanmalıdır.Emzirme döneminde iyotlu tuz kullanmak iyot ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır.Tuzu kapalı ve ışık almayan yerde saklayın.
 KOMPLEKS KARBONHİDRAT
Günlük enerjinin yüzde 55-60’ını karbonhidratlardan sağlamanız gerekir.Şeker gibi basit karbonhidrat yerine makarna, patates, tam buğday ekmeği gibi kompleks karbonhidratlar tercih edin.
 SIVI ALIMI SÜTÜNÜZÜ ETKİLER
Anne sütünün kalitesi annenin yediği gıdalardan direkt olarak etkilenmez ama sıvı gıdalarla ilişkisi vardır.Anne sütünün yüzde 80’den fazlası sudur. Bu nedenle günde en az 3 litre sıvı gıda almalısınız.

<p>Oyuncu kadrosuyla göz kamaştıran 'The French Dispatch' nihayet beyaz perdede...  Türkiye'de 'Fran

'Gazeteciliğe aşk mektubu' The French Dispatch

Bu yiyecekleri sakın buzdolabına koymayın!

Tokat'ta lise kütüphanesinde 2 el yazması Kur'an-ı Kerim bulundu

Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu 19 kilometreyi buldu