• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
16 Şubat 2013 Cumartesi

Diyet yapma, beslenme alışkanlığını değiştir

Geçen hafta beslenme hakkında ABD’de yapılan bazı bilimsel çalışmaları inceledim. Bunların arasından sizinle paylaşmak istediklerimi yazdım bu hafta. 

ABD’de diyet yapanların üçte ikisi kaybettikleri kilonun daha fazlasını geri alıyor. (California Üniversitesi)  
İnsanlar nasıl besleneceğini bilmiyor aslında. Beslenmeyi okul çağlarında öğrenmemiz lazım. Değişimden korkuyoruz; bu nedenle diyet yapmak kolayımıza geliyor. Aslında bir kazanç elde etmiyoruz çünkü nasıl beslenmemiz gerektiği bilmiyoruz. Artık ‘değişim’ için açlık duymamızın vakti gelmedi mi?
ABD’de bir kişinin günlük şeker tüketimi 22 çay kaşığı kadar. Bir çocuğun süt içerek 5 yılda tükettiği şeker miktarı, bir dolu el arabası kadar. 
Artık yemek değil, yemeğe benzer ürünler tüketiyoruz. Bu ürünler daha hoş kokulu ve daha güzel görünümlü, dolayısıyla daha çekici. Bu tüketim durumu beraberinde çok büyük bir endüstrinin yani kilo verme endüstrisinin doğmasına sebep oldu. Durum böyle olunca diyetle ilgili her gün yeni bilgiler ediniyoruz. Belki hangi besinde ne kadar antioksidan, ne kadar vitamin var biliyoruz ancak hangi besinden ne kadar yediğimizin veya yememiz gerektiğinin farkında değiliz. İnsanlar bilgilenebilir ancak bilinçlenme olmadan bu bilgilerin faydası olmayacaktır. 
ABD de kadınların üçte biri, Erkeklerin dörtte biri diyet yapıyor. ABD’de diyet ürünler ve kilo verdiren ürünler için yılda 60 milyar dolar harcanıyor. (Colorado Üniversitesi)  
Piyasada çok ürün, çok seçenek var ama çoğu faydasız hatta bazıları zararlı ürünler. Üreticiler daha fazla tüketmeniz için uğraşıyor. Reklamlarda ‘diyet ürün’ kullananların daha çekici, popüler olacağı vaat ediliyor ancak işin aslı bu ürünlerin fazla miktarlarda tüketilmesi durumunda içerdikleri tatlandırıcı veya koruyucu maddeler sebebiyle insan sağlığına zarar verebiliyorlar. Etiket okumayı, nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrenmemiz lazım.

DİYETLER FAYDASIZ!

Beslenmeyle ilgili istatistiklerin bize anlattığı; diyet yapmanın aslında uzun dönemde kilo problemimizi çözme konusunda çoğumuza pek bir faydasının olmadığıdır. Sağlıklı bir yaşam için kilo vermeyle ilgili yanlış inançlarımızı değiştirmemiz, ‘değişmemiz’ lazım. Hızlı kilo vermeye inanmayın, ancak sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı olarak kabul ettiğinizde kiloyla ilgili sorunlarınıza veda edersiniz… Aynadaki görüntünüz hoşunuza gider, içiniz rahat, keyifle yemek yersiniz… 
Beslenmeyi öğrenmek için vakit ayırmamızın gerekli olduğunu hemen her platformda dile getirip sonsuz bir inançla savunuyorum. Değişim o kadar da zor değil. Biraz cesaret ve bilinçlenmeyle sağlıklı bir dünyaya adım atabilirsiniz. Kendi sihrinizi kendiniz yaratacaksınız. Unutmayın! Sağlığınız sizin elinizde, başkasının değil, yediklerinizin farkına varın, beslenmeyi öğrenin, kendi beslenme programınızı yapın, bilinçli yiyin, besin çeşitliliğine önem verin, daha fazla hareket edin, uykunuza dikkat edin ve daha fazla gülümseyin…

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı