• $15,9408
  • €16,8638
  • 944.599
  • 2379.01
9 Ekim 2011 Pazar

Besin intolerans testi hakkında bilmeniz gereken her şey

Günümüzde zayıflama trendleri arasında genellikle uygun bütçesi olanlar arasında başvurulan bir yöntem intolerans testi... Peki bu testle ilgili ne kadar bilgiye sahipsiniz? Sizinle bildiklerimi paylaşacağım.

Son yıllarda bir besin intolerans testi furyasıdır gidiyor. Sayısız isimde besin intolerans testleri türedi. Bazılarınız bu testleri ticari isimleriyle biliyor. Danışanlarımdan bu konuyla ilgili çok soru geliyor. Eminim sizler de son zamanlarda gündemde olan bu testi ya yaptırmışsınız ya da yaptırsam mı acaba diye düşünüyorsunuzdur. Ben de bu hafta,  her yönüyle bu testi tartışalım istedim.  

"sebze.jpg"

GIDA İNTOLERANS TESTİ NEDİR?
Bağırsaklarınızda, gıdalara karşı yapılan G tipi globulinleri (IgG) sınıfı antikor miktarlarının ölçülmesidir. Vücudumuzda bağışıklık sorunu varsa IgG oluşturmaya başlar. Çölyak hastalığında Gluten'e ait IgG antikorlarına bakılır. Üstelik tek başına buna güvenilmez ve bağırsak mukozasının salgılayabileceği IgA sınıfı Gliadin antikorlarına da bakılır. Gluten'e olan aşırı duyarlılığa bağlı bu hastalığın tanısı için bu testle de yetinilmez, başka antikorlara da bakılır. Bu testler de pozitifse biyopsi yapılır ve patoloji raporuna göre karar verilir.

- İntolerans testi ne zaman yaptırılmalıdır?
Genellikle aşırı gaz, şişkinlik, kabızlık, migren ağrıları, ishal gibi durumları yaşayan insanlara öneriliyor. Ancak, bu sorunu her yaşayan insanda gıda intoleransı var denemez. Bu sorunları yaşayan kişinin bu testi yaptırmadan önce bir gastroenteroloğa görünmesi gerekir. Bazı tetkikleri yapılmalıdır. Daha sonra fizyolojik hiçbir sorunu yoksa kendi bedenini takip etmelidir. Kendi bedeniyle bağlantısı olan insanların kendilerine hangi besinin dokunup, hangi besinin dokunmayacağını bilir.
Bebekleri düşünün... Ek gıdalara nasıl başlanır? Her gün yeni bir besin denenir ve bebeğinizi gözlemlersiniz. Tepki vermiyorsa o besini verebileceğinizi bilirsiniz. Kendinizi de aynı şekilde gözlemleyin. Soğan yediğimde ne oluyor? Brokoli yediğimde ne oluyor?
Bunlara rağmen sorunlarınızı yine de çözemiyorsanız testi yaptırıp kontrol edebilirsiniz. 

- Kilo almamın veya veremememin nedeni gıdalara alerjim olabilir mi?
Doğrudan bir etkisi olamaz. Ancak dolaylı olarak bazı gıdalara alerjiniz varsa vücudunuzda devamlı ödem, kabızlık, şişkinlik yaşıyorsanız tartıda net ağırlığınızı göremediğiniz için ya kilo verememiş ya da kilo almış olarak görebilirsiniz.
Sadece, size dokunan gıdaları keserek kilo verilemez. Bununla birlikte mutlaka yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenmelisiniz. 

- Besin intolerans testi nasıl yapılıyor?
Besin intolerans testi için sizden bir kan örneği alınıyor ve bu kan örnekleri kendi laboratuarlarında (genellikle yurtdışında) test ediliyor.

- Kaç besin bakılıyor?
100 besinden 300 besine kadar duyarlılığınıza bakılıyor.

- Alerjim olan besinleri ne kadar süre yememeliyim?
Duyarlılığınız olan besinleri, alerji seviyenize göre 2 ay, 4 ay, 8 ay veya        1 yıl yememeniz öneriliyor. Daha sonra yavaş yavaş besinleri az miktarlarda tüketmeye başlıyorsunuz.
Benim gıda intolerans testleriyle ilgili genel fikrim, bu testlerin gelişmesi için biraz daha zamana ihtiyaç olduğu. Mucize gibi görüp herkesin yaptırmaması gerektiğini düşünüyorum. Daha temkinli yaklaşmalıyız. Bu testleri danışanlarıma uyguladığımda bazı sorunlarla karşılaştığım için açıkcası güvenim sarsıldı. Beni bu testlerle ilgili düşündüren konular ise şöyle;
Testler genellikle başka ülkelerde yapılıyor. Ve referans olarak alınan insanlar, Türkler değiller. Dolayısıyla bir İngiliz'in bağırsak florasıyla bizim floramız aynı değildir.
Değerlendirilen besinler arasında bizim ülkemizde hiç olmayan, hiç tüketmediğimiz besinler var. Bize uygun olarak revize edilmeli. Ayrıca, yaptırdığım birkaç danışanımda testi yaptırmadan önce ne yedilerse ona karşı alerjisi olduğu çıktı. Ya da en çok hangi besini tüketiyorlarsa.
İki ayrı firmaya kan örneklerini yolladım. İlk firmada genellikle insanların buğday ve mayaya alerjisi çıkarken, ikinci firmada bireylerin ağırlıklı olarak süt proteinine alerjisi çıktı.
Testin daha sonra kesinlikle tekrarlanması gerekiyor. Alerjik olduğunuz besinleri, önerilen süre tüketmedikten sonra seviyesinin ne olduğuna bakılarak tekrar başlanmalıdır. Maliyetleri çok yüksek testler oldukları için tekrarları yapılamıyor.
Bazı testlerin sonuçlarında alerjiniz çıkan besine kaç seviyesinde alerjiniz olduğu belirtilmiyor. Diyelim ki hem elmaya, hem yumurtaya kırmızı seviyesinde alerjiniz var deniyor. Ama belki elmaya 50, yumurtaya 100 seviyesinde alerjiniz var.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, AKŞAM TV'de Bir Dizi Sohbet programının canlı yayınına konuk oldu. Payitaht Ab

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Erzurum'da mayısta beyaz örtüyle kaplandı

Hayvanların gazabına uğrayan insanların zor anları

Arşivden çıkan tarihi Türkiye fotoğrafları! İlk kez göreceksiniz