• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
1 Ocak 2012 Pazar

2012'de beslenmeyle ilgili almanız gereken 10 karar

Bugün yeni yılın ilk günü. Her senenin başında, yeni yılda yapacaklarımızla ilgili kararlar alırız. Bu yıl, aldığınız kararlara beslenmeyle ilgili maddeler eklemeyi unutmayın!

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını hayatımıza adapte etmek, fiziksel aktivitemizi artırmak için hep plan yapar ve bu planları hep erteleriz. İşte önünüzde yeni bir başlangıç yapmak için önemli bir fırsat var: Yeni yıl! Sağlıklı beslenme tüyolarıyla sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilir ve formunuza kavuşmaya başlayabilirsiniz. Bu sene aldığınız kararları lütfen bir yere not edin ve 2012'nin sonunda gerçekleştirdiğiniz kararlarınıza bakın. Önümüzde koskocaman 365 gün var, yapmak istediklerinize ulaşmak için. Herkese sağlıklı, mutlu ve kararlı bir yıl diliyorum...
1 Geçici diyet uygulamalarına son verin
Dönemsel olarak yaptığınız diyetlerin size hiçbir faydası yok; tersine zararı var. Bunu unutmayın ve beslenme konusunda kendinize şu sözü verin: Hayatım boyunca sürdürebileceğim doğru beslenme alışkanlıkları edinmeliyim! Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin temelinin, doğru bir beslenme planını hayat tarzınızın bir parçası yapmak olduğunu bilin. Kilo problemi yaşıyorsanız bir farklılık yapın ve bir beslenme uzmanından yardım alın.
2Sağlıksız 'abur cubur'la vedalaşın
Kendinize uygun sağlıklı atıştırmalıklar bulun. Yağlı cips yerine tarhana cipsi, tatlı yerine kuru meyve, hurma yiyebilirsiniz. Patlamış mısırı yağsız yemeyi seçebilirsiniz.
3 Yüksek kalorili içecekleri hayatınızdan çıkarın
Kahve keyfini pek çok kişi sever ama bu yıl keyfinizle birlikte sağlığınızı da düşünmeye başlayabilirsiniz. Örneğin yüksek kalorili kremalı ve şekerli bir kahve yerine, sevdiğiniz kahveyi kremasız ve şekersiz içmeyi deneyebilirsiniz. Asitli ve şeker oranı yüksek içecekler yerine su ve maden suyu içmeyi tercih edebilirsiniz.
4 Uykuya hak ettiği değeri verin
Uyku sağlıklı bir yaşamın temelidir. Yeni yılda uyku saatinize, ortamınıza, kalitenize önem verin. Uyku kaynaklı problemler birçok ciddi rahatsızlığın yanı sıra konsantrasyon bozukluğu, iştah problemleri, kronik yorgunluk gibi rahatsızlıklara neden olabilir.
5 Fiziksel aktiviteyi hayatınıza katın
Günlük 10 bin adım atmayı hedefleyin. Her gün yapacağınız 30 dakikalık orta tempolu yürüyüşler adım sayınızı artırmanıza yardımcı olacak, aynı zamanda obezite ve kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltacaktır. Güne yürüyerek başladıktan sonra yapacağınız her işte kendinize bir hareket alanı yaratmanız çok önemli. Televizyon izlerken kol egzersizlerini yapabilir veya telefonla konuşurken evin içinde yürüyüş yapabilirsiniz.
6 Yağ miktarını  azaltın
Hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle aldığınız yağ miktarını azaltabilirsiniz. Hazır yiyeceklerden uzak durmak, et yemeklerini pişirirken yağ ilave etmemek hayatınız için ufak ama yağ tüketiminizi azaltmak adına büyük değişimlerdir.
7 Besin çeşitliliğinizi arttırın
Tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli tüketmeye özen gösterin. Bu tarz bir beslenme vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besin öğelerini tam olarak almanıza yardımcı olacaktır.
8 Rafine karbonhidratlardan uzaklaşın
Rafine edilmiş karbonhidratlardan, özellikle beyaz ekmekten uzaklaşarak, tam tahıllı ekmeklere yönelmeye çalışın.
9 Sıvı tüketiminizi  arttırın
Günde 2 litre (12 su bardağı) su tüketmeye çalışın.
10 Tuz tüketiminizi azaltın
Normal bir bireyin günlük alması gereken tuz miktarı       6 gramdır. Ancak Türkiye'de günlük tüketim miktarı              18 gram olarak tespit edilmiştir. Yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği gibi hastalıklardan korunmak için tuz tüketiminizi azaltın.

Yeni yılın ilk günü nasıl beslenmeli?
Bir gece öncesinde yorulan karaciğer ve sindirim sistemimizi düzeltmek için yılın ilk günü şunlara dikkat etmeliyiz:
l Bol bol su tüketin.
l Mutlaka 30-40 dakika arasında yürüyüş yapın.
l Bitki çayı tercih edin.
l Meyve suyu yerine bir-iki porsiyon meyve tercih edin.
l Öğle yemeğinde hafif yemeğe özen gösterin.
l Bir gece öncesinden kalan yemekleri bir an önce tüketmek endişesiyle bitirmeye çalışmayın.
l Akşam yemeğinde zeytinyağlı sebze tüketmeye özen gösterin.
l Bir gün önce yorulan bedeninizi dinlendirin.
l Erken yatın.

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı