• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
26 Şubat 2011 Cumartesi

Ve karşınızda 'pet izdivaç'...

Martın eşiğinde durduğumuz şu nazik günlerde hayat kurtaracak bir hizmetten söz edeceğim. Evcil hayvan sahiplerinin en büyük sıkıntılarından biri 'çiftleştirme' konusu malum. Tanıdık tanımadık herkesten medet umulur, sokak sokak, park park gezilip yardım istenir bu uğurda. Kuyruklu dostunuz aşk aşk diye acıklı şarkılar söyleyerek her dört ayaklının peşinde pervane olurken uygun eş seçmek, aileyi razı etmek tamamıyla size düşer. Çünkü kediyi-köpeği serbest bırakırsan ya sokaktakine varır ya da kendine en benzemeyene. Doğrusu ise doğacak yavruların garip gureba olmasını önlemek, saf ırkın devamını sağlamak olduğundan, mutlu sona ulaşmak deveye hendek atlatmaktan zordur genellikle.

OTOMATİK EŞ HABERCİSİ
Güzel habere gelince... İzdivaç programlarından ilham alan başlık doğru! Çünkü www.mihav.com adlı internet sitesi çok hayırlı işlere vesile olmaya başlamış. Evcil hayvanlarına (kedi, köpek hatta kuş) münasip bir eş arayanların adrese üye olup 'pet ekleme' sayfasında en şahanesinden bir profil oluşturması yetiyor. Sisteme dahil olduğunuz an devreye giren 'Otomatik Eş Habercisi' derhal sizin ufaklık için çalışmaya başlıyor. Kriterlerinize en uygun eş adayını bulup haber veriyor. Sonrasında siz dünürler karşılıklı değerlendiriyor ve bilgi veriyorsunuz. Değerlendirmede üç seçenek var: Bu iş olur - Şimdilik olmaz - Kesinlikle olmaz

Keşke televizyon projesi olarak da hayata geçse 'Pet İzdivaç'. İnsan eşleştirme programlarından çok daha masum, yaratıcı ve eğlenceli atraksiyonlar izlemek yanında hem hayvan sevgisinin artmasına hem de tülüş dostlarımızın doğaları hakkında bilinçlenmeye yarar. Keşke.

Dijital gevezeler
Çağın salgınlarından biri kesinlikle dijital kendini bilmezlik. Hemen herkes bir şekilde maruz kalıyor ve kesinlikle çok rahatsız edici. Kimi hayal dünyası geniş insanlar, 'e-mail' denen posta sistemini bizzat kendi uzuvları gibi algılayıp kullanıyorlar mesela. Görüşme yok. Diyalog yok (kimi zaman tanışma bile yok). Fakat onlar durmuyor ve en pasif iletişim biçimi olduğundan e-mail'inize dadanıyor. Muhatap olmamanız, diyalog kurmamanız ise fark etmiyor. E-posta adresinizi biliyor olmanın verdiği ölçüsüz samimiyet dürtüsüyle (!) bitmek tükenmek bilmeyen monologlara girişiyorlar. Daha da vahimi yüzünüze karşı asla olamayacakları kadar densiz olabiliyorlar. Cevap alamadıkça da hırçınlaşıp küstahlaşıyorlar.
İletişim kanallarındaki bu çeşit tek taraflı ısrarın tacizden farkı yok esasen. Ve insanın mantığı asıl şunu almıyor: Gerçekten ama gerçekten bilincinde değiller mi çöp kutusuna yollandıklarının?

Hafta sonu ödevi
- Siyah Kuğu'ya koş.  
- Ya Sonra'yı izle ve Deniz Çakır'ın saçları fragmandaki kadar dikkat dağıtıcı mı emin ol.
- Murat Renay'ın 'Söylenmeyen'ini oku.
- Timuçin Esen'in sesi-müziği de kendisi kadar güzelmiş diye düşün dinle dur.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak