• $15,9656
  • €16,8063
  • 931.972
  • 2393.61
5 Kasım 2011 Cumartesi

Türkiye'nin çocukları ve bugün ne giysem anneleri

Bayramları 'bayram' gibi yaşamanın gözden düştüğü büyük şehirlerde yetişen çocukların artık bayram hediyeleri ve harçlıklarıyla mutlu olmadıklarını hatta 'bayram sevinci' denen şeyi hiç yaşamadıklarını söylüyor uzmanlar. Anne-babaları neyle mutlu oluyor ki, çocukları bayramla mutlu olsun sayın uzman? Hangi gelir grubundan olursa olsun her an her köşede, annesinin almadığı bir şey için avazı çıktığı kadar ağlayıp cinnet getiren çocuklar görüyorum. Hele mağazalarda kabin perdelerine asılıp, 'Ben ne zaman bişeyler deniyceaammm!?' diye tepinen 8-10 yaşlarında kız çocukları görüyor muyum... Acımakla ağzına ağzına vurmak arası duygular besliyorum yemin ederim. 'Şiddet' eğilimimden dolayı beni ayıplamak yerine düşünmenizi öneriyorum şimdi: Sorun o çocuklarda mı? Yoksa annelerinde mi? Mutluluğu alışverişte arayıp bulmaya ant içirilen nesil büyüyüp de ebeveyn olunca olanlar oldu maalesef. Bayramla ilgili en büyük emeli 'bayram kredisi' olan bir neslin çocukları bunlar. Son model dijital oyunlara 'bağımlı' çocuğunu hayran hayran izleyip 'Çoook zekiii' diye böbürlenen neslin. '4 yaşında veledin elinde ne iş var iki bin liralık oyuncağın?' kafasındayım ben. Tutuculuksa tutuculuk. Bankaların kredi kartlarını renklerinden tanıdığı için yere göğe sığdırılamayan çocuklar var etrafta! Kemalettin Tuğcu ruhunu çağıralım demiyorum tamam ama her şeyin de bir 'şeyi' var. Çocuk ve tüketim ilişkisini biraz daha hassas yönetmek gerekmiyor mu? Her istediğini ala ala, vere vere ne yaptığınızın farkında mısınız çocuklarınıza? Çikletten bile 'özgüvenin' çıktığı bu devirde kimsenin işi kolay değil gerçi... İyi bayramlar, mümkün mertebe.

Çocuk Vakfı'ndan bayramı sevdiren kampanya
Çocuk Vakfı'nın düzenlediği 'Van'da Bir Kardeşim Var Kampanyası'na el vermenin tam sırası. Başkan Mustafa Ruhi Şirin net aktarmış durumu; 'Erciş'te 3'ü engelli olmak üzere, 154 çocuğumuz öksüz ve yetim kaldı. Çadırlara yerleştirilen 3000 çocuk yanında, depremden etkilenen 21 bin Ercişli çocuğa bayram armağanları göndereceğiz. Özellikle Türkiye'nin bütün çocuklarına seslenmek istiyoruz: Kurban Bayramı harçlıklarınızla ve kumbaralarınızda biriktirdiklerinizle satın alacağınız armağanlarınızı göndermelisiniz kardeşlerinize. Telefonlarınızı yazmayı da unutmayın. Armağanlarınızın ulaştığı kardeşleriniz sizi arayabilir bayramda. Van'da Bir Kardeşim Var Kampanyası, yalnızca bayramla sınırlı değil. Depremden etkilenen kardeşlerimiz evlerine dönünceye kadar yanlarında olmalıyız. Unutmayın, acıları yalnızca paylaşmakla ve kardeşlikle azaltabiliriz...'

İHTİYAÇ LİSTESİ
SHÇEK Van İl Müdürlüğü'nün tespit ettiği ihtiyaç listesi şöyle:
- İç çamaşırı, çorap, kazak, gömlek, eldiven, pantolon, mont
- Çizme-bot
- Oyuncak, kreş malzemesi ve oyun çadırı
- Bebek, çocuk, doğum yapmış anne ve hamileler ile engelli ve yaşlılar için uyku tulumu
- Okulöncesi, 7-12 yaş grubuna yönelik çocuk, 13-18 yaş grubu için ilkgençlik edebiyatı kitapları
- Pilli fener

YARDIMLAR NEREYE GÖNDERİLECEK?
Bayram hediyeleri ve yardım paketleri doğrudan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Van İl Müdürlüğü ve Erciş Sosyal Hizmetler Rehberlik Merkezi adresine gönderilmeli. Herkes dilediği kargo veya PTT aracılığıyla armağan paketini gönderebilir. Okulların göndereceği toplu armağan kolileri için de aynı yol izlenmeli. Bu nedenle de, yardım paketlerinin Çocuk Vakfı'na gönderilmesine ya da bağış yapılmasına gerek yoktur. Vakfın ve Başkan'ın talepleri bunlar, bilginize.

Cımbız
BİENAL'DE SON İKİ HAFTA:
Yıldız Hanım'ın (1932 - 1995) kısa sayılabilecek bir zaman diliminde, 1950 - 1962 arasında çektiği fotoğraflardan kopmak güç oldu. Net, direkt, sade, güçlü fotoğraflar. Özdemir Asaf'ın eşiydi Yıldız Moran Arun. Bir tarihte 'Şairane olan her şey fotoğrafın konusudur' demiş. (Kanat Atkaya'nın, 13 Kasım'a kadar ziyarete açık olan 12. İstanbul Bienali turunu anlattığı 'Bekle beni Bienal' başlıklı yazısından.)

Home Tweet Home: Yakalanan lüfer yavrusu çinakopları balıkçılar yakalamış olamaz, onlar kendi rızalarıyla (!) ağlara atlamışlardır. (mehmettez)

Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. <span style='font-size: 1.6rem;'>Eray Güç

isveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği…

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister