• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
23 Haziran 2011 Perşembe

Tüketim kültürüne mixolojik bakış

Mixology', ABD ve Avrupa barlarında doğan ve artık bizde de eğitimleri verilen, 'karıştırma' geleneğinden ilham alan likit bir tasarım sanatı esasen. 80'ler dünyasında Tom Cruise'un önderliğinde tavan yapan 'kokteyl' konseptinin şimdiki zaman uyarlaması da diyebiliriz. Mixoloji artistleri, çılgın bar şovları icra ediyor; aromaları ve renkleri hatta asitleri karıştırarak yeni nesil hazlar üretiyor şimdilerde. Önce gözleri, sonra damak yoluyla zihinleri renklendiriyor, toplamda ise hayatı şenlendiriyorlar. Öte yandan da 'mixoloji' adı, sadece bu sanatın tekelinde anılamayacak kadar da geniş bir kavram bana göre. Hatta şimdiki zamanın adı henüz konmayan felsefesi bile diyebiliriz. Anlatmaya çalışayım:

GOOGLE BİZİ DİSCO'YA GÖTÜR
İçinde '80'ler, Tom Cruise, kokteyl' geçen bir anlatım, şundan bir on yıl önce 'loser' - kaybeden etiketini yiyebilirdi kolayca. Ama işte etkisine girdiğimiz mixoloji ruhu gereği bugünün tüketim dünyasında kem gözle bakılmaktan muaf oldu bu kategori (diğer kategori için bkz. kült). Cümle popüler kültür ehlinin en sevdiği bilmece-bildirmece-dil üstünde kaydırmaca haline geldi 'göndermeler'. Zamanda yolculuk ütopyası İnternet'le gerçek oldu en nihayet. Çılgın bir eşzamanlılık potasında harmanlanıyor tüm külliyatlar. Kültürler arası alışveriş, sentez, globalleşme derken sosyal medya sayesinde gelinen noktada her şey mix (bir arada). Her şey ortaya karışık.

MESAFE BİRİMİ OLARAK 'TIK'
İçini kemirip duran plağı bulmak için ayaklarına kara sular inmiyor artık kimselerin. Kantin tostuna anca yeten harçlıklarını biriktirmesi gerekmiyor, yatağa birlikte girmezse eksik hissedeceği çizgi roman için. Kar soğuk demeden yayınevi yokuşu tırmanmak zorunda değil hasretle beklediği kitap çıktı mı diye sormak için. Kasap kedileri gibi videocu vitrini önünde nöbet tutması gerekmiyor istediği film gelene kadar. Napster'da çocukluğundan hatırladığın bir şarkının server'a düşmesini beklerken sabahlamak bile oldies-goldies bir anı oldu. En yeniler, en iyiler, en unutulmazlar, en absürtler, türünün en bir tek örnekleri yağıyor da yağıyor dijital atmosferden 7x24.

KÜLTLER BİLE ELLERİN OLDU
Ortaya karışık paylaşılıp elden ele geziyor dokunmaya kıyılamayanlar, keza el yakanlar. Bir zamanlar ulaşana kadar uğruna ne fedakarlıklar yapılan, bin bir zahmet ulaşılınca da bayramlık kırmızı pabuçlar gibi yastık altı edilen kültürel servet sudan ucuz artık. Adına 'kült' denilen karasevda tarihe karıştı. Üstüne 'ahaha' ünlemini yiyen tüm kültler popüler oldu. Henüz üç yaşındaki kardeşinden bile kıskandığın platonik aşkını tüm sınıfın öğrenip tefe koyması kadar zor bir durum aslında bu. Ama mukadderat. 'Share' tuşuna basıp, ilk aşkımızı şişman karısının/kocasının kolunda iki çocuğuyla görmek kadar acı verse de kimi zaman göze almak zorundayız. Öyle ya da böyle hepimiz aynı gemideyiz. Paylaşmazsak ölüveririz alimallah. Kim derdi ki gün gelecek paylaşmak, 'tüketim'in göbek adı olacak...

HER ŞEY 'PAYLAŞMAK' İÇİN
Modern dünyadaki her icra alanı 'tüketim' ana başlığının alt maddeleri arasında artık: Sanat, edebiyat, tarih, sinema, müzik, tiyatro, siyaset, TV, alışveriş, moda, yeme içme vs. Eskinin o kafa yoran sorusu çoktan tahtalıköyü boyladı: 'Sanat sanat için mi, sanat toplum için mi?'... Her şey paylaşmak için mirim. Bir güzel paylaşıp, yutup, yalanmak için artık her şey. Google üzerinden ortak hafızamıza mal olduğuna göre her şey, 'bilgi' ve 'merak' da eski anlamlarını yitirdi. Google hazretleri kadar bilgili, bir o kadar meraklıyız topluca. Kadifeyle ipeği, dantelle pazeni bir arada giymeyi serbest bırakan tasarım dünyası yeni zaman felsefesinin de önsözünü yazmış bulundu anlayacağınız: 'Karıştır-yakıştır'. Yani 'mixoloji'. Yeni trend her alanda bu artık. Usturuplu, incelikli yapıldığında 'tarz'... Kaba saba yağmacı ruh mantığıyla yapıldığında ise apartma, çalma-çırpma diyoruz kendisine. Kokteyl festivalinden söz edecektim daha ama öbür yazıya kaldı...

<p>10. Uluslararası Fetih Kupası kapsamında Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz N

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz Nihat Türkmenoğlu ile hedeflerini konuştuk

Tunceli'de teröristlerin kullandığı depo ve sığınak imha edildi! Özel eğitimli köpekler tespit etti

Hurdalıktan aldığı aracın son hali herkesi şaşırttı! İşte kare kare o değişim

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor