• $7,3619
  • €8,9081
  • 410.83
  • 1528.82
02 Nisan 2011 Cumartesi

Siyaset yerine börek muhalefet yerine mama

Liderleri 'kadın halleriyle' gösteren internet reklamları çok başarılı. Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli'ye YA KADIN OLSAYDINIZ? diye soran bu ilanlarda canlandırılan kompozisyonlar son derece manidar:  
- Tayyip Bey: 'Misafir ağırlayacaktın. Siyaset yerine börek yapacaktın.' 
- Kemal Bey: 'Çocuk bakacaktın. Muhalefet yerine mama yapacaktın.'
- Devlet Bey: 'Örgü örecektin. Meclis'i rüyanda görecektin.'
KA-DER (Kadın Adayları Destekleme ve Eğitim Derneği)'nin önümüzdeki genel seçimler için koyduğu cesur hedef: '13 Haziran 2011 sabahı Meclis'te 275 KADIN milletvekili'... Birçok etkili kadın gönüllünün destek verdiği kampanyanın reklamları tüm medya organlarında sürüyor. Liderlere ne düşündürüyor bu hedef bilmiyorum. Ama artık 'yaşam tarzınız namusumuzdur' ya da '3 çocuk isterim' gibi erkek söylemlerinden vazgeçip listelerdeki kadın adayların sayısını artırmaya çalışmalılar. Çünkü Türkiye, namus bekçileri değil kadın vekiller istiyor.

"systyzr.jpg"

Karakter Sizsiniz
Bİr Ankara motorcusu Orhan K. facebook'ta şöyle yazdı geçen gün: 'Modacı bir dostum güncel bilgi aktardı. Bu yazın modası deri yelekler, kısa kollu deri ceketler, zincirler, zımbalar, çiviler gibi motorcu karakteri taşıyacakmış. Karaktersiz motorcu olma ağırlığı çöktü üstüme an itibarıyla'. Ve parlak bir öneride bulunmuş hemen ardından: 'Karakter Sizsiniz diye bir motorcu yarışması yapılmalı acilen!' Ben sevdim bu fikri, siz ne dersiniz? Bir gün herkes 15 dakikalığına Acun'a çıkacak nasıl olsa. Direnmenin alemi yok!? (Orhan'ın Ankara'yla alakası hakkında da bir fikrim yok bu arada. Soyadını kısaltınca Windows otomatik olarak ekledi).

İthal öğretmen açılımı
'Angus açılımı'ndan sonra ithal öğretmen açılımı var gündemde. İngilizce engelli orta öğretim sistemimiz Bakanlığı harekete geçirdi. Ancak ne yazık ki 'balık tutmayı öğrenmek' yerine 'balık' ithal etmekte buldular çözümü. Eli kulağındaki seçimler yüzünden fazla vakit yok tabii. Oysa bu kurnaz, göz boyamacı yöntemlerden hayır gelmeyeceğinin farkındayız hepimiz. Yabancı dil öğrenmede onlarca yeni nesil disiplin türemişken, kim neye göre seçecek mesela bu öğretmenleri? Atama bekleye bekleye saçları ağaran yerli öğretmen ordusu ne olacak ayrıca? Mundar ettiler milleti.

ÖĞRETMEN DEĞİL SİSTEM İTHAL ET
Madem ithal edeceksin, sistem ithal et. 'Yabancı' öğretmen değil öğretmen koçları getir. Lisan sayısı kadar öğretmen koçu ata her okula. At o işe yaramayan müfredatı. Yeni baştan eğit öğretmenleri. Koçlarıyla çalışan öğretmenler sınıflarına girip aktarabilirler pekala öğrendikleri sistemi. Önce çalışır, sonra öğretirler... Koçlar öğretmeni takip eder, denetler, puanlar. Çocukların mağdur olmaması için gerekli müdahaleleri yapar. Sıkı bir çalışmayla muhakkak aşılır problem. Ama yok. Yumurta kapıya geldi ya. Gümrükten mal kaçırır gibi reform yapılıyor. Bunun bir adım sonrası, İngilizce bilen vatandaş ithal etmek... Why not!?

<p>'Yıl 1908... Osmanlı topraklarında ikinci Meşrutiyet ilan edilmişti ve Meclis'i Mebusan o günkü a

Bunlar kimin milletvekili?

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik