• $7,3711
  • €8,9682
  • 443.108
  • 1551.57
12 Temmuz 2012 Perşembe

Sezaryen oranı (kafamıza) düştü

Evet sezaryen oranları büyük bir hızla artıyordu ve bu konuda bir şeyler yapılmalıydı. Anne adaylarının farkındalığı ve normal doğuma özendirici politikalar geliştirilmeliydi. Fakat ola ola ne oldu? Alelacele geçirilen yeni bir yasal düzenlemeyle, annenin doğum yöntemi hakkındaki tercih hakkı tamamen elinden alındı. Anne istemine uygun sezaryen yapacak olan tek mercii olan hekimin ensesine ise ceza kılıcı dayandı. 
BU YASA, ÖNCE KADINA CEZA
Tıbbi zorunluluk olmaksızın sadece anne ve hekim isteği ile sezaryen yapılmasını önlemek ve tüm sorumluluğu doğumu yaptıran hekime yüklemek demek; 'kadını istemediği/hazır olmadığı bir şekilde doğum yapmaya mecbur etmek' demek. Ne ciddiyetli bir ön çalışma, ne gerekli ekip-ekipman koşullarının hazırlığı, ne sağlıklı bir tartışma ortamı, ne de hekimlerin görüşlerini değerlendirmek... Ki sunulduğu halde değerlendirilmeyen o çalışmalarda şu çok önemli konu da var: 'SGK'nın özel hastanelerden hizmet satın alması süreci ile sezaryen oranları arasındaki ilişki değerlendirilmelidir. Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın başladığı 2002 yılında % 21 olan sezaryen oranlarının 2012 yılında neden % 48'lere çıktığı iyi sorgulanmalıdır.' (Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği - TJOB)
HÜKÜMETİN OYU HÜKÜMETİN KARARI
Sen, ben, bizim oğlan oturup yaptılar sezaryen düzenlemesini de. Bundan sonra evde son ana kadar doğum sancısı bekleyecek, sonra da hamileliğinizi takip eden o güvendiğiniz doktor denetiminde değil, yetişebildiğiniz ilk yerde doğuracaksınız, eğer kadınsanız. Çünkü hükümet öyle uygun gördü. Yolda, trafikte, takside doğumların artacağını söylemek için medyum olmaya gerek yok ayrıca. Ceza korkusuyla sezaryen müdahalesine geç kalınıp kaybedilecek anne ve bebekler de cabası. Ne o, hükümet sezaryen oranlarını düşürmeye karar verdi. Billuriye dükkanındaki fil yapmaz bunu. Kendi doğum yöntemini bile seçemeyen insanların hangi hak ve özgürlüğünden söz edebiliriz ki bu ülkede? İnsan onuruna saygılı bir yönetim özlemimiz her geçen gün artar oldu. Yasaklar, cezalar ve orman kanunları ülkesi olduk çıktık hepten.
İŞİN ÖZÜ VE İYİ NİYET
Yasaklar ve cezalardan önce konunun özünü kavramak gerek, sayın hükümet. Bkz. burada hazır kavranmışı var: 'Normal (vajinal) doğum, anne-bebek arasındaki bağı güçlendiren bir yoldur. Doğum kanalına giren bebeğin dünyaya gelmek için, annenin de yavruyu dünyaya getirmek için verdiği o eşsiz mücadele esnasında üretilen hormonlar, anne - bebek arasındaki ilişkiyi güçlendiren muazzam bir macera. Ve doğumu başarmak, yine hem anne hem de bebek için büyük bir zaferdir.' Türkiye'de 'suda normal doğum' yöntemini başarıyla uygulayan kadın-doğum uzmanlarından Op. Dr. Altuğ Semiz, beş yıl kadar önce Cosmopolis'te söylemişti bunları. 'Böyle bir dünyaya çocuk getirmek' temalı o bölümde hem doğum yöntemlerini sorgulamış, hem de artan sezaryen oranlarına dikkat çekmiştik. Programı izleyen ve konuyla ilgilenen herkesin aklında kaldı bu çarpıcı görüşler. Bu bilgilerin yayılmasına çalışmak emek ve iyi niyet ister. Topluma sevgi ve saygı olsaydı, işe buradan başlanırdı... Ehil ellerden çıkmış bir tv spotu bile çok şey ifade ederdi (maksat bağcıyı dövmek değil de, 'oranları' düşürmek olsaydı tabii eğer).

Kedi aşkına!
Vahşi patiler peşinde 60'tan fazla ülke gezen, büyük ve muazzam kedileri fotoğraflamak için 20 yılını veren vahşi yaşam fotoğrafçısı Süha Derbent, Nur Yoldaş ve Nadide Sultan bu gece Bazıları Sıcak Sever'e konuk oluyor. Tatil kültürüne yepyeni bir anlayış getiren 'fotoğraf tatili' konsepti hakkında herşey, kediler ve de özlediğimiz şarkılar bu gece 23:30'da SkyTürk 360'ta...

Hope Tweet Hope: 'Sıcak vurdu tavana, sanki bura Havana!' (@YiitK) 

<p>Iraklı yetkililer intihar saldırılarının art arda gerçekleştiğini ve saldırganların Tayaran Meyda

'Bağdat'taki saldırıda DEAŞ ihtimali güçlü'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İzmir'de depremin ardından acil yıkılan 71 binada inşaat çalışmaları başladı

Rusya'dan görenlerin aklını başından alan kareler