• $16,347
  • €17,6117
  • 974.352
  • 2450.84
18 Haziran 2013 Salı

Sen artık sen değil “yeni” medyasın

Gezi direnişinin “günah keçisi” ilan edilen twitter, günümüzün en seksi medyası. Sansürsüz gerçek orada, cesur iletişim orada, yenilikler-keşifler orada, paylaşım-yardımlaşma-dayanışma-mizah orada, ortak/insani değerlerin, hobilerin, hayallerin izinde kocaman bir aile olma bilinci-bağlılığı orada. Dezenformasyon batağı yok mu? Tonla! Sırf cahil tatminlerle ya da kötülük/yalan/fitne yayma karşılığı menfaatlerle beslenenler dolu... Tüm bu curcunadan korunmak, tahriklere kapılmadan sağduyuyu muhafaza etmek, gerçeğin izini sürmek hiç kolay iş değil. Özellikle bu kriz günlerinde. Ancak imkânsız hiç değil! Uyanık olmak gerek:

1) Provokatörlere geçit verme.
2) Kaynağını bilmediğin bilgi/foto/video paylaşma.
3) Nefret söyleminden uzak dur.
4) Tahriklere uyma, muhatap olma, gaza gelme.
5) Sadece Spam’le.
Tıpkı bisiklet kullanmak gibi sosyal medyayı kullanmak da bir deneyim işi. Ancak... “Ha haa, ellerimi bırakabiliyorum” dediğin an tepe taklak olman da an meselesi. Sakın unutma! Elini frenden, gözünü yoldan ayırma. Temel kurallara uyduğun, iletişim normlarına sahip çıktığın ve çevresel faktörlere ilkeli refleksler geliştirdiğin kadar güvendesin. Bunu hiç unutma. Her tweet’inden, her RT’nden, her mention’ından sorumlusun. Bunu da hiç unutma. Sen orada yalnızca sen değil “medyasın”. Yeni, şeffaf ve bireysel medya. İster 3 takipçin olsun ister 3 milyon, fark etmez. Yayın demek “sorumluluk” demek. Üstlenebileceğinden fazla sorumluluk altına sakın girme. Arkasında duramayacağın sözleri sakın söyleme. Vicdanlı, akıllı, objektif ve eser miktarda eğlenceli ol. Yayıncılığın temel kuralları bunlar. Ve şu yukarıdaki 5 maddeyi hiç unutma. Bunlara uyduğun sürece sosyal medya gerçek bir özgürlük alanı. Duyur sesini duyurabildiğin kadar. Ama kendine bir iyilik yap ve sakın kimseye maşa olma. Açık ve özgür düşün. Unutma ki, kalabalıklar içinde olduğun kadar da tekbaşınasın. Profil foto’n ne söylerse söylesin, aynadaki gerçeği değiştirmez. Sosyal medyaya ve internet’e yapışan “sanal dünya” tabiri çoktan tedavülden kalktı. Sosyal medya, gerçeğin kendisi artık. Ve gerçekler, cesur insanlar içindir. Paralı askerler, çıkarcı militanlar ne kadar azılı olursa olsun bir spam’lik ömürleri var. Akıllı, vicdanlı ol, özgürlüğüne sahip çık.

AK Parti’nin sosyal medya atağı
İktidara adanmış gazeteleri okumayan-televizyonları izlemeyen özgür iradeli, donanımlı gençliğin varlığını ilk kez Gezi Parkı sayesinde fark eden Başbakan, sosyal medyanın tez fethine karar verdi. Geleneksel yanlı medyanın twitter’da pompaladığı dezenformasyon dört koldan devam ederken şimdi de partici gençlik sürüldü göreve. AK Parti Ar-Ge Başkanı Süleyman Soylu’ya göre, partinin sosyal medya atağının Gezi olaylarına denk gelmesi tamamen tesadüf (!) Penguenler şahidim olsun ki inanıyorum. Büyük sorun şu ki; “kullanıcı” olmak ile “kullanmak” arasındaki derin farkı öğrenme fırsatı verilmeyen bu acemiler spam sersemine dönecek. Ve yenilgiyi erken yaşta tadacak. Mukadderat. İstanbul-Ankara-İzmir’de başlayan hızlandırılmış eğitimler 81 ilde hızla hayata geçecekmiş. Aramıza şimdiden hoş geldin genç dostum. Yolun açık, vicdanın AK olsun. Eğitim başlıkları arasındaki favorimi de paylaşayım bu arada: “SOSYAL MEDYA SİYASETİ DEĞŞTİREBİLİR”... Hadi klavyeye kuvvet bakalım. Sen sen ol, yalnızca ama yalnızca gerçeği söyle...

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu