• $13,4614
  • €15,301
  • 796.514
  • 2042.08
15 Ocak 2011 Cumartesi

Sabahların favori tadı

Gözünü açtığı gibi televizyon açanlardanım ben. Kahvaltı haberlerine, sabahın köründe şık şıkıdım izleyiciyi güne hazırlayan tüm arkadaşlara bayılırım. Biz uykudan sıyrılmaya, kafayı bir hale yola koymaya çabalarken onların bütüüün gazeteleri okumuş, gündemi kucaklamış, erken kalkıp nice yollar almış o hali, umut ve güç veriyor insana. 'Hadi bak dünya çoktan uyandı, sen de toparlan işlere koyul hemen' diye motive ediyor. Dönem dönem taktığım programlar değişse de, bağımlısıyım toplamda sabah ekranlarının. Ve son favorim, Türkmax'taki 'Her Şey Tadında'.

Sevgili Jess Molho'nun yıllar içinde kazandığı deneyimle daha da bir lezzetlenen program, biz uyurken dolaşıp gecelerin tozunu atan magazin dedektifi, yarasa kadın Esin Övet'in de katılımıyla çok çekici bir ivme yakalamış. O ne canlılık!? Her gece gezip de sabahına şıkır-fıkır olup magazin sörfünde sınır tanımayan temposunu alkışlıyorum Esin'in. Ben bir gece çıksam ertesi gün 'ıhlamur ve battaniye' diye inlediğim için de kıskanıyorum!

Sabahları gözüm kulağım onlarda anlayacağınız. Kalabalık oldukları halde hızla değişen konuları; kaos yaratmadan, lafları üst üste bindirip boğmadan, sahte polemiklere prim vermeden işliyorlar ve su gibi akıyor program. Magazinden, hayattan, ilişkilerden, yemekten konuşuyor ve sahiden her şeyi tadında bırakıyorlar. Kimse 'ben ben ben' diye tırmalamıyor. Jess ve partneri Sena Keçeli'nin rol dağılımı, program yönetimi de sorunsuz. Eh böyle olunca da tebrik, takdir ve takip etmek kalıyor izleyiciye.


Bir Toygar Işıklı konseri...
Reyting şampiyonu dizilere yaptığı can alıcı müziklerle, adını hem jeneriklere hem de kalplere altın harflerle yazdıran yetenekli Bay Toygar Işıklı'dan söz ediyorum. O artık bir marka. Ne şans ki, müzik yolculuğunun ilk günlerinde tanıdım onu. Yıllar sonra dizilere can veren o kadife sesi duyduğumda, aynı Toygar olduğunu bilmeden yeniden hayran oldum. Kim olduğunu öğrenince duyduğum heyecanı ise anlatmam sahiden çok zor. 'Yaprak Dökümü', 'Dudaktan Kalbe', 'Aşk-ı Memnu', 'Ezel', 'Fatmagül'ün Suçu Ne?' derken... Türkiye'nin fenomen dizilerine beste üreten bir fabrika artık Toygar. Minik kızı Nazlı ve sevgili karısı Aylin gülen gözleriyle ona ilham olurken, Türkiye'nin bamtellerine dokunuyor da dokunuyor bu genç adam. Her seferinde şaşırtan, büyüleyen müziğiyle.
Solo albümü 'Sonunda'nın ardından, geçtiğimiz çarşamba ilk konserine çıktı Toygar Işıklı, Jolly Joker Balans'ta. Ezel'le bir girdi ki sahneye... Öyle bir enerji, öyle bir seyirci kaç Türk müzik adamına nasip olur bilmiyorum. Ezbere bildiğimiz, hep bir ağızdan söylediğimiz şarkılarla güldük, ağladık, deli gibi dans ettik. İkinci yarının sonlarında gelen Freddie Mercury cover'ı ise gecenin eski dostlara armağanıydı. Benim payıma düşen coşku da, gurur da bir parça torpilliydi bu açıdan. Sıradaki konser ne zaman neredeyse ben gene oradayım. Umarım çok beklemeyiz. Yolun açık, müziğin, sahnen daima 'ışıklı' olsun canım arkadaşım. Helal sana.


Bir faninin hafta sonu
Bir Esin Övet yarasagilliğine sahip olmadığımdan, konser ertesi sesim kısık, şifayı da kapmışım sevgili okuyucu (duyan da sanır konseri ben verdim!) En kalın hırkamı sırtlayıp acıklı sesler çıkartarak terlik sürüyeceğim bütün hafta sonu. Ballı baharatlı bir anne iksiri içip son haftaların flaş kadınını anlatan, 'Moskof Cariye Hürrem' romanını okuyacağım. 808 sayfacık, ha gayret.
Not: Moskof Cariye Hürrem, Yazan: Demet Altınyeleklioğlu, Artemis Yayınları 2009.

<p>New York Belediye Başkanı Eric Adams. tezgâhın gece geç saatlerde açık olduğunu belirtti. Manavla

New York Belediye Başkanı, Türk manavını seçti

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın