• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
01 Mart 2011 Salı

Oscar gecesinden manzaralar

Her şeyden önce Akademi muhteşemdi bence bu yıl. Bütün büyük ödüller yerini buldu ve onca zorluğa rağmen şaşırtıcı derecede hakkaniyetli seçimler yapıldı. 'En İyi Müzik' ödülünün The Social Network - Sosyal Ağ ile Trent Reznor ve Atticus Ross'a gitmesi mesela müthiş... Fakat saat itibarıyla takip gene zorladı tabii. Kırmızı halıdaki ilk birkaç geçişten hemen sonra benim de içim şöyle bir geçmiş. Titreyerek kendime geldiğimde merkezi sistem kaloriferin sönmüş olduğunu fark ederek eşofmanı çorapların içine sıkıştırdığım gibi sırtıma da bir polar atıverdim. Bu muhalif hareketler 'kırmızı halı'yı protesto manasına geldiyse de çare yok. Dört iri parça çikolatayla vücut ısımı normale çevirdiğimde karnı burnundaki güzel kuğu Natalie Portman'dan bile daha dolgun hissediyordum kendimi.

KOLYE OUT
Törenin başlamasıyla dikkatimi salona verdim. Ve Hollywood'da 'kolye'nin valilik tarafından yasaklanmış olduğuna kanaat getirdim. Gerdanlar alabildiğince açık fakat kolye ı-ıh. Bir tek Nichole Kidman takmıştı ki tek sıra parlak bir hatla bölmekte haklıydı uzuuun ince boynunu. Bir de In a Better World ile 'En İyi Yabancı Film' ödülünü Danimarka'ya götüren yapımcı Susanne Bier... Hollywood'un yabancısı olduğu kolye-bilezik takımından rahatça anlaşılıyordu Bier'ın.

GECENİN TEK MUHALİFİ
Gecenin yegane politik mesajı, 3 yıldır dünyanın canına okuyan ekonomik krizin anlatıldığı Inside Job'la 'En İyi Belgesel' ödülünü kazanan yönetmen Charles Ferguson'dan geldi: 'Bu krize bir yolsuzluk yol açtı. Fakat sorun şu ki; daha tek bir finans direktörü hapse gitmedi'... Umarım Inside Job'u, İstanbul Film Festivali'nde görme şansına erişiriz.

EN DUYGUSAL AN
Dört büyük ödülle gecenin şampiyonu The King's Speech - Zoraki Kral'la 'En İyi Orijinal Senaryo' ödülünü kucaklayan senarist David Saidler (74) ise gecenin en duygusal konuşmasını yaptı: 'Bu ödülü tüm kekemeler adına alıyorum. Herkesin bir sesi var. Sesimizi duyurmamıza olanak verdiği için Akademi'ye teşekkürler'...
Geceyi sunan genç aktörler Anne Hathaway ve James Franco'nun performansı da genelde iyiydi. James Franco'nun sözde Marilyn Monroe kılığına girmesi her ne kadar gereksiz bir çabaysa da o kadar kusur kadı kızında da olur dedim ve 8'e gelen saati 10'a kurup uykuya gittim.

Yavru Kaddafi'nin hasekisi
Reklamın iyisi kötüsü olmaza gönül veren bir eski manken yeni oyuncu çıkmış; Kaddafi'nin oğlu Said'in hasekisiydim, beni Londra'larda okuttu, nasıl zeki, nasıl kibar, nasıl entelektüeldir ben bilirim, demiş. 'Yönetimi ona bıraksalar Libya 5 yıl içinde çağ atlar' diye eklemeyi de ihmal etmemiş.
Bulunduğu yerden Kaddafiler'in şu anki durumunu çok medyatik bir fırsat olarak bellemiş olsa gerek bu kızcağız. 'Hasekilik' de malum dizi sayesinde gündeme oturmuşken onu da iyi bir şey sanıyor ve tren kaçmadan sesini birilerine duyurmaya çalışıyor. Umalım da Berlusconi'ye çevirmiş olsun birileri bu mühim haberi (!)

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi