• $13,4943
  • €15,2943
  • 796.604
  • 2011.16
29 Ocak 2011 Cumartesi

'Orijinal vücut dünyası'nı henüz gezmediyseniz

Hala bilmeyen kaldıysa eğer, Dr. Gunther von Hagens'in tüm dünyada 30 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği orijinal vücut sergisi Body Worlds'ten söz ediyorum. İstanbul Modern'in komşusu Antrepo 3'te devam eden sergi yoğun istek üzerine 27 Mart'a kadar uzatıldı. Ben nihayet gezdim ve tek kelimeyle olağanüstü. Dayanması zor, 'ay ay ben bakamam' dedirtecek tek bir şey yok. Endişe etmeyin ve henüz vakit varken lütfen gidin görün. Vücudunuzun mucizeleriyle tanışacak ve kendinizi daha çok seveceksiniz. Yalnız giderken şunları ihmal etmeyin: 

- Bir-iki saatlik sıkışık bir plan yapmayın, yarım gününüzü ayırın. Ben 3 saat gezdim ve müze kapandığı için bir iki organı pas geçerek çıkmak zorunda kaldım. 
- Ayağınıza en rahat yürüyüş ayakkabınızı giyin. Ben topukluları çıkartıp elime almamak için zor dayandım. 
- Mantonuzu sakın vestiyere bırakmayın, içerisi ciddi soğuk.
*Bitirmek için inat etmeyin bir kahve molası verip ikinci salona dinlenmiş başlayın. 
- 5 liraya satılan sesli rehberi mutlaka alın, eserler hakkında yazılı olandan fazla bilgi ve detayı boş yere kaçırmayın.      
Hem sağlıklı hem de sağlığını kaybetmiş vücut parçalarını gördükten sonra insan derisine, kılcal damarlarına, kaslarına, eklemlerine ne kadar şefkat duyması gerektiğini anlıyor. Bu bir sergi değil aslında, kendini tanıma serüveni.

Küçük ilanlar
Yakın plan gazete sayfasıyla başlayan filmlere bayılırım. Küçük ilanlardan birini yuvarlak içine alan el telefona gider ve film başlar... Dün rastladığım bir küçük ilan da pekala böyle bir filmi başlatabilir: 'Köpekleriniz gezdirilir, yaşlılarınıza kitap okunur. Maltepe 0542 317 6757' Sahibini tanımıyorum bu ilanın. Tesadüfen gördüm. Bu kadar şefkatli bir girişim olabilir mi? Yeter ki insan yapabileceklerini bilsin ve çalışmak istesin... Sahibine katkım olsun diye ilanını buradan duyuruyorum. Umarım en yakın zamanda, yardıma ihtiyacı olan doğru insanlar kendisine ulaşır. İyi hafta sonları.

Pazılı değil 'azılı tavuk'
Ekranların en acayip yemek tarifi eylemi Türkmax'taki 'Her Şey Tadında' ekibi tarafından gerçekleştirdi. Bir yandan yemek yapıyorlar, bir yandan da seyirci anketi... Soru şu: 10 dakikalığına erkek/kadın olsanız ne yaparsınız? 
Canlı yayına bağlanan kadın, 'Ayakta işemek isterdim' diyor direkt. Stüdyo çılgınca alkışlamaya ve bravo'lamaya başlıyor. 'Seviştikten sonra arkamı dönüp yatmak isterdim' diyor başka bir kadın. 'Çok şahane şeyler geliyor, kendimi gece programında hissettim' diyor stüdyo. 8 aylık hamile olduğunu söyleyen başka bir kadın bağlanıp 'Eşimi aldatmak isterdim' diyor. 'Sadece erkeklerin temel içgüdü olduğunu iddia ettiği bu eylemin ne menem bir şey olduğunu anlamak için' diye açıklıyor arkasından. Yakın plan 'pazılı tavuk' yapımı tam gaz devam ediyor ekranda! Stüdyo üçlüsünü görüyoruz akabinde: 'Ben pavyona giderdim' diyor Sena, 'Kadınlar hamamına giderdim ben de ooh' diye dalıyor Jess. 'Mini etekle İstiklal caddesinde yürürdüm' diyen de, tavukları pazıların içine başarıyla yerleştiren Eyüp. Bu yemek 'azılı tavuk' değil de ne şimdi?

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı