• $17,9683
  • €18,2653
  • 1027.95
  • 2857.18
5 Nisan 2011 Salı

Narenciye kokulu festival kenti Valencia'ya giriş

Türkiye'nin parlayan yıldızı Türk Hava Yolları (THY), peş peşe açtığı hatlara bir yenisini ekleyerek 27 Mart itibarıyla Valencia'ya uçmaya başladı. Futbol takımıyla ünlü Valencia, Barcelona ve Madrid'den sonra İspanya'nın üçüncü büyük şehri. Senede 600 festivale ev sahipliği yapan bir keyif, eğlence ve güneş memleketi. 'Vay be' dedim duyunca. Her güne iki festival düşüyor nereden baksan. Şahane olsa gerek de o kadar festival meraklısı mıyız ki biz, kim uçacak haftanın dört günü İstanbul-Valencia hattında? THY Basın Müşaviri Dr. Ali Genç, 'transfer yolcular' odaklı büyüme stratejilerini anlatınca jeton düştü bende. Her ülkeden yolcuları İstanbul aktarmalı seferlerle dünyaya bağlamak hedefinde yürüyormuş THY. İstikrarlı büyümesinin özü bu. Nüfusu 1 milyonu bulan her dünya şehrine direkt hat açıyorlar bu yüzden de. İstanbul'un avantajlı konumu, sundukları konfor ve ikram kalitesiyle birleşince hem yolcular kazanıyor hem de THY. %40 oranında İstanbul'la ilgisi olmayan yolcuya hizmet veriyorlarmış artık İstanbul uçuşlarında. Toplam cirosunun da %75 kadarını yurtdışı satışlardan elde ediyorlarmış. Bu bilgiler ışığında, İstanbul-Valencia hattının açılış törenine katılmak üzere Valencia'ya gittim. 

SÜPERSTAR CALATRAVA'NIN ŞEHRİ
Futbol takımını annemin bile bildiği, uzun yazları kadar uzun kıyı şeridi, narenciyesi ve zeytinyağıyla ünlü Valencia kenti hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri de, kentin mimari açıdan da hiç bitmeyen bir festival yaşadığı... Modern mimarinin harika çocuğu, mimarların süperstarı Santiago Calatrava'nın doğup büyüdüğü yer aynı zamanda bu şehir. Binadan çok heykel izlenimi veren ultra-modern yapılara imza atan, şehirlere sembol kazandırma üstadı olarak bilinen fütüristik mimar Calatrava, Avrupa'nın en büyük şehir kompleksini inşa etmiş memleketi Valencia'da. 36 hektarlık alana yayılan uzay şehirlerini andıran bu devasa kompleks kentin cazibe değerini fantastik bir noktaya ulaştırmış. Goudi Barselona demekse Calatrava Valencia demek bugün mimari lisanda.
Yılın 300 günü güneşle haşır neşir olan bu Akdeniz liman kentinin adı her ne kadar beyaz betonla yazılmış gibiyse de bugün, park ve bahçe kültürü dolayısıyla da yemyeşil bir servete sahip. Sellere neden olan nehrinin yatağını dahi değiştirmiş olan bu vizyonel şehir, elindeki değerleri optimum düzeyde kullanmanın kitabını yazmış, yaşayan bir şehircilik dersi. Bilinçli politika ve yatırımlarla kendini baştan yaratmış ve 'Ben de varım!' diye sesleniyor bugün dünyaya. Anlatmak istediğim çok şey var daha yeni başladım, ancak devamı perşembeye. Hürriyet Seyahat'ten Saffet Emre Tonguç imzalı 'Valencia'da dört mevsim karnaval' yazısını bulup okumanızı öneriyorum buluşuncaya kadar.

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Uzmanı Fevzi Burak Tekin cevaplıyor</p>

İstanbul'da sağanak yağış ne durumda?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü