• $15,5487
  • €16,2345
  • 907.779
  • 2390.79
18 Ekim 2011 Salı

Muhafazakar VOGUE'u ne anlatıyor?

Hedef kitlesi başörtülü kadın olan ve 'Muhafazakar VOGUE'u yakıştırmasıyla adını duyuran 'güzel yaşam tarzı' dergisi Ala'yı inceledim. Diyebilirim ki, bu yeni damardan daha çok ekmek çıkar yayıncılara. Jiplere binmek, kafelerde buluşmak, konserlere defilelere gitmek, modayı trendleri takip etmek gibi modern-kapitalist hareketlerin adanmış son takipçisi olan 'yeni' muhafazakar kadın, dergi dünyasına gümbür gümbür girdi.
KIZLAR ALA!
Dergiyi arama-bulma işini verdiğim erkek stil avcısının yorumu net; 'Valla kızlar güzel'! Haklı. Fotoğraflar şık. Kıyafetler, aksesuvarlar, makyajlar o biçim. Başlıklara, spotlara, internet sitesine falan bakınca 'örtünmek güzeldir' sloganı öne çıkıyor evet ama genel misyondan çok; yırtmaçları, makyajları, dar kıyafetleriyle merak ve şehvet uyandırdıkları için eleştirilen 'zıpır' tesettürlüleri ıslah ve kazanma çabası gibi göründü bana bu yaklaşım. Stil sayfalarındaki maxi eteklere övgü vurgusu da görüşümü destekliyor.  
YA İÇERİK? 
Modayı, markaları hiç gocunmadan baş tacı yapan muhafazakar kadının yeni nesil ihtiyaçlarına cevap amacındaki dergide, rol model oluşturacak profilden, kariyer sahibi başörtülü kadın söyleşileri dikkat çekiyor. Kına sanatçısı Özlem Öztaş, Müslümanlığı seçen Amerikalı fotoğrafçı Nicole Queen'in ilgiyle okunduğunu söyleyebilirim hatta. Ancak erkek söyleşileri zayıf. Reha Yeprem gibi 'helal' ünlüler yerine Kıvanç Tatlıtuğ gibi ikonlara, olmadı Yaşar Nuri Öztürk gibi bir ayağı cennette bir ayağı sansasyonda isimlere yönelmek içeriğin hayrına olacaktır.
FAVORİM
En yeni en havalı kına trendlerine yer veren 'Kına dosyası' favorim. Ziyagiller'in Nihal'inin çık çıkı çık çıkı kınasına dahi burun kıvırtıp gayet 'abovvv' dedirten nice aksiyon girmiş hadiseye: Tarot falcısı - Dilek ağacı - Bayan DJ - Kına tahtı - Shakira kemeri... Son moda kına gecelerinin olmazsa olmazları. Sen yeter ki paradan haber ver, sayın yüksek yüksek tepelere ev kurangil. 
ARZ - TALEP
Israrla görmezden gelinen ve her seferinde 'simgedir simge!' diye (bkz. kedidir kedi) ötelenen başörtülü modern kadının şimdilik tek temsilcisi olan ala, Batılı yaşam tarzının karşısına 'güzel yaşam tarzı' etiketini çaktı sonuç olarak. Erkek egemen bakış, yırtmacını makyajını çekiştiredursun; başörtülü kadın güzelleşmeye, dikkat çekmeye ve dünyanın cümle trendy nimetlerinden yararlanmaya kararlı. Ve direkt onları muhatap alan, motive eden, iletişim kuran bir mecraları var artık. Dergilerin 3'er 5'er kapandığı, yayın hayatına devam edenlerin ise giyotin gölgesinde yaşadığı şu ortamda tanıtımsız, reklamsız ve de iadesiz 40 bin baskıya koşmak da, hedef kitlenin açlığı hakkında ciddi bir veri sunuyor. Daha feminist, daha cüretkar mecralar da oluşacaktır umarım zaman içinde.

Cımbız
ALTIN PORTAKAL'A  TEPKİ: Yarışma sürecinde diğer yönetmenlerin hevesine saygımdan sustum, zaten aynı yarışmada bulunduğum filmler hakkında ileri geri konuşmak manasız olurdu. Ama artık yarışma bitti ve sanırım konuşmamda sorun yok (...) Ben bu yılki Altın Portakal jürisinden bir basın toplantısı yapıp neyi, neden böyle yaptıklarını ayrıntılı olarak açıklamalarını ve sorularla yüzleşmelerini bekliyorum. Bunca tartışmalı bir yarışmadan sonra lütfen cesur olsunlar ve bir basın toplantısında, çıkıp seçimlerini savunsunlar ('Nar' adlı filmiyle 'Jüri Özel Ödülü' alan yönetmen Ümit Ünal'ın 'Altın Portakal Üzerine' başlıklı yazısından).

Home Tweet Home:
Halkın ne kadar ne içeceğine, hangi marka araba kullanacağına, kaç çocuk yapacağına başbakanın karar verdiği rejime 'ileri demokrasi' denir. (ardaerdik)

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı