• $15,9629
  • €16,821
  • 932.441
  • 2393.61
10 Kasım 2011 Perşembe

Memleketin en zeki kadınlarından biri

Şimdilerde 'imitasyon' bir magazin rozetine indirgenmiş olan bu değerli payenin işaret ettiği hakiki istikamete doğru yol almaya hazır mıyız, sayın kasımpatılardan mağrur buketler derleyen? Melda Özverim'in yazdığı 'Mustafa Kemal ve Corinne Lütfü - Bir Dostluğun Öyküsü' adlı kitaba dalabiliriz o halde: 'Akıllı, zevkli, aklıselim sahibi, cesur. Kendimi çok yalnız hissettiğim zamanlar müşküllerimi ona anlatır ya da yazardım'... Mustafa Kemal'in, Corinne Lütfü'yü tarifi bu. Kimdir peki kumandanı bunca hayranlığa sevk eden bu özel hanım?

CORİNNE LÜTFÜ
Mustafa Kemal'in, 1912'de Balkan Savaşı'nda şehit düşen sınıf arkadaşı Kurmay Yüzbaşı Ömer Lütfü'nün İtalyan asıllı eşi. Ömer Lütfü Bey'i kaybettikten sonra tek çocuğu Reşat'la İstanbul-Roma arasında yaşamayı sürdüren Madam Corinne yüksek kültürü ve erdemli kişiliğiyle tanınan, cumartesi günleri evde düzenlediği ve dönemin değerli isimlerinin rağbet ettiği müzik ve edebiyat toplantıları ile ünlü bir cemiyet kadını. Mustafa Kemal'le dostlukları da bu toplantılar vesilesiyle başlıyor zaten. 1914 - 1918 yılları arasında hayli yoğun bir mektup trafiği cereyan ediyor aralarında ve işte bu kitap da o 'ilişkiyi' ve mektupları belgelendiriyor. Yazar Melda Özverim'in öz teyzesi olan Corinne Lütfü o yıllarda, Atatürk'ün Türk kadını idealini temsil eden bir kişilik aynı zamanda. Ünlü tarihçi Cemal Kutay'a göre, Türk kadınının tıpkı Corinne gibi kültürlü olmasını, lisan bilmesini, müzik ve edebiyattan zevk almasını, sosyal yaşamda erkeklerle aynı seviyede olmasını istediğini söylermiş Atatürk. Yıllar sonra bile bir sohbette, 'Arkadaşlar bu hanım, Corinne, memleketin en zeki kadınlarından biridir. Kendisinden ve ailesinden birçok konuda esinlendim. Batılı yaşam tarzını, Fransızcayı, Batı müziği zevkini bu aileden öğrendim' dediğini öğreniyoruz, Erdal İnönü'nün yazdığı önsözden. Yazdığı mektuplar ve paylaştığı hadiseler de Corinne Lütfü'ye verdiği kıymeti açıkça gözler önüne seriyor Mustafa Kemal'in, misal:

6 Haziran 1915
'Psikolojik bir hadisedir ki insan, hayatta bazı dostluklar elde etmek için fevkalade çalışmak ve fedakarlıklar yapmak zorundadır. Mesela siz bana sormuştunuz: 'Siz ne zaman albaylığa terfi edeceksiniz?' diye. Benim cevabım şu olmuştu: 'Bu, bir harp meydanında kazanılır.' Siz bana mukabele ettiniz: 'Bunu ispat ediniz.' Sizin arzunuza uyarak beş günden beri albayım (...) Düşmanlarımızı yere serdikten ve sevgili vatanımızı sükunete kavuşturduktan sonra hemen sizi ziyarete geleceğim.
Bana yazmak lütfuna devam ediniz.
İçten gelen mutiane selamlarla.'
M. Kemal
Not: 'Mustafa Kemal ve Corinne Lütfü - Bir Dostluğun Hikayesi' Yazan: Melda Özverim, Doğan Kitap, 1998

Cımbız
HATİCE SULTAN'IN CENNET TASVİRİ: Dünyada olanlara kızıp duruyordun. Orada yaşanan tüm çile ve kötülüklerin derin bir anlamı var. Ve her şeyi açıklamak için Johnny Depp seni bekliyor! (AKŞAM için bir araya gelen Meryem Uzerli ve Selma Ergeç'in 'Sultan Sohbeti'nde Ergeç'in, 'Cennete gittiğinde Tanrı'nın sana ne söylemesini isterdin?' sorusuna verdiği cevap.)

Home Tweet Home: Bu akşamki Muhabbet Kralı'nda konuşmacı olacak, Atatürk hakkında araştırma (tez vs.) yapmış genç arkadaşlar, bana ulaşınız; cerilevis@gmail.com (ceriLevis)

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister