• $15,9309
  • €16,8762
  • 945.244
  • 2372.35
30 Ekim 2012 Salı

İnadına Cumhuriyet Balosu

Kutlu olsun Bayramımız sayın Cumhuriyet mensubu. Yok yok diye yakınıyoruz da varsayalım balolarla kutlanıyor 29 Ekim... Layıkıyla giyinip giden kaç kişi çıkar sizce aramızdan? Hayatında sadece kendi düğününde - o da offlaya pofflaya - smokin giyip ilk fırsatta yakaları fora eden kavalye namzetleri, olası Cumhuriyet Balosu'na ne giyip gider dersiniz? A) Kot üstü NBC hırkası B) Kurtlar Vadisi üniforması C) Liseden kalma gri-laciler D) Otrişli sünnet pelerini(!)

SENEYE SOKAK BALOSU!
Ahlanıp vahlanmak yerine 'sokak balosu' organize etmek de bir seçenek halbuki. Profil resmini ATATÜRK yapmak, BAYRAK açtığın için tekme, biber gazı, tazyikli su yemek yetmez. Giysin herkes smokinini, taksın papyonunu. En şık elbiselerine ayakkabılarına bürünsün kadınlar, yapılsın saçlar makyajlar (tıpkı o eski güzel günlerdeki gibi). Çıkalım sokağa! Danslar edip kutlayalım. Şehir festivaline dönüşsün 29 Ekim'ler! Olmaz mı? Neden olmasın, sayın hatıralarla yaşayan? Şu taraftar ve 'seyirci' modu yetsin artık. Layıkıyla yaşayalım bizim olanı. En kötü ihtimal, tarihin gördüğü en şık BAYRAM 'mücadelesi' olur?!

Kadıköy-Kartal metrosundan notlar
BayramIn büyük kısmını Londra'da geçirince toplu taşıma aşkıyla tutuşup döndüm yurda. Kartal-Kadıköy metro teftişimi de bu hevesle gerçekleştirdim (ki geçen bayramdan beri askıdaydı). Kadıköy'den bindiğim metroda, indirimli tarife ödediğim yolculuk güzel başladı. Öğlen rehaveti ve dışarıdaki pastırma yazının aksine şehirli bir serinlik hakimdi raylı ortama. Yolcular ise üç ana gruba ayrılıyordu:
- En az 3 çocuklu çekirdek ailelere anneler - kayınvalideler eşlik ediyordu. Ve bayram atmosferine yakışır tatta aile içi çekişmeler raylara yatırılırken, gelinlerin sesi yüksek çıkıyordu daha ziyade. 
- Bayram gezmesine çıkmış ergen kanka grupları yanak yanağa hassas sohbetlerdeydi. Gözlerden ise, 'seviyorsan git konuş abi' teması okunuyordu genel itibariyle.
- Tek başına yolculuk edenler ise çekyatta televizyon izler bir rahatlıkla seyre dalmışlardı diğer yolcuları.
- Kitap ya da gazete okuyan tek kişi yoktu - gelenekler gereği(!)
- Son durak olan Kartal'da inerken az daha eziliyordum bu arada. Gerisin geri Kadıköy'de bulmak da vardı kendimi hücum sonrası, ucuz kurtuldum.

AYAKTA KALMA FOBİSİ
'İnenlere öncelik tanımak' bilincinin yerleşmesi için ayakta kalma fobisini yenmesi gerekiyor önce toplu taşıma kullanıcısının. Yılların mirası, kolay değil! Yürüyen merdivenleri kullanmayı bilenlerin azlığı da bir diğer sorun. 'Sağda durulacağını', 'sol tarafın ise yürüyenlere bırakılacağını' bilen, yok denecek kadar az. Hem kızıyor hem hak veriyor aslında insan. Bir günde değişecek şeyler değil bunlar. Nüfus ve rotalar düşünülünce İstanbul'un dişinin kovuğunu doldurmuyor olan kadarcık raylı sistemler. Ama işte, ya olmasaydı deyip seviniyoruz. Metro hattını teşvik nedeniyle çevre güzergahların otobüs seferlerindeki azalma (ve hatta iptaller) dolayısıyla artan ve mecbur kalınan yol maliyetleri ise bir başka yazının konusu.

En genç mi, en 'erken ölen' miyiz?
'Avrupa'nın en genç nüfusuyuz' diye çok övünüyoruz da rakamlara bakınca övünmek kadar 'dövünmek' gerektiği de çıkıyor ortaya. Zira 0-14 yaş oranı en yüksek ülke %26 ile Türkiye, evet ama 65 yaş üzeri nüfusu en az olan ülke de Türkiye. 'Gençlik' rekoruyla 'erken ölme' rekorumuz yarışıyor yani aslında. Buyurun buradan bakın:

- İTALYA %14 (0-14 yaş) %21 (65 yaş ve üzeri)
- İSPANYA %15 (0-14 yaş) %17 (65 yaş ve üzeri)
- FRANSA %18 (0-14 yaş) %17 (65 yaş ve üzeri)
- İNGİLTERE %17 (0-14 yaş) %17 (65 yaş ve üzeri)
- ALMANYA %13 (0-14 yaş) %21 (65 yaş ve üzeri)
- TÜRKİYE %26 (0-14 yaş) %6 (65 yaş ve üzeri).

Hope Tweet Hope:
Biber gazına karşı: Bir bezi elma sirkesiyle ıslatın, ağzı kapalı poşette yanınızda taşıyın. Gaz sıkılınca ağız ve burnu bununla kapatıp soluyun. (@leventgoktem)

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak