• $7,3403
  • €8,8135
  • 406.315
  • 1528.4
09 Nisan 2011 Cumartesi

Hızlandırılmış Valencia turu II

Birkaç not daha aktarıp Valencia dosyasını kapatıyorum bugün. İki elleri kanda olsa ihmal etmedikleri siestaları, gecenin 10'undan önce oturmadıkları akşam yemekleri, sabah 03-04 gibi coşan gece hayatıyla ilginç memleket İspanya.

EL FRENİ YOK  ARABA İTMEK VAR
İnanması güç ama Valencia'da araba itmek günlük hayatın bir parçası. Çünkü bu dümdüz şehirde kimse el freni kullanmıyor ve duble park yapmayı da çok seviyorlar. Boş yer aramaya üşeniyorlar da diyebiliriz esasen. Engel teşkil eden arabayı ittire ittire yolu açmak en doğal şey böyle olunca da. Gün boyu zincirleme devam ediyor bu ittirme işi. Sağa sola ufak ufak devamlı çarpıyorlar tabii arabaları. Ama hiç sorun etmiyorlar. Camlar kapılar filan da açık. Rahatlar yani. Kimsenin umurunda değil gibi arabalar. Lüks araba alan da yok. Külüstürleriyle gayet mutlular. Yürümek en popüler ulaşım yöntemi zaten. Her yanda bisiklet istasyonları var ayrıca. Akbil gibi bir şey okutup bu bisikletleri kullanıyorlar. Gidecekleri yere gidince de en yakın istasyona bırakıyorlar, geri getirme derdi de yok. Ve ilginçtir, kırıp parçalayan veya çalan da yok o bisikletleri. Kullanıp bırakıyor herkes efendi efendi.     

SOSYAL HAKLAR
Standartları yüksek vatandaşlar arasındayız. İşsizlik maaşı 800 euro. Üçte bir oranında (3 yıl çalışmış olana 1 yıl misal) işsizlik maaşı ödüyor devlet. Ayrıca bizim emekleme aşamasında olduğumuz 'mobbing' konusunda son derece hassas İspanyollar. Sözgelişi patron şakayla karışık 'amma da kilo aldın son zamanlarda, ho ho ho!' diye işgüzarca takıldı diyelim; derhal şikayet edip 3,5 ay moral izni alabiliyor çalışan. Veya patron ucuza kaçıp kötü mobilya mı koymuş ofise... 'Bu berbat sandalye sağlığımı bozuyor' diye şikayet ediyor çalışan hemen. İşverenler diken üstünde haliyle. Şakası yok işin. 

'ESTAMBUL' AŞKI
Herkes Türkiye dostu burada. Hele İstanbul; yüzlerinde kocaman güller açıyor İstanbul'u duyunca. Ne Paris, ne Venedik, ne Prag... En havalı 'balayı' şehri İstanbul buradaki çiftler için. İspanya'da hayat farklı akıyor sonuç olarak. İnsanlar rahat. Sabah 10.30'da zar zor işbaşı yapıyorlar. Öğlen 2-4 arası yemek ve siesta zamanı. Ve dikkat, bu saatler dışında restoranlarda yemek bulmak imkansız. Gece eğlenmeye çıkarken de uykunuzu önden alın derim, 03-04 sularında ancak coşuyor ortamlar. Sonrası sabaha kadar dans... Son bir şey; yeni yapılan hızlı trenle Barselona sadece 1,5 saat. Tatil planlarınızı yaparken aklınızda bulunsun.

<p><span>28 Şubat darbesiyle iktidardan uzaklaştırılan ve bu uğurda büyük bedeller ödeyen Erbakan'ı

CHP'nin 'Erbakan' ilgisi

Eski telefonunuzu sakın atmayın! İçinden çıkan parçayla bakın ne yaptı

Çorum'da 7 bin 291 litre sahte içki ele geçirildi

İstanbul'da yüzde 50 kapasiteyle kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı